Spawarka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wielu serwisów, warsztatów i zakładów przemysłowych. Od jej prawidłowego działania zależy możliwość wykonywania wielu istotnych prac, dlatego usterkom trzeba zapobiegać za wszelką cenę. Dowiedz się, co jest najczęstszą przyczyną awarii tych urządzeń i co zrobić, aby uniknąć konieczności częstego oddawania spawarki do serwisu.
Jak działa spawarka?
Spawarka to rodzaj elektronarzędzi o profesjonalnym przeznaczeniu. Służy do wykonywania trwałych połączeń elementów wykonanych z metalu. Dlatego jest to urządzenie niezastąpione wszędzie tam, gdzie przeprowadza się obróbkę metali. Połączenie elementów metalowych odbywa się na skutek oddziaływania silnego pola elektrycznego.
W zależności od zakresu wykonywanych prac można wykorzystywać spawarkę działającą
w technologii:
- TIG – do ręcznego spawania elektrodami nietopliwym,
- MIG/MAG – pracującą w osłonie gazu (aktywnego lub obojętnego),
- MMA – do ręcznego spawania elektrodami otulonymi.
Jak mówi przedstawiciel firmy NORTECH Sp. z o.o.: "Dobra spawarka jest niezastąpiona przy wszelkich pracach związanych z obróbką metali. Trzeba jednak o nią dbać, by nie ulegała uszkodzeniom. Intensywna eksploatacja odciska duże piętno na komponentach urządzenia, dlatego warto uważać. Najważniejsze jest m.in. unikanie przegrzewania urządzenia czy osiadania zanieczyszczeń na jej podzespołach. Należy też stale kontrolować stan poszczególnych części. Praca ze zniszczonymi komponentami może bowiem wywoływać poważne usterki" – dodaje.
Jakie są najczęstsze awarie spawarek i z czego wynikają?
Awarie spawarek nie należą do rzadkich. Pracownicy serwisów urządzeń spawalniczych nie mogą więc narzekać na brak pracy. Usterki wynikają najczęściej z błędów eksploatacyjnych. Do serwisów znacznie częściej trafiają też urządzenia niższej jakości, pochodzące od nieznanych producentów. Najczęstszą usterką, na którą skarżą się ich klienci, jest po prostu obniżenie wydajności. To zwykle objaw zużycia uchwytów spawalniczych lub gromadzącego się na komponentach sprzętu pyłu, kurzu i zabrudzeń. Warto zająć się problemem już na etapie pogorszenia pracy urządzenia, by nie doprowadzić do jego całkowitej awarii. Wizyta w dobrym serwisie powinna załatwić sprawę. Eksperci zlokalizują przyczynę problemu i szybko go usuną. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest wymiana uchwytów spawalniczych, która nie jest droga ani skomplikowana. Dlatego warto wykonywać ją regularnie.
Co zrobić, by uniknąć awarii spawarki?
Dla długiej sprawności spawarki najważniejszy jest wybór odpowiedniego urządzenia. Oznacza to zakup sprzętu renomowanej firmy, a także modelu, który jest dostosowany do konkretnego zastosowania. Każda spawarka ma określony cykl pracy. Należy przestrzegać ograniczeń wynikających z jej możliwości, a pozostanie sprawna przez długi czas. Jeżeli nie zapomnisz również o innych zasadach prawidłowej eksploatacji, na pewno nie będziesz częstym klientem serwisu.