Drobna mątwa z Hawajów Euperymna scolopes osiągająca długość 3 cm i ważąca zaledwie 2,5 grama przyciąga dużą uwagę specjalistów. Powodem tego zaiteresowania jest jej zdolność emitowania bardzo intensywnego światła.
Posiada ona specjalny organ znajdujący się na spodniej stronie jej ciała - tak zwany fotofor, a w tym organie znajdują się bakterie Vibrio fischeri. Bakteria ta jest specjalistą w produkcji światła, pięć genów bakterii jest odpowiedzialnych za tworzenie molekuł, które fosforyzują. Żyją one swobodnie w wodzie i wnikają do organu mątw w czasie jego rozwoju. Zaś komórki fotoforu dbają o bakterie niszcząc wszelką konkurencję w postaci innych bakterii. W zamian za tą opiekę bakteria produkuje swiatło.
Gdy tylko bakterie rozmnożą się do odpowiedniej ilości ropoczynają świecenie. Co ciekawe, gdy nastaje dzień mątwa wypędza bakterie ze swojego narządu i tym samym przestaje świecić. Na wieczór, gdy bakterie znów namnożą się do właściwej ilości, znów zaczyna świecić. Mątwa używa podświetlania od spodu w celu maskowania się przed drapieżnikami. Bez tego podświetlenia, w nocy, gdy księżyc oświetla wodę była by bardzo widoczna, a dzięki temu zabiegowi mątwa upodania się do oświetlonej powierzchni wody.