Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kim był Piotr Wysocki?

Podążając śladami polskich bohaterów narodowych, warto zainteresować się, jaką postacią był Piotr Wysocki. To polski ochotnik wojskowy, instruktor musztry, a przede wszystkim buntownik. To on wypowiedział słynne słowa: Polacy, wybiła godzina zemsty! – hasło rozpoczynające powstanie listopadowe w 1830 roku. Więcej…

Złe nawyki żywieniowe – warto je zmienić!

Przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety umożliwia utrzymanie organizmu w odpowiedniej kondycji. Kluczową rolę odgrywa tu nie tylko spożywanie produktów spożywczych posiadających cenne właściwości odżywcze. Kluczowe są przede wszystkim odpowiednie nawyki żywieniowe. Dlaczego warto ich przestrzegać? Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…

Czy możliwe jest zatrudnienie pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Na polskim rynku pracy duże znaczenie mają pracownicy przejezdni, przede wszystkim ci ze Wschodu. Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła wielu osobom swobodne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Nie tylko Polacy, ale też pracownicy z Ukrainy czy Białorusi spotkali się w tym szczególnym czasie z problemami zarobkowymi. Czy możliwe jest w ogóle zatrudnianie w Polsce pracowników ze Wschodu w czasie pandemii? Więcej…

Kiedy warto porozmawiać o dedykowanym sklepie internetowym?

Przedsiębiorstwa, gdy chcą uzyskać dobrą pozycję w branży, powinny się odpowiednio zaprezentować. Obok oferty produktów jednym z ważkich atutów marki powinien stać się dedykowany sklep internetowy. Więcej…
Tajemnice głebin morskich

ryba, zoologia, podwodny światDrobna mątwa z Hawajów Euperymna scolopes osiągająca długość 3 cm i ważąca zaledwie 2,5 grama przyciąga dużą uwagę specjalistów. Powodem tego zaiteresowania jest jej zdolność emitowania bardzo intensywnego światła.

d rybaPosiada ona specjalny organ znajdujący się na spodniej stronie jej ciała - tak zwany fotofor, a w tym organie znajdują się bakterie Vibrio fischeri. Bakteria ta jest specjalistą w produkcji światła, pięć genów bakterii jest odpowiedzialnych za tworzenie molekuł, które fosforyzują. Żyją one swobodnie w wodzie i wnikają do organu mątw w czasie jego rozwoju. Zaś komórki fotoforu dbają o bakterie niszcząc wszelką konkurencję w postaci innych bakterii. W zamian za tą opiekę bakteria produkuje swiatło.

Gdy tylko bakterie rozmnożą się do odpowiedniej ilości ropoczynają świecenie. Co ciekawe, gdy nastaje dzień mątwa wypędza bakterie ze swojego narządu i tym samym przestaje świecić. Na wieczór, gdy bakterie znów namnożą się do właściwej ilości, znów zaczyna świecić. Mątwa używa podświetlania od spodu w celu maskowania się przed drapieżnikami. Bez tego podświetlenia, w nocy, gdy księżyc oświetla wodę była by bardzo widoczna, a dzięki temu zabiegowi mątwa upodania się do oświetlonej powierzchni wody.

 

Polecamy także:

Na szkolenie nigdy nie jest za późno

Dlaczego tak wiele firm upada w przeciągu pierwszych 2 lat działalności? Czy ludzie otwierający własny biznes, z góry zakładają jego klęskę? Nim zdecydujesz się na własną firmę, powinieneś przejść kilka szkoleń, które przygotują Cię na wiele niespodzianek. Wiedza to klucz do sukcesu, a nic nie pozwala zdobyć takiej ilości przydatnej wiedzy jak odpowiednie szkolenie. Więcej…

Algorytm do rozpoznawania osób

Jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych rozpoczął pracę nad algorytmem, który zdoła rozpoznać osoby, nawet te, które mają zakrytą twarz.   Więcej…

Sonda New Horizons

New Horizons - sonda, która zbliża się do Plutona, bada w sąsiedztwie nie kryją się jakieś niespodzianki. Kierujący misją nie chcieliby sytuacji, w której sonda miałaby natrafić niespodziewanie na jakieś nieznane księżyce, bądź pierścienie naokoło Plutona. Więcej…

Nagrywanie z ukrycia? Jak to zrobić?

Życie zaskakuje nas różnymi sytuacjami. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że naszym najbliższym może coś grozić, ktoś próbuje przywłaszczyć nie swoje mienie, lub po prostu szukamy dowodów w innej sprawie, skorzystajmy z ukrytej kamery. Dzięki różnym kształtom i doskonałemu kamuflażowi będzie kompletnie niewidoczna dla osób postronnych, a my zyskamy potwierdzenie, czy nasze obawy były słuszne. Więcej…

Przekwalifikuj się dzięki kursom

Mówi się, że gdyby każdy z nas pracował na wymarzonym w dzieciństwie stanowisku, Księżyc roiłby się od bezrobotnych kosmonautów. Niestety, często dopiero pierwsze poszukiwania stałej pracy weryfikują nasze spojrzenie na wymarzony zawód. Więcej…