Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Co to są samochody hybrydowe?

W świetle powyższych wyjaśnień są to auta, które zostały wyposażone zarówno w napęd spalinowy, jak i elektryczny. To absolutnie nowatorskie rozwiązanie, ponieważ tego typu samochody mogą jeździć nie tylko za pomocą silnika spalinowego, lecz także elektrycznego. Istnieje ponadto możliwość całkowitego wyłączenia silnika spalinowego i jeżdżenia wyłącznie na napędzie elektrycznym. Więcej…

Student doceni

Blender to urządzenie, które winno znaleźć się w każdej kuchni. Panie, które dotąd nie miały blendera nawet nie zdają sobie sprawy z tego w jak wielu przypadkach może on się przydać. Więcej…

Kiedy warto wybrać indywidualne lekcje nauki polskiego dla obcokrajowca?

Nie ma się co oszukiwać – nauka polskiego zwykle nie przychodzi zbyt łatwo obcokrajowcom. Dlatego większość z nich decyduje się na kursy języka polskiego prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów. Czasem nie jest jednak łatwo zdecydować, jaki rodzaj kursu wybrać, aby odnieść jak największe korzyści. Jeżeli chcesz wiedzieć, w jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na kursy indywidualne, zapraszamy do lektury. Więcej…

Zakrycie Jowisza przez Księzyc

Nocą z 14 na 15 lipca nastąpiło zakrycie Jowisza przez naszego naturalnego satelitę - księżyc - poinformowała Polska Agencja Prasowa. 15 lipca, zaraz przed wschodem Słońca doszło do fascynującego oraz relatywnie rzadkiego zjawiska którym jest zakrycie za sprawą Księżyca jasnej planety. Więcej…

"Słodka krew" - wabik na komary

Coraz wyższe wiosenne temperatury sprawiają, że znów zaczynają pojawiać się komary. Najnowsze badania potwierdzają, iż o tym kto zostanie chętniej przez komary pogryziony decyduja geny. Więcej…
Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach.

Pasywne zamki magnetyczne

Zjawisko pola magnetycznego, a więc stanu, w którym obserwujemy wzajemne przyciąganie się dwóch lub więcej elementów, od dawna wykorzystywane jest do tworzenia zamków meblowych. Niezwykle prosty w budowie pasywny zamek magnetyczny pozwala na skuteczne zamykanie oraz łatwe otwieranie lekkich drzwiczek, a najczęściej stosowany jest w meblach kuchennych. Od kilku lat zamki magnetyczne są również stosowane w drzwiach, najczęściej bezprzylgowych. Zasada działania takiego układu nie jest skomplikowana: kiedy zamykamy drzwi, zapadka zamka napotykając na pole magnetyczne wywoływane przez magnes w zaczepie w ościeżnicy, powoduje wysunięcie zapadki i jej wskoczenie w otwór. Oby otworzyć drzwi, identycznie jak dla klasycznych zamków trzeba nacisnąć klamkę. Zamki magnetyczne stosowane są głównie w drzwiach wewnętrznych, ale dobrej klasy zamek bębenkowy z solidną metalową zasuwką, można również zastosować w drzwiach wejściowych.

Zamki magnetyczne

"W drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych stosuje się rozwiązania, które zapewniają większą trwałość zamka, a nawet tworzenie dodatkowych zabezpieczeń dostępu do pomieszczeń oraz obiektów" – mówi ekspert z firmy DomPolska.

Mechaniczne zamki magnetyczne bardzo często możemy spotkać w nowoczesnych drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza bezprzylgowych. Rozwiązania tego typu wykorzystują dwa magnesy: pierwszy z nich znajduje się w zapadce zamka, a drugi w elemencie zamontowanym na ościeżnicy. Kiedy drzwi pozostają otwarte, magnes we wkładce utrzymuje zapadkę schowaną w skrzydle; kiedy zbliżymy je do ościeżnicy, a więc ustawimy skrzydło w pozycji zamkniętej, silniejszy magnes w ościeżnicy przyciąga do siebie zapadkę, co powoduje zatrzaśnięcie drzwi. Zamki magnetyczne zamyka się też na klucz, co skutkuje zablokowaniem zapadki magnetycznej lub w wyższej klasy zamkach magnetycznych: wysuwa się dodatkowa zasuwka. W większości modeli zamków, otwarcie drzwi następuje przez naciśnięcie klamki, a siłę magnetycznego przyciągania znosi siła mechaniczna, wywołana przez użytkownika.

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zamek elektromagnetyczny. Tego rodzaju okucia przeznaczone są przede wszystkim do drzwi w obiektach użyteczności publicznej (w elektronicznych systemach kontroli dostępu). Zamek elektromagnetyczny to zamek, który zawiera w sobie zestaw czujników, które sprawdzają stan zamka, to znaczy np. czy jest otwarty, czy zamknięty. Elektromagnetyczne zamykanie powoduje, że można zdalnie zaryglować drzwi, nie będąc w pobliżu lub odwrotnie - odryglowć drzwi w systemie monitoringu. Zamki elektromagnetyczne stosuje się z bardziej wyrafinowanych systemach kontroli dostępu, instalowanych w bankach lub innych chronionych i monitorowanych instytucjach. Prostszą odmianą systemu elektromagnetycznego są zaczepy magnetyczne w ościeżnicy, które znamy wszyscy z domofonów w klatkach schodowych. Takie rozwiązania można również zastosować w bardziej odpowiedzialnych miejscach, jednak nie jest to rozwiązanie o wysokim bezpieczeństwie. Zamknięcie w systemie z elektrozaczepem następuje tylko na zapadkę zamka w drzwiach. Zasuwka nie zamyka się automatycznie jak dla zamków elektromagnetycznych. Nie jest to zatem rozwiązanie antywłamaniowe.

Polecamy także:

Pierwsza firma i wynajem biura - na czym się skupić?

Zakładanie własnej działalności, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy, to szereg wielu formalności i załatwień. Jednym z większych dylematów przyszłych szefów jest wynajem biura, a raczej znalezienie korzystnej oferty. Przed tobą tego typu poszukiwania? Zobacz, na czym się skupić, aby dokonać jak najkorzystniejszej transakcji! Więcej…

Na czym polega wegetarianizm?

Wegetarianizm to forma żywienia, w którym nie spożywa się mięsa, ryb i pozostałych produktów odzwierzęcych. Zasadniczym składnikiem menu są artykuły pochodzenia roślinnego czyli: warzywa, owoce, zboża, orzechy, rośliny strączkowe. W niektórych przypadkach spożywa się jaja i produkty mleczne. Ostatnimi czasy wegetarianizm stał się szalenie atrakcyjnym stylem życia, choć w krajach Bliskiego Wschodu i Indiach niejedzenie mięsa dominuje od bardzo dawna. Sam wegetarianizm jest zróżnicowany, pojawia wiele wersji i wielorakich sposobów odżywiania spowodowanych odmiennymi przesłankami, takimi jak: przekonania moralne, warunki środowiskowe, powody zdrowotne, religijne, kulturowe, czy ekonomiczne. Wobec tego można również mówić o przeróżnych skutkach, niedostatkach albo innych konsekwencjach wynikających z wegetarianizmu. Spróbujmy zatem uporządkować informacje na temat wegetarianizmu i pokazać korzyści i mankamenty takiej diety. Więcej…

Maski przeciwpyłowe - jaką wybrać dla siebie?

Bardzo dużo słyszy się o zwiększonych normach cząsteczek stałych w powietrzu, określanych jako PM 2, 5 i PM 10. Wiele miast ma stale podwyższony poziom zanieczyszczeń i smog. Powoduje to szereg dolegliwości związanych z układem oddechowym, dlatego warto nosić maski przeciwpyłowe wielorazowego użytku. Tylko jak ją wybrać? Więcej…

Ekologia na co dzień

W dzisiejszych czasach temat eko jest bardzo modny. Media zalewają nas falą ciągle to nowych informacji odnośnie tego, jak ważne jest bycie eko i na jakie korzyści dla naszej planety przełożą się nasze działania. Koncerny kosmetyczne otwierają nowe linie produkcyjne, na których powstają kosmetyki, które mają tylko i wyłącznie składniki pochodzące z eko upraw. Więcej…

Czy Kraje Bałtyckie to popularny kierunek dostarczania przesyłek kurierskich?

Wysyłanie przesyłek za pośrednictwem firm kurierskich jest bardzo popularną, a zarazem wygodną opcją, jeśli zależy nam na szybkim dostarczeniu przesyłki. Przed nadaniem przesyłka zawsze powinna być odpowiednio zapakowana, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu w trakcie podróży. W przypadku niewłaściwego zapakowania i zabezpieczenia paczki, kurier może odmówić jej przyjęcia. Morskie i lądowe przesyłki kurierskie zostają dostarczone do celu zazwyczaj w ciągu siedmiu dni. Czas ten może być jednak ulec zmianie, w zależności od tego, dokąd wysyłamy paczkę. Czy często wysyła się przesyłki do Krajów Bałtyckich? Więcej…