Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zarabianie w internecie - Czy na pewno takie trudne?

Dla większości ludzi zarabianie oznacza długie przesiadywanie w pracy po godzinach, ciężką pracę fizyczną na budowie, lub po prostu nudną pracę w korporacji. Więcej…

Jak wystrój wnętrza wpływa na nasze usposobienie?

W architekturze wnętrz niezwykle drobiazgowo dba się o stylistykę i ergonomiczność urządzanych powierzchni. Nie od dziś jednak wiadomo, że przestrzeń, która nas otacza ma bardzo kolosalny znaczenie na nasze samopoczucie i usposobienie. Dlatego obecne, nowoczesne nurty architektoniczne mocno inspirują się psychologią, behawiorystką, czy socjologią. Powstające więc obecnie projekty dbają nie jedynie o piękno i wygodę domu, ale również o dobre nastrój jego mieszkańców. Ale zanim pobiegniesz do najdroższego architekta w mieście, dowiedz się, w jaki sposób wystrój wnętrza oddziałuje na nasz usposobienie i co sam zdołasz zmienić. Więcej…

Co to jest space plan?

Space plan to usługa proponowana przez dobre biura projektowe, polegająca na rozsądnej aranżacji przestrzeni oraz powierzchni użyteczności publicznej. Stanowi wyjątkowo istotny etap w tworzeniu mądrze zagospodarowanego wnętrza, maksymalnie wykorzystującego dostępne miejsce i czerpiącego korzyści ze specyfiki konkretnego pomieszczenia. Więcej…

Listwy elewacyjne do systemów ociepleń

Wykończenie zewnętrzne budynków czyli elewacja jest bardzo istotnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd nieruchomości. Kolory jakie zostaną użyte, powinny oddawać charakter obiektu, natomiast należy pamiętać iż elewację można podkreślić również dodatkowymi komponentami. Więcej…

Sposoby zastosowania ołowiu

Ołów od lat nosi piętno pierwiastka toksycznego, dlatego nie cieszy się dużym powodzeniem w bezpośrednim otoczeniu człowieka. W wielu przypadkach jednak bywa materiałem niezwykle cennym i niezastąpionym. Decydują o tym jego wyjątkowe właściwości. Gdzie wykorzystuje się produkty z ołowiu? Więcej…
Rodzaje znaków drogowych

znaki drogowe

Gdyby wyliczyć tutaj wszystkie akty prawne dotyczące ruchu drogowego w Polsce, to musielibyśmy poświęcić na to sporo miejsca w naszym artykule. Niestety ciągoty naszych parlamentarzystów i urzędników do ciągłego poprawiania prawa, powodują, że również kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogą się czuć w tym wszystkim nieco zagubieni. Najlepiej jest tutaj posiłkować się zawsze najnowszym wydaniem kodeksu drogowego.

Jakie informacje znajdziemy w kodeksie drogowym?

Kodeks drogowy określa zasady ruchu na obszarze dróg publicznych, lecz jego uregulowania mają również zastosowanie  dla ruchu odbywającego się poza tym obszarem. Prócz tego kodeks drogowy opisuje warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania, jakie winny spełniać osoby kierujące pojazdami, a także zasady kontroli ruchu drogowego. Znajdziemy tam także wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy, odpowiedzialności kierowcy i nieco podstawowych informacji na tematy techniczne dotyczące  budowy pojazdów.

Zważywszy na to, o czym wspomnieliśmy we wstępie, wskazane jest, aby każdy kierowca dysponował zawsze ostatnią aktualizacją kodeksu drogowego.

W świetle tego, co tutaj napisaliśmy, oczywiste jest, że akt prawny, o którym tu mówimy, opisuje także wszystkie znaki drogowe. Kierując się zatem treścią kodeksu drogowego i wskazówkami specjalistów z firmy ANDROS z Redy w następnym akapicie opiszemy, to co jest głównym tematem naszego artykułu, a więc rodzaje znaków drogowych.

Znaki drogowe w podziale na główne grupy

Mamy setki różnych znaków drogowych, nie będziemy więc opisywać każdego z nich z osobna, ponieważ ograniczone ramy naszego artykułu na to nie pozwalają. Zainteresowani znajdą te opisy bezpośrednio w kodeksie drogowym.

Podstawowy podział wyznacza trzy grupy znaków drogowych: pionowe, poziome oraz świetlne. Opiszmy po kolei każdy rodzaj znaków drogowych z osobna:

Znaki drogowe pionowe. To jest największa grupa znaków drogowych i dzieli się na 7 podgrup, a więc:

  • znaki ostrzegawcze, trójkątne z żółtym tłem i czerwonym obramowanie
  • znaki zakazu, okrągłe z białym tłem i czerwonym obramowaniem
  • znaki nakazu, okrągłe o niebieskim tle
  • znaki informacyjne, prostokątne, niebieskie, ew. z białym polem na niebieskim tle
  • znaki kierunku i miejscowości, tzw. drogowskazy, o różnym kształcie i kolorze
    • znaki uzupełniające, duże prostokąty lub kwadraty, niebieskie i żółte
    • tabliczki do znaków drogowych, małe lub żółte tabliczki pod głównym znakiem

Na wymienionych znakach mogą znajdować się różne czarne, białe lub kolorowe symbole albo napisy. W zależności od rodzaju drogi znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne oraz kierunku i miejscowości mogą mieć jedną z pięciu dopuszczalnych wielkości.

Znaki drogowe poziome. To poziome najczęściej białe, niekiedy żółte linie malowane bezpośrednio na jezdni, chodniku lub ścieżce rowerowej.

Znaki świetlne. To tzw. sygnalizatory umieszczane z boku jezdni, chodnika, ścieżki rowerowej lub nad nimi na słupach albo na poziomych wysięgnikach.

Powyżej wymieniliśmy  podstawowe rodzaje znaków drogowych. Prócz nich istnieją znaki dodatkowe umieszczane przed przejazdami kolejowymi, znaki dla kierujących tramwajami, oznaczenia szlaków rowerowych, znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi oraz sygnały świetlne dla kierujących pojazdami wykonującymi przewóz osób na regularnych liniach.

Polecamy także:

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja dotyka coraz więcej osób w Polsce i na całym świecie. To choroba bardzo demokratyczna i może dotknąć każdego niezależnie od płci, wieku, czy statusu społecznego i ekonomicznego. W Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób, a na świecie aż 350 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję i jak wygląda leczenie? Więcej…

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby chronić swoje uprawy przed silnymi mrozami

Niekorzystne działanie silnych mrozów na uprawy ma swoje odbicie w plonach. Aby uchronić się przed stratami konieczne jest zatroszczenie się o rośliny już na etapie ich kiełkowania. Choć szczególnie niebezpieczna dla upraw jest zima bez śniegu, to przy zastosowaniu odpowiednich metod można zminimalizować siłę jej działania. Więcej…

Jak wybrać firmę szkoleniową?

Podnoszenie swoich kwalifikacji to niemal obowiązek współczesnych pracowników. Rynek pracy stale się zmienia i ulega przekształceniom, często wymaga także przebranżowienia. Nadążyć za tymi zmianami pozwalają liczne szkolenia oraz kursy, dzięki którym w krótkim czasie można zdobyć zupełnie nowe umiejętności. Zazwyczaj nie należą one do tanich, jednak istnieje możliwość ich częściowego dofinansowania z UE. Zanim jednak złożymy wniosek, musimy wybrać odpowiednią firmą szkoleniową. Jak to zrobić? Więcej…

Możliwości przenośnych toalet

Przenośna toaleta to określenie, które może dotyczyć szerokiej gamy rozwiązań. Nie brakuje w niej również mobilnych toalet z umywalkami oraz toalet dla niepełnosprawnych. Dzięki ich uniwersalności sprawdzają się w wielu miejscach, gdzie nie ma możliwości zapewnienia stacjonarnych sanitariatów. Toalety przenośne powinny znaleźć się na każdym placu budowy czy imprezie plenerowej. To właśnie po stronie organizatora lub pracodawcy leży obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków, w tym możliwości skorzystania z toalety. Więcej…

Siedem nowopoznanych gatunków żab

Naukowcy odkryli w dżungli znajdującej się na południowym wschodzie Brazylii siedem nieznanych dotąd gatunków żab.   Więcej…