Do egzaminów maturalnych pozostało niewiele czasu. Nawet uczniowie, którzy do tej pory zdawali się nie przejmować zbliżającymi egzaminami, zaczynają gorączkowo wertować podręczniki i zbiory zadań. Przyswojenie ogromnej ilości materiału może jednak sprawić duże kłopoty, dlatego warto dopomóc szczęściu i zagwarantować sobie kilka dodatkowych punktów na maturze. To całkowicie realne i nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!
Więcej…
Pomoc psychologa
Wizyta w poradni psychologicznej czy też udanie się na psychoterapię wiąże się z pewnym stereotypem. Niejednokrotnie słyszymy podczas rozmów z przyjaciółmi: "Przecież nie jestem wariatką, aby musieć chodzić do terapeuty!?" Jest to całkowicie niedorzeczne twierdzenie wykluczające najistotniejsze zadania psychoterapeuty.
Więcej…
Po co powinno się regularnie czytać
Czytanie to nie tylko metoda na miłe spędzanie wolnego czasu, ale również pożywka dla naszego umysłu. Wszystkie badania dowodzą, że osoby, regularnie sięgające po książkę, są bardziej inteligentne, bardziej bystre i mają więcej empatii. Dlaczego jeszcze powinno się czytać?
Więcej…
Moduł elektronicznej kopii paragonów w kasie fiskalnej
Wystawianie paragonów fiskalnych to podstawowy obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który korzysta z kasy rejestrującej. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jedyny. Właściciel urządzenia jest zobligowany m.in. do przechowywania kopii wszystkich wydrukowanych paragonów. Aby wspomniany obowiązek nie stał się uciążliwy, warto pomyśleć o kasie fiskalnej z modułem, który zapisuje dane na karcie pamięci.
Więcej…
Kilka ważnych aspektów wyboru projektu domu
Szukanie projektu dla swojego przyszłego domu to jedno z najprzyjemniejszych zadań związanych z jego postawieniem. Projekt można też zamówić, ale ze względu na niższą cenę oraz możliwość natychmiastowego odbioru projektu najczęściej wybiera się gotowy.
Więcej…
Prąd w domu bywa zabójczy, a najwięcej wypadków zdarza się w kuchni i łazience. Polska stoi na czele niechlubnego europejskiego rankingu porażeń zakończonych śmiercią. Co zrobić, żeby do nich nie dopuścić?
Najnowsze rankingi mówią, że w ostatnich latach w Polsce co roku wydarzało się około 120 śmiertelnych wypadków. Podobnie, jak w innych miejscach świata najczęściej dochodziło do nich w kuchni i łazience: panują tam świetne warunki ku temu, ponieważ woda jest jednym z lepszych przewodników prądu. Wystarczy więc chwila nieuwagi, wilgotna ścierka w dłoni i uszkodzone gniazdko, i nieszczęście gotowe.
O czym trzeba pamiętać, żeby nie dopuścić do wypadków?
Niebezpieczeństwo nie kończy się z chwilą odłączenia energii. W urządzeniach z kondensatorami (np. monitory, telewizory, okapy, wentylatory, miksery) ładunek może gromadzić się jeszcze przez jakiś czas. Trwa to od kilku sekund od momentu wyłączenia urządzenia z gniazdka do nawet kilku dni – choć w tym drugim przypadku wraz z upływającym czasem wartość ładunku maleje. Dlatego, jeśli nie masz wiedzy i umiejętności sprzętów z kondensatorem nie próbuj naprawiać sam – nawet, jeśli usterka wydaje się niewielka.
Brud jest wrogiem zdrowia i nie chodzi tylko o choroby przenoszone przez nieumyte ręce. Równie groźny jak mikroby bywa gromadzący się w zakamarkach kuchenek, piekarników czy grillów tłuszcz. Jeśli pozwolisz, by nim zarosły, szybko może dojść do pożaru, a instalacja elektryczna jest bardzo trudna do ugaszenia. Nie próbuj polewać jej wodą, bo tylko pogorszysz sprawę. Najlepiej zdusić płomień kocami, gaśnicami (ale tylko śniegowymi lub proszkowymi), a dla większego bezpieczeństwa – odłączyć natychmiast korki.
Wrogiem równie groźnym są lekkomyślność, nieuwaga i pośpiech. Wyjmowanie grzanki z tostera widelcem, wyszarpywanie na siłę kabla z gniazdka, suszenie włosów w wannie [!bardzo groźne] czy czekanie „aż naprawi się samo” (jeśli np. w czasie odłączania urządzenia w gniazdku pojawiają się iskry albo urządzenie lekko „kopie”) prędzej czy później skończy się wypadkiem.
Związane z prądem i zasilanymi nim urządzeniami niebezpieczeństwa czyhają także poza domem. Groźna może być na przykład kosiarka używana na wilgotnej trawie – wystarczy chwila nieuwagi i przycięcie wraz z trawnikiem kabla.
Większości wypadków pozwoli uniknąć przestrzeganie kilku prostych zasad (poza podanymi powyżej przykładami):
Nie dopuścić do przeciążenia sieci włączając zbyt wiele sprzętów naraz, zwłaszcza – do jednego rozgałęziacza.
Nie zabierać się za naprawy sprzętu samemu (a jeśli już – pamiętać o odłączeniu go i suchych dłoniach), ale też nie używać go nadal zwlekając z oddaniem do serwisu.
Wbijając gwoździe/haki w ścianę upewnić się, czy nie trafimy na kabel. Zgodnie ze sztuką powinny być poprowadzone równolegle i prostopadle do puszek, ale lepiej to potwierdzić używając specjalnego miernika.
Więcej ciekawostek związanych z energią elektryczną znajdziesz na stronie epower.pl. To pierwszy w Polsce sprzedawca prądu, u którego wszystkie formalności odbywają się przez Internet.
Polecamy także:
Wirtualna biblioteka
Tyle fascynujących książek, a tak mało czasu na ich czytanie. I tak mało miejsca. W małym mieszkaniu brakuje przestrzeni, żeby urządzić sobie biblioteczkę z prawdziwego zdarzenia.
Więcej…
Sposoby na oszczędzanie
Takie pytanie zadaje sobie większość z nas. Niestety odkładanie pieniędzy nie należy do naszych mocnych stron – raz, że bardzo często nie mamy ich zbyt wiele, a dwa – czeka na nas za dużo pokus. Co, zatem zrobić, aby zyskać oszczędności, które z czasem zmienią się w pokaźną kwotę?
Więcej…
Druk na tkaninach - w jaki sposób przebiega?
Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, zarówno prywatnych klientów jak i dużych firm, w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój metod drukowania tekstyliów. Pojawił się m.in. haft komputerowy, DTG, Flex czy Termonadruk - wszystkie te metody zapewniają szybkie i precyzyjne odwzorowanie szablonu na tkaninach.
Więcej…
Transport a logistyka – jakie są między nimi różnice?
Transport, spedycja i logistyka to pojęcia często mylone. Czym różnią się ich zakresy i w jaki sposób są one ze sobą powiązane? O tym w poniższym artykule.
Więcej…
Co warto wiedzieć o autoklawach przemysłowych?
W przemyśle spożywczym istnieje wiele urządzeń i maszyn, których wykorzystywanie daje zwiększenie trwałości produktów. Urządzenia, zapewniające świeżość jedzenia są niezwykle ważne i potrzebne, ponieważ pozwalają na dłuższe przetrzymywanie go w domach, dostarczanie w odległe miejsca i wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład autoklawy przemysłowe, które stosowane są szeroko przede wszystkim w przemyśle spożywczym.
Więcej…