Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Siła motywacji w Nowym Roku

Każdego roku miliony Polaków w całym kraju wraz z nadejściem Nowego Roku motywuje się do zmian. Na liście poza rzuceniem palenia i pozbyciem się zbędnych kilogramów zazwyczaj znajduje się też rozwój zawodowy. Dlatego pierwsze miesiące roku jak żaden inny okres nadają się do motywowania pracowników. Więcej…

Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

Wsparcie Ministerstwa Zdrowia dla nowych technologii diagnostycznych w medycynie nuklearnej. Więcej…

Umowa o dofinansowanie z funduszy - jak ją poprawnie przeprowadzić?

Z wykorzystaniem Funduszy Europejskich zostało przeprowadzonych miliony projektów. Skutecznie wykonany projekt potrzebuje jednak solennego przygotowania i wykonania wielu działań mających za zadanie zrealizowanie wszelkich wytycznych przydzielanych przez umowę o dofinansowanie. Jak wydajnie zarządzać projektem? Kto może złożyć wniosek? W jakim celu jest wykorzystywane doradztwo projektowe? W jaki sposób zagwarantować sobie prawidłową realizację umowy? Poznaj kilka wskazówek dla przyszłych beneficjentów. Więcej…

Ciecierzyca w wartościowej diecie

Ciecierzyca, znana również jako cieciorka, jest jednym z ważniejszych składników zdrowej diety. Dlaczego warto sięgać po tę roślinę strączkową? W jaki sposób wpływa ona na nasz organizm? Więcej…

Szkoła policealna w Gdańsku – czym kierować się podczas jej wyboru?

Ukończenie liceum to dzisiaj zdecydowanie za mało, by móc myśleć o atrakcyjnej pracy. Właśnie dlatego większość absolwentów chce uczyć się dalej, a szkoła policealna okazuje się coraz częściej lepszym rozwiązaniem niż studia. Jej najważniejszą zaletą jest znacznie krótszy czas nauki, ale także możliwość zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeśli interesuje Cię dobra szkoła policealna w Gdańsku, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki. Więcej…
Kiedy prąd może zabić

prad-mPrąd w domu bywa zabójczy, a najwięcej wypadków zdarza się w kuchni i łazience. Polska stoi na czele niechlubnego europejskiego rankingu porażeń zakończonych śmiercią. Co zrobić, żeby do nich nie dopuścić?

Najnowsze rankingi mówią, że w ostatnich latach w Polsce co roku wydarzało się około 120 śmiertelnych wypadków. Podobnie, jak w innych miejscach świata najczęściej dochodziło do nich w kuchni i łazience: panują tam świetne warunki ku temu, ponieważ woda jest jednym z lepszych przewodników prądu. Wystarczy więc chwila nieuwagi, wilgotna ścierka w dłoni i uszkodzone gniazdko, i nieszczęście gotowe.

O czym trzeba pamiętać, żeby nie dopuścić do wypadków?prad

  • Niebezpieczeństwo nie kończy się z chwilą odłączenia energii.  W urządzeniach z kondensatorami (np. monitory, telewizory, okapy, wentylatory, miksery) ładunek może gromadzić się jeszcze przez jakiś czas. Trwa to od kilku sekund od momentu wyłączenia urządzenia z gniazdka do nawet kilku dni – choć w tym drugim przypadku wraz z upływającym czasem wartość ładunku maleje. Dlatego, jeśli nie masz wiedzy i umiejętności sprzętów z kondensatorem nie próbuj naprawiać sam – nawet, jeśli usterka wydaje się niewielka.
  • Brud jest wrogiem zdrowia i nie chodzi tylko o choroby przenoszone przez nieumyte ręce. Równie groźny jak mikroby bywa gromadzący się w zakamarkach kuchenek, piekarników czy grillów tłuszcz. Jeśli pozwolisz, by nim zarosły, szybko może dojść do pożaru, a instalacja elektryczna jest bardzo trudna do ugaszenia. Nie próbuj polewać jej wodą, bo tylko pogorszysz sprawę. Najlepiej zdusić płomień kocami, gaśnicami (ale tylko śniegowymi lub proszkowymi), a dla większego bezpieczeństwa – odłączyć natychmiast korki.
  • Wrogiem równie groźnym są lekkomyślność, nieuwaga i pośpiech. Wyjmowanie grzanki z tostera widelcem, wyszarpywanie na siłę kabla z gniazdka, suszenie włosów w wannie [!bardzo groźne] czy czekanie „aż naprawi się samo” (jeśli np. w czasie odłączania urządzenia w gniazdku pojawiają się iskry albo urządzenie lekko „kopie”) prędzej czy później skończy się wypadkiem.
  • Związane z prądem i zasilanymi nim urządzeniami niebezpieczeństwa czyhają także poza domem. Groźna może być na przykład kosiarka używana na wilgotnej trawie – wystarczy chwila nieuwagi i przycięcie wraz z trawnikiem kabla.

Większości wypadków pozwoli uniknąć przestrzeganie kilku prostych zasad (poza podanymi powyżej przykładami):

  • Nie dopuścić do przeciążenia sieci włączając zbyt wiele sprzętów naraz, zwłaszcza – do jednego rozgałęziacza.
  • Nie zabierać się za naprawy sprzętu samemu (a jeśli już – pamiętać o odłączeniu go i suchych dłoniach), ale też nie używać go nadal zwlekając z oddaniem do serwisu.
  • Wbijając gwoździe/haki w ścianę upewnić się, czy nie trafimy na kabel. Zgodnie ze sztuką powinny być poprowadzone równolegle i prostopadle do puszek, ale lepiej to potwierdzić używając specjalnego miernika.

Więcej ciekawostek związanych z energią elektryczną znajdziesz na stronie epower.pl. To pierwszy w Polsce sprzedawca prądu, u którego wszystkie formalności odbywają się przez Internet.

Polecamy także:

Mgławica na filmie od NASA

Kilka dni temu rozpoczęło się świętowanie 26 rocznicy zaistnienia Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej szczególnej okazji NASA zaprezentowała zapierającą dech w piersiach, niesamowitą animację, przygotowaną na podstawie oryginalnego zdjęcia, jakie zostało zrealizowane przez teleskop przed kilkoma dniami. Więcej…

Prawo i normy: co umieścić na etykiecie produktu spożywczego?

Etykieta to ważny element każdego produktu. W przypadku branży spożywczej pełni ona szczególnie istotną rolę. Wymogi co do informacji umieszczonych na etykietach stanowią nie tylko przedmiot prawa polskiego, ale również tego stanowionego przez Unię Europejską. Co zatem należy umieścić na etykiecie produktów spożywczych? Więcej…

Jakie są rodzaje matryc LCD?

Typ matrycy monitora jest wyjątkowo znaczący. Istnieje kilka typów, a przy wyborze powinno się skupić się na tym, do czego tak naprawdę będzie służyć dane urządzenie. Więcej…

Drogi z plastiku?

Ciekawe rozwiązanie zaproponowała ostatnio firma z Holandii. Chodzi o budowę dróg z plastiku, nadających się do recyclingu. Drogi wykonane z plastiku mają być lepsze od tradycyjnych, asfaltowych pod każdym względem. Więcej…

Kierunki techniczne

W obecnych czasach kryzysu ekonomicznego panuje duże bezrobocie. Szacuje się, że ponad 20 % młodych Polaków pozostaje bez pracy. Dużo młodzieży wybiera uczelnie humanistyczne. Więcej…