Kiedy zbliża się czas wakacji zwykle ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy zaplanować wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy śledzimy mapy i katalogi biur podróży. Lecz kiedy już zdołamy wybrać interesujące miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. Zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego stanowi nie lada wyzwanie. Oprócz tego należałoby napomknąć, iż linie lotnicze mają swoje wewnętrzne przepisy, które mogą się nieco od siebie różnić. Jeżeli więc niedługo wylatujesz na wakacje, skorzystaj z naszego poradnika, doradzamy, jak prawidłowo spakować bagaż podręczny do samolotu.
Jakie są wymiary bagażu podręcznego?
Należy pamiętać, że podróżny może zabrać dwa rodzaje bagażu. Może to być bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany pakowany jest w luku bagażowym samolotu, jego wielkość też określa regulamin linii lotniczej. Ale teraz zajmiemy się bagażem podręcznym. Bywają takie sytuacje, w których wylatujemy jedynie na na krótko i nie musimy dużej walizki.W większości linii lotniczych funkcjonuje jeden limit wymiarów bagażu podręcznego. Zazwyczaj walizka lub torba podręczna musi ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Uznaje się ciężar bagażu do 8 kg. Należałoby zwrócić uwagę również na fakt, czy linia lotnicza, z której lecimy uwzględnia bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 musi być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Natomiast na pewno u wszystkich przewoźników wolno na pokład zabrać wózek dla dziecka lub fotelik. Analogiczna zasada dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Obsługa samolotu lokuje wózek inwalidzki lub kule w bagażniku na pokładzie. Pakując swój bagaż podręczny warto przestrzegać reguł odnośnie parametrów, ponieważ w przypadku ich przekroczenia, nakładane są dodatkowe opłaty. Czasem nasz zbyt duży bagaż podręczny może być przyjęty za bagaż rejestrowany i trafi do luku bagażowego samolotu.
Co można spakować do bagażu podręcznego?
Wszystkie produkty, które pakujemy do torby podręcznej muszą brać pod uwagę określone wytyczne ilościowe i jakościowe. Umieszczamy w walizce te rzeczy, które są niezbędne na czas lotu. masz możliwość zapakowania: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów tj. woda, lekarstwa, kosmetyki przelane w butelkach po 100 ml, żywność, odzież, mały sprzęt medyczny. Produkty płynne należy spakować do transparentnej torebki o pojemności nie większej niż 1 l. Na ogół limity ilościowe nie dotyczą pokarmów dla niemowląt. Na dodatek możesz zabrać wszystko, co kupiłeś w sklepie duty free na lotnisku.Regulamin linii lotniczych zakazują zabierania na pokład: produktów łatwopalnych, środków wybuchowych, substancji chemicznych lub toksycznych, części samochodowych, przedmiotów o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.
Jak ułożyć rzeczy w bagażu podręcznym?
Niezwykle ważne jest, jak popakujesz wszystkie przedmioty w walizce podręcznej. Na samym dole spakuj odzież i to, czego będziesz potrzebował w najmniejszym stopniu. Świetnym patentem jest zwijanie rzeczy w rolki i ściąganie ich gumką. Zyskuje się dodatkowe miejsce i równocześnie utrudnia się przemieszczanie rzeczy w kompletnym bagażu. W środku możesz umieścić wszelakie kosmetyki i przedmioty płynne. Na wierzch zawsze wkładaj przedmioty cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), lekarstwa i to wszystko, co musisz mieć pod ręką np: sprzęt medyczny, żywność, słuchawki, książkę. Powinno się także na samym wierzchu ułożyć lekką bluzę, okaże się przydatna jak temperatura w samolocie gwałtownie się obniży, a dodatkowo materiał ochroni przed zgnieceniem cenne przedmioty.
Warto pamiętać, żeby zawsze sprawdzić regulacje przewoźnika. Pojawiające się dość często różnice w przepisach mogą sporo namieszać i sprawić kłopoty przy odprawie. Powinno się też zważyć spakowany bagaż, aby nic cię nieprzyjemnie nie zszokowało podczas boardingu.