Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Puder mineralny L’Oreal - dla kogo przeznaczone zostały kosmetyki mineralne?

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszy się o bardzo korzystnym wpływie kosmetyków mineralnych na kondycję naszej skóry twarzy. Pozwalają one nie tylko na wykonanie skutecznego makijażu, ale też w pewnym sensie “leczenie” skóry, która posiada skłonności do nadwrażliwości czy różnych zmian skórnych. Mogą z nich korzystać praktycznie wszystkie kobiety, jednak są one szczególnie polecane w kilku konkretnych przypadkach. Podpowiadamy zatem, dlaczego i kiedy naprawdę warto przerzucić się na mineralne kosmetyki - w tym puder mineralny L’Oreal, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród kobiet. Więcej…

Świadomość w hologramie

W 2011 roku właściciel medialnego koncernu New Media Satrs, 35-letni Dmitrij Itskov założył projekt, jakiego nazwa to „2045”. Celem projektu jest przeniesienie do wnętrza maszyny ludzkiego umysłu, co w założeniu ma zagwarantować poszczególnym ludziom nieśmiertelność. Itskov do tego momentu zainwestował w ten projekt aż 1,43 miliarda dolarów, co bezsprzecznie potwierdza jego wysokie zaangażowanie w tak wyjątkową inwestycję. Jest on utwierdzony w przekonaniu o tym, że już za 30 lat człowiek będzie mógł zdobyć nieśmiertelność - taką tezę wygłosił w dokumentalnym filmie realizowanym przez BBC. Więcej…

Koszty projektu - jak nimi zarządzać?

Zarządzanie kosztami w projekcie to trudne i pracochłonne zadanie, które wymaga doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy. Pod uwagę należy wziąć bowiem kilka, równoległych czynników. Jak zrobić to dobrze i jakie rodzaje prognozowania mamy do dyspozycji? Poznaj zasady, dzięki którym zarządzanie finansami stanie się znacznie prostsze. Więcej…

Zadbaj o bawełnianą pościel

Pościel bawełniana to bardzo dobry wybór, który sprawdzi się znakomicie w wielu sypialniach. Aczkolwiek ażeby móc w pełni korzystać z jej zalet, a wskutek tego znacząco przeciągnąć jej zdatność do użytkowania i zachować komfort snu, warto przede wszystkim wiedzieć, jak właściwie o nią dbać. Więcej…

Czyste oceany? Tak, to możliwe.

Niespotykany dotąd system oczyszczania Oceanu Spokojnego ze śmieci plastikowych rusza już za rok. Tak zwany siódmy kontynent, czyli ogromne skupisko odpadów pływających może zniknąć z największego oceanu na Ziemi - Pacyfiku już za dziesięć lat. Analogiczne akcje mogą być wprowadzone w życie także na pozostałych oceanach. Więcej…
Rodzaje znaków drogowych

znaki drogowe

Gdyby wyliczyć tutaj wszystkie akty prawne dotyczące ruchu drogowego w Polsce, to musielibyśmy poświęcić na to sporo miejsca w naszym artykule. Niestety ciągoty naszych parlamentarzystów i urzędników do ciągłego poprawiania prawa, powodują, że również kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogą się czuć w tym wszystkim nieco zagubieni. Najlepiej jest tutaj posiłkować się zawsze najnowszym wydaniem kodeksu drogowego.

Jakie informacje znajdziemy w kodeksie drogowym?

Kodeks drogowy określa zasady ruchu na obszarze dróg publicznych, lecz jego uregulowania mają również zastosowanie  dla ruchu odbywającego się poza tym obszarem. Prócz tego kodeks drogowy opisuje warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania, jakie winny spełniać osoby kierujące pojazdami, a także zasady kontroli ruchu drogowego. Znajdziemy tam także wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy, odpowiedzialności kierowcy i nieco podstawowych informacji na tematy techniczne dotyczące  budowy pojazdów.

Zważywszy na to, o czym wspomnieliśmy we wstępie, wskazane jest, aby każdy kierowca dysponował zawsze ostatnią aktualizacją kodeksu drogowego.

W świetle tego, co tutaj napisaliśmy, oczywiste jest, że akt prawny, o którym tu mówimy, opisuje także wszystkie znaki drogowe. Kierując się zatem treścią kodeksu drogowego i wskazówkami specjalistów z firmy ANDROS z Redy w następnym akapicie opiszemy, to co jest głównym tematem naszego artykułu, a więc rodzaje znaków drogowych.

Znaki drogowe w podziale na główne grupy

Mamy setki różnych znaków drogowych, nie będziemy więc opisywać każdego z nich z osobna, ponieważ ograniczone ramy naszego artykułu na to nie pozwalają. Zainteresowani znajdą te opisy bezpośrednio w kodeksie drogowym.

Podstawowy podział wyznacza trzy grupy znaków drogowych: pionowe, poziome oraz świetlne. Opiszmy po kolei każdy rodzaj znaków drogowych z osobna:

Znaki drogowe pionowe. To jest największa grupa znaków drogowych i dzieli się na 7 podgrup, a więc:

  • znaki ostrzegawcze, trójkątne z żółtym tłem i czerwonym obramowanie
  • znaki zakazu, okrągłe z białym tłem i czerwonym obramowaniem
  • znaki nakazu, okrągłe o niebieskim tle
  • znaki informacyjne, prostokątne, niebieskie, ew. z białym polem na niebieskim tle
  • znaki kierunku i miejscowości, tzw. drogowskazy, o różnym kształcie i kolorze
    • znaki uzupełniające, duże prostokąty lub kwadraty, niebieskie i żółte
    • tabliczki do znaków drogowych, małe lub żółte tabliczki pod głównym znakiem

Na wymienionych znakach mogą znajdować się różne czarne, białe lub kolorowe symbole albo napisy. W zależności od rodzaju drogi znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne oraz kierunku i miejscowości mogą mieć jedną z pięciu dopuszczalnych wielkości.

Znaki drogowe poziome. To poziome najczęściej białe, niekiedy żółte linie malowane bezpośrednio na jezdni, chodniku lub ścieżce rowerowej.

Znaki świetlne. To tzw. sygnalizatory umieszczane z boku jezdni, chodnika, ścieżki rowerowej lub nad nimi na słupach albo na poziomych wysięgnikach.

Powyżej wymieniliśmy  podstawowe rodzaje znaków drogowych. Prócz nich istnieją znaki dodatkowe umieszczane przed przejazdami kolejowymi, znaki dla kierujących tramwajami, oznaczenia szlaków rowerowych, znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi oraz sygnały świetlne dla kierujących pojazdami wykonującymi przewóz osób na regularnych liniach.

Polecamy także:

Nowa matura – pomoce wydawnicze

Nowa matura obowiązuje już od kilku lat, nadal jednak zdaje się budzić wiele kontrowersji, nie tylko w debacie publicznej i w odbiorze społecznym, ale także stanowi bieżący temat w resorcie edukacji, poruszany przez kolejnych ministrów w ekipie rządzącej. Więcej…

Co wchodzi w zakres kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie dzieli się na umiejętności interpersonalne i osobiste. Te pierwsze nazywa się też umiejętnościami komunikacyjnymi. Jeśli chcesz aplikować na stanowisko kierownicze albo mocno powiązane z zasobami ludzkimi, powinieneś wiedzieć, że kompetencje miękkie są w Twoim przypadku kluczowe. Po tym, jak zgłębisz ich dokładną charakterystykę, od razu zrozumiesz, dlaczego są tak ważne… Więcej…

W jaki sposób pielęgnować drzwi?

Pielęgnacja drzwi nie jest nadmiernie skomplikowana. Warto jednak poznać kilka zasad, które pomogą nam odpowiednio zadbać o drzwi, aby służyły nam jak najdłużej i były wizytówką naszego domu lub mieszkania. W niniejszym artykule przyjrzymy się w szczególności drzwiom aluminiowym i tym wykonanym z PCV. Jak o nie dbać, aby zachowały estetyczny wygląd? Więcej…

Szczepionka na Ebolę prosto z Chin

CanSino Biotechnology - firma biotechnologiczna z Chin, ma w planach uruchomienie fabryki szczepionek przeciwko gorączce krwotocznej, którą wywołuje wirus Ebola. Fabryka powstanie dopiero za dwa lata. Więcej…

Raporty dotyczące nieruchomości. Co się w nich zawiera?

Rynek obrotu nieruchomościami to jedna z najbardziej dynamicznych branż, gdzie powodzenie inwestycji uzależnione jest od wielu czynników. Istotne znaczenie ma tu m.in. strategia konkurencji, bieżąca sytuacja na rynku finansowym czy lokalne uwarunkowania i miejscowe plany zagospodarowania. Analiza tych danych pozwala na efektywne zarządzanie nieruchomością. W tym celu konieczne jest opracowywanie specjalnych raportów. Czym się one charakteryzują? Więcej…