Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Co to jest teleinformatyka?

Teleinformatyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną techniki oraz nauki, która wiąże osiągnięcia informatyki i dokonania w zakresie telekomunikacji. Ta dziedzina, która jest podstawą dla sektora IT, stanowi obecnie jeden z kluczowych czynników zarówno gospodarczego jak i społecznego rozwoju każdego kraju. Zgodnie z współczesnymi wymaganiami, coraz więcej firm dostarcza rozwiązań technologicznych z zakresu teleinformatyki. Więcej…

Jak wybrać dobre kółka gimnastyczne do ćwiczeń?

Kółka gimnastyczne to kapitalna propozycja dla każdego, kto chciałby urozmaicić swoje codzienne ćwiczenia. W sprzedaży znajdziemy dzisiaj wiele typów kółek. Jak znaleźć te najlepsze dla siebie? Więcej…

LED: z jakich względów warto na nie postawić?

Odpowiednie oświetlenie odgrywa bardzo ważną funkcję w wielu domach. Jednym z najpopularniejszych sposobów na oświetlenie domu stało się ostatnio oświetlenie LED. Więcej…

Elektrosmog

Coraz częściej mówi się o skażeniu elektromagnetycznym. Urządzenia elektryczne lub aparaty telekomunikacyjne stanowią nieodłączną część naszego życia i dostarczają niezbędnych usług. Ich funkcjonowanie opiera się na polach elektromagnetycznych, które rozpowszechniają się w środowisku, w którym żyjemy. Więcej…

Kierunki techniczne

W obecnych czasach kryzysu ekonomicznego panuje duże bezrobocie. Szacuje się, że ponad 20 % młodych Polaków pozostaje bez pracy. Dużo młodzieży wybiera uczelnie humanistyczne. Więcej…
Rodzaje znaków drogowych

znaki drogowe

Gdyby wyliczyć tutaj wszystkie akty prawne dotyczące ruchu drogowego w Polsce, to musielibyśmy poświęcić na to sporo miejsca w naszym artykule. Niestety ciągoty naszych parlamentarzystów i urzędników do ciągłego poprawiania prawa, powodują, że również kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogą się czuć w tym wszystkim nieco zagubieni. Najlepiej jest tutaj posiłkować się zawsze najnowszym wydaniem kodeksu drogowego.

Jakie informacje znajdziemy w kodeksie drogowym?

Kodeks drogowy określa zasady ruchu na obszarze dróg publicznych, lecz jego uregulowania mają również zastosowanie  dla ruchu odbywającego się poza tym obszarem. Prócz tego kodeks drogowy opisuje warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania, jakie winny spełniać osoby kierujące pojazdami, a także zasady kontroli ruchu drogowego. Znajdziemy tam także wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy, odpowiedzialności kierowcy i nieco podstawowych informacji na tematy techniczne dotyczące  budowy pojazdów.

Zważywszy na to, o czym wspomnieliśmy we wstępie, wskazane jest, aby każdy kierowca dysponował zawsze ostatnią aktualizacją kodeksu drogowego.

W świetle tego, co tutaj napisaliśmy, oczywiste jest, że akt prawny, o którym tu mówimy, opisuje także wszystkie znaki drogowe. Kierując się zatem treścią kodeksu drogowego i wskazówkami specjalistów z firmy ANDROS z Redy w następnym akapicie opiszemy, to co jest głównym tematem naszego artykułu, a więc rodzaje znaków drogowych.

Znaki drogowe w podziale na główne grupy

Mamy setki różnych znaków drogowych, nie będziemy więc opisywać każdego z nich z osobna, ponieważ ograniczone ramy naszego artykułu na to nie pozwalają. Zainteresowani znajdą te opisy bezpośrednio w kodeksie drogowym.

Podstawowy podział wyznacza trzy grupy znaków drogowych: pionowe, poziome oraz świetlne. Opiszmy po kolei każdy rodzaj znaków drogowych z osobna:

Znaki drogowe pionowe. To jest największa grupa znaków drogowych i dzieli się na 7 podgrup, a więc:

  • znaki ostrzegawcze, trójkątne z żółtym tłem i czerwonym obramowanie
  • znaki zakazu, okrągłe z białym tłem i czerwonym obramowaniem
  • znaki nakazu, okrągłe o niebieskim tle
  • znaki informacyjne, prostokątne, niebieskie, ew. z białym polem na niebieskim tle
  • znaki kierunku i miejscowości, tzw. drogowskazy, o różnym kształcie i kolorze
    • znaki uzupełniające, duże prostokąty lub kwadraty, niebieskie i żółte
    • tabliczki do znaków drogowych, małe lub żółte tabliczki pod głównym znakiem

Na wymienionych znakach mogą znajdować się różne czarne, białe lub kolorowe symbole albo napisy. W zależności od rodzaju drogi znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne oraz kierunku i miejscowości mogą mieć jedną z pięciu dopuszczalnych wielkości.

Znaki drogowe poziome. To poziome najczęściej białe, niekiedy żółte linie malowane bezpośrednio na jezdni, chodniku lub ścieżce rowerowej.

Znaki świetlne. To tzw. sygnalizatory umieszczane z boku jezdni, chodnika, ścieżki rowerowej lub nad nimi na słupach albo na poziomych wysięgnikach.

Powyżej wymieniliśmy  podstawowe rodzaje znaków drogowych. Prócz nich istnieją znaki dodatkowe umieszczane przed przejazdami kolejowymi, znaki dla kierujących tramwajami, oznaczenia szlaków rowerowych, znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi oraz sygnały świetlne dla kierujących pojazdami wykonującymi przewóz osób na regularnych liniach.

Polecamy także:

A Ty? Wiesz, czym oddychasz?

Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. Aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Dlatego Aviva przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham”. Inicjatywa startuje 14 listopada – w Dniu Czystego Powietrza. Ma zwiększyć świadomość, jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać. Więcej…

Dobre samopoczucie zaczyna się na twoim talerzu!

By czuć się dobrze we własnym ciele, trzeba czuć się dobrze w swoim umyśle. Ale to, o czym na ogół nie pamętamy, to fakt, że to co jemy wpływa na nasz nastrój. Tak! Dobre pożywienie spowoduje, że będziesz czuć się lepiej w swojej głowie! Testy ujawniają, że niektóre pokarmy bądź kombinacje żywności powinno się wystrzegać się dla naszego zdrowia umysłowego i innych, jakie mają być preferowane, żeby zapobiec lękom na przykładowo. Więcej…

Tornado - niszcząca potęga przyrody

Ostatnio wszystkie środki masowego przekazu obiegły przerażąjące zdjęcia z katastrofalnych zdarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach przeszły gigantyczne trąby powietrzne, które wprost usunęły z powierzchni ziemi całe tereny miejskie. Ocenia się, że w wyniku potężnej siły trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważająco stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a liczba rannych liczona jest na blisko tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało całkowicie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały szkoły, domy, fabryki i magazyny. Został tylko gruz. Choć jeszcze trwają działania ratunkowe i usuwanie krzywd, seria tornad, jakie przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została ogłoszona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”. Więcej…

Kto zepsuł internet?

Choć wydaje się nieprawdopodobne, by światowa sieć przestała działać, zaledwie kilka dni temu miał miejsce naprawdę poważny kryzys. Niewiele brakowało, aby mnóstwo najbardziej popularnych stron internetowych po prostu przestało działać. Powodem tego zamieszania była z pozoru mało znacząca decyzja amerykańskiego dewelopera Azer Koçulu, który zaplanował usunąć jeden ze stworzonych przez siebie modułów JavaScript, jaki składa się z 11 linijek kodu. Więcej…

Jak przygotować dom do sprzedaży, by uzyskać najlepszą cenę?

Współcześnie właściciele domów nie zawsze mają do swoich posiadłości tak sentymentalny stosunek, jaki cechował niegdyś poprzednie pokolenia. Budowa nowoczesnego domu słusznie traktowana jest jako potencjalnie korzystna inwestycja, a częste przeprowadzki nie są niczym nadzwyczajnym. Jednak by energia włożona w budowę mogła zwrócić się przy sprzedaży w postaci zadowalającej kwoty na koncie, ofertę będzie trzeba uczynić przystępną i atrakcyjną. Więcej…