Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Złoty nawóz - darmowy sposób na nawożenie ogrodu.

Kompost to idealne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, zarówno dla profesjonalisty, jak i dla amatora. Dzięki niemu w darmowy sposób możemy wzbogacić ziemię w naszym ogrodzie. Tutaj dowiecie się jak to zrobić. Więcej…

Lampy do ogrodu

Elementem małej architektury są także lampy do ogrodu, które powinny wyróżniać się wytrzymałością i oryginalnym designem. Jak wybrać najlepszą lampę do ogrodu? O czym warto pamiętać? Więcej…

Kiedy zacząć czytać dziecku książki?

Mając na uwadze wielką wartość czytania i komunikowania się z dzieckiem, zastanówmy się, co czytać dziecku i od kiedy najlepiej zacząć to robić. Więcej…

Tornado - niszcząca potęga przyrody

Ostatnio wszystkie środki masowego przekazu obiegły przerażąjące zdjęcia z katastrofalnych zdarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach przeszły gigantyczne trąby powietrzne, które wprost usunęły z powierzchni ziemi całe tereny miejskie. Ocenia się, że w wyniku potężnej siły trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważająco stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a liczba rannych liczona jest na blisko tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało całkowicie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały szkoły, domy, fabryki i magazyny. Został tylko gruz. Choć jeszcze trwają działania ratunkowe i usuwanie krzywd, seria tornad, jakie przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została ogłoszona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”. Więcej…

Bolesność w kręgosłupie

Bóle kręgosłupa nie znikają tak szybko jak tego oczekujemy. To kręgosłup jest istotną podstawą ciała człowieka, na której utrzymuje się wszystko to z czego jest zbudowane ludzkie ciało. Znacząca większość osób ma już duże zwyrodnienia kręgosłupa, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego jeszcze sprawy, tymczasem inni umniejszają wagę problemu lub szukają innych przyczyn. Więcej…
Rodzaje znaków drogowych

znaki drogowe

Gdyby wyliczyć tutaj wszystkie akty prawne dotyczące ruchu drogowego w Polsce, to musielibyśmy poświęcić na to sporo miejsca w naszym artykule. Niestety ciągoty naszych parlamentarzystów i urzędników do ciągłego poprawiania prawa, powodują, że również kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogą się czuć w tym wszystkim nieco zagubieni. Najlepiej jest tutaj posiłkować się zawsze najnowszym wydaniem kodeksu drogowego.

Jakie informacje znajdziemy w kodeksie drogowym?

Kodeks drogowy określa zasady ruchu na obszarze dróg publicznych, lecz jego uregulowania mają również zastosowanie  dla ruchu odbywającego się poza tym obszarem. Prócz tego kodeks drogowy opisuje warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania, jakie winny spełniać osoby kierujące pojazdami, a także zasady kontroli ruchu drogowego. Znajdziemy tam także wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy, odpowiedzialności kierowcy i nieco podstawowych informacji na tematy techniczne dotyczące  budowy pojazdów.

Zważywszy na to, o czym wspomnieliśmy we wstępie, wskazane jest, aby każdy kierowca dysponował zawsze ostatnią aktualizacją kodeksu drogowego.

W świetle tego, co tutaj napisaliśmy, oczywiste jest, że akt prawny, o którym tu mówimy, opisuje także wszystkie znaki drogowe. Kierując się zatem treścią kodeksu drogowego i wskazówkami specjalistów z firmy ANDROS z Redy w następnym akapicie opiszemy, to co jest głównym tematem naszego artykułu, a więc rodzaje znaków drogowych.

Znaki drogowe w podziale na główne grupy

Mamy setki różnych znaków drogowych, nie będziemy więc opisywać każdego z nich z osobna, ponieważ ograniczone ramy naszego artykułu na to nie pozwalają. Zainteresowani znajdą te opisy bezpośrednio w kodeksie drogowym.

Podstawowy podział wyznacza trzy grupy znaków drogowych: pionowe, poziome oraz świetlne. Opiszmy po kolei każdy rodzaj znaków drogowych z osobna:

Znaki drogowe pionowe. To jest największa grupa znaków drogowych i dzieli się na 7 podgrup, a więc:

  • znaki ostrzegawcze, trójkątne z żółtym tłem i czerwonym obramowanie
  • znaki zakazu, okrągłe z białym tłem i czerwonym obramowaniem
  • znaki nakazu, okrągłe o niebieskim tle
  • znaki informacyjne, prostokątne, niebieskie, ew. z białym polem na niebieskim tle
  • znaki kierunku i miejscowości, tzw. drogowskazy, o różnym kształcie i kolorze
    • znaki uzupełniające, duże prostokąty lub kwadraty, niebieskie i żółte
    • tabliczki do znaków drogowych, małe lub żółte tabliczki pod głównym znakiem

Na wymienionych znakach mogą znajdować się różne czarne, białe lub kolorowe symbole albo napisy. W zależności od rodzaju drogi znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne oraz kierunku i miejscowości mogą mieć jedną z pięciu dopuszczalnych wielkości.

Znaki drogowe poziome. To poziome najczęściej białe, niekiedy żółte linie malowane bezpośrednio na jezdni, chodniku lub ścieżce rowerowej.

Znaki świetlne. To tzw. sygnalizatory umieszczane z boku jezdni, chodnika, ścieżki rowerowej lub nad nimi na słupach albo na poziomych wysięgnikach.

Powyżej wymieniliśmy  podstawowe rodzaje znaków drogowych. Prócz nich istnieją znaki dodatkowe umieszczane przed przejazdami kolejowymi, znaki dla kierujących tramwajami, oznaczenia szlaków rowerowych, znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi oraz sygnały świetlne dla kierujących pojazdami wykonującymi przewóz osób na regularnych liniach.

Polecamy także:

Intralipoterapia - co to takiego?

Zadowolenie z własnego wyglądu skutecznie poprawia nasze ogólne samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutecznie poprawia jakość naszego życia praktycznie na każdej jego płaszczyźnie. Marzymy o płaskim brzuchu, gładkiej i jędrnej skórze, biodrach i udach bez grama zbędnego tłuszczu, niestety czasami dieta i ćwiczenia nie pomagają. Odpowiedzią na problem tego typu może być poddanie się zabiegowi intralipoterapii - w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm i na czym polega? Więcej…

W jaki sposób pielęgnować drzwi?

Pielęgnacja drzwi nie jest nadmiernie skomplikowana. Warto jednak poznać kilka zasad, które pomogą nam odpowiednio zadbać o drzwi, aby służyły nam jak najdłużej i były wizytówką naszego domu lub mieszkania. W niniejszym artykule przyjrzymy się w szczególności drzwiom aluminiowym i tym wykonanym z PCV. Jak o nie dbać, aby zachowały estetyczny wygląd? Więcej…

Jak pozbyć się pluskiew i karaczanów z domu?

Inwazja pluskiew lub karaczanów zazwyczaj zaczyna się niepostrzeżenie i znienacka. Zostają one nieświadomie naniesione na nutach lub odzieży i początkowo niezauważane zaczynają się mnożyć. Gdy już je dostrzeżemy – zazwyczaj naprawdę trudno je wytępić, a samodzielne próby rozwiązania problemu kończą się porażkami. Co można zrobić, by opanować sytuację? Więcej…

Prawo i normy: co umieścić na etykiecie produktu spożywczego?

Etykieta to ważny element każdego produktu. W przypadku branży spożywczej pełni ona szczególnie istotną rolę. Wymogi co do informacji umieszczonych na etykietach stanowią nie tylko przedmiot prawa polskiego, ale również tego stanowionego przez Unię Europejską. Co zatem należy umieścić na etykiecie produktów spożywczych? Więcej…

V Kongres Polonistyki Zagranicznej

We wtorek rozpocznie się V Kongres Polonistyki Zagranicznej w Brzegu. Swój udział zapowiedziało w nim 250 naukowców z całego świata. Uroczystość otwarcia przewidziano na wtorek w Zamku Piastów Śląskich. Więcej…