Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Eko Odkrywcy już po raz czwarty

Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska. Więcej…

Druk w 3D coraz popularniejszy

Co by nie mówić o druku 3D i jakich opinii na jego temat nie mieć to niewątpliwym jest fakt, że staje się on coraz popularniejszy i coraz więcej o nim słychać i tylnymi drzwiami wchodzi on do naszych domów i mieszkań, stając się powoli czymś całkowicie normalnym. Więcej…

Wykrywanie poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest jedną z bardziej zdradliwych chorób współczesności. Znamy kilka jej form, z których najważniejsze kliniczne znaczenie ma cukrzyca typu 1. jak również cukrzyca typu 2. Więcej…

W jaki sposób przebiega montaż basenów?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na wybudowanie basenu na naszej działce, ważne jest, abyśmy zapoznali się z technikami ich montażu. Proces ten pozwoli nam się przygotować na ewentualne zmiany w krajobrazie zarówno w trakcie budowy wymarzonego kąpieliska oraz w późniejszym czasie. Więcej…

Kulisy produkcji butli gazowych: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o procesie tworzenia niezawodnych pojemników na gaz

Butle gazowe są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Służą do przechowywania i transportu różnych rodzajów gazu, takich jak propan, butan czy tlen. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają te niezawodne pojemniki? Zapraszamy do zapoznania się z kulisami produkcji butli gazowych. Więcej…
Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

Otwarcie pracowni scyntygraWsparcie Ministerstwa Zdrowia dla nowych technologii diagnostycznych w medycynie nuklearnej.

27 kwietnia 2018 roku w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarto nową pracownię scyntygraficzną z systemem SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT, opartym na najnowszych technologiach, wykorzystywanych w diagnostyce nuklearnej. Nowoczesne urządzenie, z którego będą korzystać pacjenci z podejrzeniem nowotworu, został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Diagnostyka nuklearna nowotworów – szybko rosnące potrzeby

Zapadalność na nowotwory w Polsce rośnie w tempie lawinowym – od kilku lat mówi się nawet
o onkologicznym tsunami. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, schorzenia onkologiczne są drugą przyczyną zgonów w Polsce[1], a pierwszą przyczyną zgonów Polaków w wieku produkcyjnym niezależnie od płci.[2] Według rekomendacji zawartych w opracowaniu „Prognozy zachorowalności
i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce do 2025 roku” Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Krajowego Rejestru Nowotworów gwałtownie rosnąca liczba pacjentów
z chorobą nowotworową powoduje konieczność przygotowania się pod względem edukacyjnym, diagnostycznym, leczniczym, ekonomicznym i logistycznym.[3]

Wczesne wykrycie – szansa na zdrowie

Tylko dysponując odpowiednim zapleczem i możliwościami w zakresie edukacji, prewencji, diagnostyki i terapii onkologicznych jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi – mówi prof. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Warszawie.

Diagnostyka to pierwszy i bardzo ważny, bo rzutujący na dalsze postępowanie i rokowania etap walki z rakiem. Diagnostyka precyzyjna i nowoczesna zwiększa szanse pacjenta na wygraną z chorobą - jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu terapeutycznego, poprawy jakości i przedłużenia życia pacjenta. Im nowocześniejsze i dokładniejsze narzędzia diagnostyczne, tym większa szansa na wcześniejsze wykrycie choroby i skuteczniejsze jej leczenie – tłumaczy dr n. med. Bogdan Małkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Nuklearna diagnostyka nowotworów: potrzeby i możliwości

W diagnostyce nowotworów ważną rolę odgrywają procedury z zakresu medycyny nuklearnej, pozwalające na dokładną i bezpieczną ocenę obrazu tkanek i narządów wewnętrznych oraz ich funkcjonalności. Jedną z procedur stosowanych w diagnostyce nuklearnej nowotworów jest SPECT/CT.

 W trakcie badania z zastosowaniem zaawansowanego technologicznie urządzenia: skanera multimodalnego można bardzo dokładnie zwizualizować strukturę tkanek i narządów wewnętrznych pacjenta i ocenić ich funkcje.

–  Im bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym dokładniejsza i mniej inwazyjna diagnostyka nowotworów – mówi dr hab. n. med. Mirosław Dziuk z Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Nasze nowe urządzenie, system SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT jest ultranowoczesne. System pozwala uzyskać znakomitą jakość obrazu, co daje lekarzom znacznie lepsze możliwości precyzyjnej diagnostyki nowotworów już na początkowych stadiach rozwoju choroby – wtedy, kiedy często jest jeszcze w pełni uleczalna – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Ważne wsparcie Ministerstwa Zdrowia

Koszt tego i podobnych urządzeń nowej generacji stosowanych w diagnostyce nuklearnej nowotworów jest znaczny – sięga rzędu kilku milionów złotych.

Bez wsparcia z zewnątrz niewiele ośrodków w Polsce jest w stanie zapewnić swoim pacjentom najnowocześniejsze urządzenia, stosowane w diagnostyce nowotworów. Jesteśmy niezwykle zobowiązani Ministerstwu Zdrowia, że nowa pracownia, dzięki dofinansowaniu zaawansowanego technologicznie urządzenia, będzie w stanie lepiej, skuteczniej, szybciej i jeszcze bezpieczniej diagnozować pacjentów. Inwestycje w nowoczesne technologie realnie przekładają się na korzyści kliniczne i dla systemu ochrony zdrowia. Jeśli diagnozujemy i leczymy nowocześnie, jesteśmy w stanie zapewnić polskiemu społeczeństwu lepsze zdrowie. To cel Ministerstwa Zdrowia, lekarzy i wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej, dlatego wzajemne zrozumienie potrzeb i wsparcie jest niezwykle ważne – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Otwarcie 2

[1] http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/

[2] http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2015.pdf

[3] http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Prognozy_2025.pdf

Polecamy także:

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…

Rodzaje szkła do piwa

Piwo. Dla niektórych po prostu rodzaj napoju, dla innych po prostu rodzaj alkoholu, a dla koneserów – najwspanialszy napój alkoholowy, oczywiście pod warunkiem, że jest to piwo z najwyższej półki, niekoniecznie cenowej. Liczy się przede wszystkim smak. Nie bez znaczenia jest też zapach, kolor, klarowność, czy charakterystyka pianki. Dla wielu prawdziwych koneserów bardzo ważne jest także właściwe podanie piwa i jego ekspozycja. Jakie wyróżniamy rodzaje szkła do piwa poza klasykiem, którym jest nieco ciężki, za to trwały i solidny kufel? Więcej…

Ciecierzyca w wartościowej diecie

Ciecierzyca, znana również jako cieciorka, jest jednym z ważniejszych składników zdrowej diety. Dlaczego warto sięgać po tę roślinę strączkową? W jaki sposób wpływa ona na nasz organizm? Więcej…

Na czym polega proces lutowania próżniowego?

Lutowanie w piecu próżniowym jest obecnie uznawane za jedną z najlepszych metod łączenia materiałów. To wynik jej wielu zalet, a przede wszystkim efektów związanych z wytrzymałością obrabianych elementów. Na czym dokładnie polega proces i czym się różni od pozostałych technologii? Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania. Więcej…

Nawożenie pszenicy jarej – najważniejsze informacje

Pszenica jara jest zbożem wymagającym i stosunkowo wrażliwym. Owszem, niestraszne jej przymrozki, tym niemniej słabo rozwinięty system korzeniowy oraz krótki okres akumulacji składników odżywczych z gleby sprawiają, że pszenica jara niezbyt dobrze znosi suszę lub niską dostępność składników odżywczych w glebie. Więcej…