Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wyprzedaże roczników w salonach samochodów – oferta godna uwagi

Okres wyprzedaży roczników w salonach samochodowych stale się wydłuża. Zwykle są oczekiwane już na początku roku, ale można się na nie natknąć już w grudniu czy listopadzie. Pracownicy salonu mają zatem kilka miesięcy, aby oczyścić magazyny w celu zwolnienia miejsca na modele z nowego rocznika. Dla klientów takie okazje wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Czy jest tak w rzeczywistości? Czy warto zdecydować się na zakup auta z wyprzedaży rocznika? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule. Więcej…

Kursy i szkolenia

W dzisiejszych czasach jest stosunkowo łatwo o rozwijanie własnych umiejętności. Jest wiele narzędzi ku temu, aby nauczyć się nowych rzeczy tj. Internet, w którym można znaleźć wiele przydatnych informacji, ośrodki zawodowe, w których można się dokształcić. Człowiek w XXI wieku powinien być elastyczny i jak najbardziej rozwinięty, aby mógł wykorzystywać swoją wiedzę, która oczywiście przełoży się na większe zarobki. Dlaczego warto korzystać ze szkoleń i kursów? Aby się o tym przekonać, sprawdź nasz artykuł. Więcej…

Wyczuwanie pola magnetycznego

Zdaniem niektórych uczonych, istota ludzka ma naturalną umiejętność wyczuwania magnetycznego pola. Zdolności tej przyznano nazwę magnetorecepcja. Więcej…

Wyjazd do pracy w Niemczech. Jak zorganizować pobyt?

Niemcy do atrakcyjny kierunek wyjazdów dla naszych rodaków. Z przyjemnością odwiedzają zachodnich sąsiadów nie tylko w celach turystycznych. Wielu Polaków znajduje tam również zatrudnienie i upatruje szansę na ułożenie sobie życia w innej rzeczywistości. Wiąże się to z wieloma wyzwaniami, które należy podjąć. Jak się do tego przygotować? Warto przeczytać artykuł. Więcej…

Automaty szlifierskie i ich zastosowanie w optyce

Okulary korekcyjne pomagają w leczeniu wad wzroku. Warto podkreślić, że ich skuteczność zależy nie tylko od prawidłowego dobrania okularów, ale także np. od odpowiednio przeprowadzonej obróbki szkieł soczewkowych. Właśnie do tego wykorzystuje się automaty szlifierskie, które powstają na maszynach szablonowych oraz bezszablonowych. Dowiedz się, w jaki sposób przebiega na nich praca i dlaczego sprawdzają się lepiej niż np. narzędzia do szlifowania ręcznego. Więcej…
Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach.

Pasywne zamki magnetyczne

Zjawisko pola magnetycznego, a więc stanu, w którym obserwujemy wzajemne przyciąganie się dwóch lub więcej elementów, od dawna wykorzystywane jest do tworzenia zamków meblowych. Niezwykle prosty w budowie pasywny zamek magnetyczny pozwala na skuteczne zamykanie oraz łatwe otwieranie lekkich drzwiczek, a najczęściej stosowany jest w meblach kuchennych. Od kilku lat zamki magnetyczne są również stosowane w drzwiach, najczęściej bezprzylgowych. Zasada działania takiego układu nie jest skomplikowana: kiedy zamykamy drzwi, zapadka zamka napotykając na pole magnetyczne wywoływane przez magnes w zaczepie w ościeżnicy, powoduje wysunięcie zapadki i jej wskoczenie w otwór. Oby otworzyć drzwi, identycznie jak dla klasycznych zamków trzeba nacisnąć klamkę. Zamki magnetyczne stosowane są głównie w drzwiach wewnętrznych, ale dobrej klasy zamek bębenkowy z solidną metalową zasuwką, można również zastosować w drzwiach wejściowych.

Zamki magnetyczne

"W drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych stosuje się rozwiązania, które zapewniają większą trwałość zamka, a nawet tworzenie dodatkowych zabezpieczeń dostępu do pomieszczeń oraz obiektów" – mówi ekspert z firmy DomPolska.

Mechaniczne zamki magnetyczne bardzo często możemy spotkać w nowoczesnych drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza bezprzylgowych. Rozwiązania tego typu wykorzystują dwa magnesy: pierwszy z nich znajduje się w zapadce zamka, a drugi w elemencie zamontowanym na ościeżnicy. Kiedy drzwi pozostają otwarte, magnes we wkładce utrzymuje zapadkę schowaną w skrzydle; kiedy zbliżymy je do ościeżnicy, a więc ustawimy skrzydło w pozycji zamkniętej, silniejszy magnes w ościeżnicy przyciąga do siebie zapadkę, co powoduje zatrzaśnięcie drzwi. Zamki magnetyczne zamyka się też na klucz, co skutkuje zablokowaniem zapadki magnetycznej lub w wyższej klasy zamkach magnetycznych: wysuwa się dodatkowa zasuwka. W większości modeli zamków, otwarcie drzwi następuje przez naciśnięcie klamki, a siłę magnetycznego przyciągania znosi siła mechaniczna, wywołana przez użytkownika.

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zamek elektromagnetyczny. Tego rodzaju okucia przeznaczone są przede wszystkim do drzwi w obiektach użyteczności publicznej (w elektronicznych systemach kontroli dostępu). Zamek elektromagnetyczny to zamek, który zawiera w sobie zestaw czujników, które sprawdzają stan zamka, to znaczy np. czy jest otwarty, czy zamknięty. Elektromagnetyczne zamykanie powoduje, że można zdalnie zaryglować drzwi, nie będąc w pobliżu lub odwrotnie - odryglowć drzwi w systemie monitoringu. Zamki elektromagnetyczne stosuje się z bardziej wyrafinowanych systemach kontroli dostępu, instalowanych w bankach lub innych chronionych i monitorowanych instytucjach. Prostszą odmianą systemu elektromagnetycznego są zaczepy magnetyczne w ościeżnicy, które znamy wszyscy z domofonów w klatkach schodowych. Takie rozwiązania można również zastosować w bardziej odpowiedzialnych miejscach, jednak nie jest to rozwiązanie o wysokim bezpieczeństwie. Zamknięcie w systemie z elektrozaczepem następuje tylko na zapadkę zamka w drzwiach. Zasuwka nie zamyka się automatycznie jak dla zamków elektromagnetycznych. Nie jest to zatem rozwiązanie antywłamaniowe.

Polecamy także:

Eko Odkrywcy już po raz czwarty

Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska. Więcej…

31 sierpnia 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Szkolenie "ŹRÓDŁA DOFINANSOWANIA DZIALALNOŚCI KULTURALNEJ NA LATA 2014-2020. FUNDUSZE KRAJOWE, EUROPEJSKIE I PRYWATNE ORAZ METODYKA PISANIA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE PROJEKTÓW" Więcej…

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Którą wybrać?

Podczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich przewaga nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania polega przede wszystkim na tym, że są praktycznie bezobsługowe, czyste i niesamowicie ekonomiczne w eksploatacji. Więcej…

Elektronika

Znajomość elektroniki w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważna. Elektronika opisuje zasady funkcjonowania telewizorów, odbiorników radiowych, przyrządów do nagrywania itp. Urządzenia opierające się na zasadach elektroniki nazywane są elektronicznymi. Więcej…

Plusy posiadania rodzeństwa

Uczeni wykazali, iż u osób, posiadających młodsze rodzeństwo obniża się ryzyko zachorowania na alergię, astmę a także ochrania przed otyłością. W starszym rodzeństwie budzi się poczucie odpowiedzialności, oraz atrybuty przywódcze. Więcej…