Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach.
Pasywne zamki magnetyczne
Zjawisko pola magnetycznego, a więc stanu, w którym obserwujemy wzajemne przyciąganie się dwóch lub więcej elementów, od dawna wykorzystywane jest do tworzenia zamków meblowych. Niezwykle prosty w budowie pasywny zamek magnetyczny pozwala na skuteczne zamykanie oraz łatwe otwieranie lekkich drzwiczek, a najczęściej stosowany jest w meblach kuchennych. Od kilku lat zamki magnetyczne są również stosowane w drzwiach, najczęściej bezprzylgowych. Zasada działania takiego układu nie jest skomplikowana: kiedy zamykamy drzwi, zapadka zamka napotykając na pole magnetyczne wywoływane przez magnes w zaczepie w ościeżnicy, powoduje wysunięcie zapadki i jej wskoczenie w otwór. Oby otworzyć drzwi, identycznie jak dla klasycznych zamków trzeba nacisnąć klamkę. Zamki magnetyczne stosowane są głównie w drzwiach wewnętrznych, ale dobrej klasy zamek bębenkowy z solidną metalową zasuwką, można również zastosować w drzwiach wejściowych.
Zamki magnetyczne
"W drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych stosuje się rozwiązania, które zapewniają większą trwałość zamka, a nawet tworzenie dodatkowych zabezpieczeń dostępu do pomieszczeń oraz obiektów" – mówi ekspert z firmy DomPolska.
Mechaniczne zamki magnetyczne bardzo często możemy spotkać w nowoczesnych drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza bezprzylgowych. Rozwiązania tego typu wykorzystują dwa magnesy: pierwszy z nich znajduje się w zapadce zamka, a drugi w elemencie zamontowanym na ościeżnicy. Kiedy drzwi pozostają otwarte, magnes we wkładce utrzymuje zapadkę schowaną w skrzydle; kiedy zbliżymy je do ościeżnicy, a więc ustawimy skrzydło w pozycji zamkniętej, silniejszy magnes w ościeżnicy przyciąga do siebie zapadkę, co powoduje zatrzaśnięcie drzwi. Zamki magnetyczne zamyka się też na klucz, co skutkuje zablokowaniem zapadki magnetycznej lub w wyższej klasy zamkach magnetycznych: wysuwa się dodatkowa zasuwka. W większości modeli zamków, otwarcie drzwi następuje przez naciśnięcie klamki, a siłę magnetycznego przyciągania znosi siła mechaniczna, wywołana przez użytkownika.
Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zamek elektromagnetyczny. Tego rodzaju okucia przeznaczone są przede wszystkim do drzwi w obiektach użyteczności publicznej (w elektronicznych systemach kontroli dostępu). Zamek elektromagnetyczny to zamek, który zawiera w sobie zestaw czujników, które sprawdzają stan zamka, to znaczy np. czy jest otwarty, czy zamknięty. Elektromagnetyczne zamykanie powoduje, że można zdalnie zaryglować drzwi, nie będąc w pobliżu lub odwrotnie - odryglowć drzwi w systemie monitoringu. Zamki elektromagnetyczne stosuje się z bardziej wyrafinowanych systemach kontroli dostępu, instalowanych w bankach lub innych chronionych i monitorowanych instytucjach. Prostszą odmianą systemu elektromagnetycznego są zaczepy magnetyczne w ościeżnicy, które znamy wszyscy z domofonów w klatkach schodowych. Takie rozwiązania można również zastosować w bardziej odpowiedzialnych miejscach, jednak nie jest to rozwiązanie o wysokim bezpieczeństwie. Zamknięcie w systemie z elektrozaczepem następuje tylko na zapadkę zamka w drzwiach. Zasuwka nie zamyka się automatycznie jak dla zamków elektromagnetycznych. Nie jest to zatem rozwiązanie antywłamaniowe.