Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Technika w życiu codziennym

 Technika na dobre zadomowiła się w wielu dziedzinach życia. Trudno jest sobie wyobrazić dzień powszedni bez pralki, lodówki czy telewizora. Ich obecność jest czymś tak naturalnym i zwyczajnym, że aż się nie chce wierzyć, że setki lat temu nasi przodkowie nie znali tych wynalazków. Więcej…

Systemy RFID w logistyce i ich zastosowanie

Logistyka to skomplikowany i złożony proces, na który składa się planowanie, realizowanie oraz kontrolowanie sprawnego przepływu materiałów, surowców oraz informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji. Celem efektywnie prowadzonej logistyki w firmie jest zaspokojenie wymagań klienta końcowego. Więcej…

Typy kół wykorzystywanych w wózkach dziecięcych

Bycie rodzicem jest w pewnym sensie nieustannym podejmowaniem decyzji. To zupełnie naturalne, że chcąc dla swej pociechy jak najlepiej mama i tata starają się z szeregu opcji zawsze wybrać tą właściwą. Oczywiście niektóre sprawy wymagać będą głębszego zastanowienia niż inne – tak właśnie wygląda to w przypadku jakże niezbędnego wózka. Poszczególne modele tych pojazdów różnią się bowiem od siebie bardziej niż mogłoby się wydawać. Rozglądając się za odpowiednim rozwiązaniem należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo malucha. One zaś zależeć będą między innymi od rodzaju zastosowanych kół. Więcej…

Jakie są rodzaje klimatyzatorów

Nastąpiły nowe czasy. Ciężko by sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez innowacyjnych rozwiązań. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu gorąco utrudniał życie ludziom pracującym zarówno w biurach jak i mieszkańców przede wszystkim poddaszy, gdzie temperatury potrafią być nieludzkie. Więcej…

Czy warto studiować psychologię?

Psychologia, tuż obok prawa, medycyny czy marketingu, to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Od lat maturzyści składają dokumenty na uczelnie, w których przypada nawet kilkanaście osób chętnych na jedno miejsce. Rozpoczęcie kierunku oznacza fascynującą drogę do wnętrza ludzkiego umysłu. Czy warto poświęcić się tej pracy? Więcej…
Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

Otwarcie pracowni scyntygraWsparcie Ministerstwa Zdrowia dla nowych technologii diagnostycznych w medycynie nuklearnej.

27 kwietnia 2018 roku w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarto nową pracownię scyntygraficzną z systemem SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT, opartym na najnowszych technologiach, wykorzystywanych w diagnostyce nuklearnej. Nowoczesne urządzenie, z którego będą korzystać pacjenci z podejrzeniem nowotworu, został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Diagnostyka nuklearna nowotworów – szybko rosnące potrzeby

Zapadalność na nowotwory w Polsce rośnie w tempie lawinowym – od kilku lat mówi się nawet
o onkologicznym tsunami. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, schorzenia onkologiczne są drugą przyczyną zgonów w Polsce[1], a pierwszą przyczyną zgonów Polaków w wieku produkcyjnym niezależnie od płci.[2] Według rekomendacji zawartych w opracowaniu „Prognozy zachorowalności
i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce do 2025 roku” Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Krajowego Rejestru Nowotworów gwałtownie rosnąca liczba pacjentów
z chorobą nowotworową powoduje konieczność przygotowania się pod względem edukacyjnym, diagnostycznym, leczniczym, ekonomicznym i logistycznym.[3]

Wczesne wykrycie – szansa na zdrowie

Tylko dysponując odpowiednim zapleczem i możliwościami w zakresie edukacji, prewencji, diagnostyki i terapii onkologicznych jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi – mówi prof. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Warszawie.

Diagnostyka to pierwszy i bardzo ważny, bo rzutujący na dalsze postępowanie i rokowania etap walki z rakiem. Diagnostyka precyzyjna i nowoczesna zwiększa szanse pacjenta na wygraną z chorobą - jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu terapeutycznego, poprawy jakości i przedłużenia życia pacjenta. Im nowocześniejsze i dokładniejsze narzędzia diagnostyczne, tym większa szansa na wcześniejsze wykrycie choroby i skuteczniejsze jej leczenie – tłumaczy dr n. med. Bogdan Małkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Nuklearna diagnostyka nowotworów: potrzeby i możliwości

W diagnostyce nowotworów ważną rolę odgrywają procedury z zakresu medycyny nuklearnej, pozwalające na dokładną i bezpieczną ocenę obrazu tkanek i narządów wewnętrznych oraz ich funkcjonalności. Jedną z procedur stosowanych w diagnostyce nuklearnej nowotworów jest SPECT/CT.

 W trakcie badania z zastosowaniem zaawansowanego technologicznie urządzenia: skanera multimodalnego można bardzo dokładnie zwizualizować strukturę tkanek i narządów wewnętrznych pacjenta i ocenić ich funkcje.

–  Im bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym dokładniejsza i mniej inwazyjna diagnostyka nowotworów – mówi dr hab. n. med. Mirosław Dziuk z Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Nasze nowe urządzenie, system SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT jest ultranowoczesne. System pozwala uzyskać znakomitą jakość obrazu, co daje lekarzom znacznie lepsze możliwości precyzyjnej diagnostyki nowotworów już na początkowych stadiach rozwoju choroby – wtedy, kiedy często jest jeszcze w pełni uleczalna – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Ważne wsparcie Ministerstwa Zdrowia

Koszt tego i podobnych urządzeń nowej generacji stosowanych w diagnostyce nuklearnej nowotworów jest znaczny – sięga rzędu kilku milionów złotych.

Bez wsparcia z zewnątrz niewiele ośrodków w Polsce jest w stanie zapewnić swoim pacjentom najnowocześniejsze urządzenia, stosowane w diagnostyce nowotworów. Jesteśmy niezwykle zobowiązani Ministerstwu Zdrowia, że nowa pracownia, dzięki dofinansowaniu zaawansowanego technologicznie urządzenia, będzie w stanie lepiej, skuteczniej, szybciej i jeszcze bezpieczniej diagnozować pacjentów. Inwestycje w nowoczesne technologie realnie przekładają się na korzyści kliniczne i dla systemu ochrony zdrowia. Jeśli diagnozujemy i leczymy nowocześnie, jesteśmy w stanie zapewnić polskiemu społeczeństwu lepsze zdrowie. To cel Ministerstwa Zdrowia, lekarzy i wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej, dlatego wzajemne zrozumienie potrzeb i wsparcie jest niezwykle ważne – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Otwarcie 2

[1] http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/

[2] http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2015.pdf

[3] http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Prognozy_2025.pdf

Polecamy także:

Podstawy scrapbookingu: jakie akcesoria kupić do nauki techniki

Scrapbooking to technika, która jest znana przynajmniej tak długo jak fotografia. Oczywiście zmieniała się na przestrzeni lat; wraz z rozwojem rynku artykułów do rękodzieła, sukcesywnie pojawiały się (i nadal się pojawiają) nowe akcesoria z jednej strony ułatwiające scraperom pracę, z drugiej – pozwalające uzyskać coraz ciekawsze rezultaty. Chcesz nauczyć się podstaw scrapbookingu? Sprawdź, jakie akcesoria kupić. Więcej…

Gdańskie zabytki: ratusz

Dla wielu miłośników podróży, Gdańsk staje się niezwykle interesującym celem wycieczki. Pobyt w Gdańsku to wyjątkowa szansa dla tych gości, którzy pragną nacieszyć się widokiem wspaniałych zabytków. Na brak fascynujących przykładów dawnej architektury nie można tu narzekać. Na jakie zabytki opłaca się zwrócić największą uwagę? Więcej…

In vitro dla nosorożców

Czy in vitro może być ratunkiem dla zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt? Znawcy tematu doszli do wniosku, iż dla nosorożca białego północnego in vitro mogło by okazać się skutecznym sposobem na uchronienie tego gatunku przed wymarciem. Więcej…

Co się kryje za skrótem UKE?

Polska robi kolejne kroki, żeby doścignąć zachód w temacie poziomu cyfryzacji oraz jakości usług telekomunikacyjnych. Z początkiem 2016 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił na swojej stronie wypuszczenie wyszukiwarki infrastruktury oraz usług szerokopasmowych. Więcej…

Przeprowadzka - ile kosztuje?

Osoby zmieniające mieszkanie niewątpliwie borykają się z problemem oszacowania kosztów które pochłonie przeprowadzka. Zadecydowałem z tej przyczyny napisać artykuł obejmujący parę wartościowych porad które ułatwią wycenę kosztów przeprowadzki. Więcej…