
Gospodarstwo z prawdziwego zdarzenia nie może obejść się bez profesjonalnego ciągnika rolniczego. I choć coraz trudniej o widok małego traktora pracującego w polu, zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy nie maleje. Obecnie w urządzeniach stosowane są nowoczesne rozwiązania, które zamieniają trudną pracę na roli w przyjemne działanie. A to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
Zmiany technologiczne
Świat idzie do przodu. Codziennie powstają nowoczesne technologie, które mają ulepszyć pracę maszyn rolniczych. Wśród propozycji, które aktualnie zyskują na popularności, znalazły się:
- hydrauliczna regulacja luzów zaworowych,
- filtr cząstek stałych, czyli układ recyrkulacji spalin,
- sterowanie elektroniczne,
- wtryski paliwa.
Osoby, które poszukują profesjonalnych rozwiązań oraz pragną wspierać Polski rynek, powinny zainteresować się krajowymi producentami urządzeń rolniczych. Okazuje się, że Polska znajduje się w czołówce krajów oferujących nowoczesne ciągniki.
Według specjalisty z firmy FarmTrac polskie maszyny stają się coraz bardziej popularne na rynku światowym, a zastosowane w nich oryginalne urządzenia pozwalają na rywalizowanie z największymi markami z Europy i innych kontynentów. Dlatego warto się przyjrzeć bliżej wskazanym wcześniej unowocześnieniom.
Hydrauliczna regulacja luzów zaworowych
Uruchomienie zimnego silnika traktora wiąże się z dużym obciążeniem zaworów. Nagły wzrost temperatury powoduje rozszerzenie metalu, co z kolei utrudnia ich prawidłową pracę. W miarę nagrzewania się silnika zawory powracają do swoich rozmiarów.
Dlatego opracowano hydrauliczną regulację luzów i zapewniono odpowiedni zapas miejsca w zaworze. Zadbano o to, żeby luz nie był ani zbyt mały – wtedy mógłby powodować spadek mocy – ani zbyt duży, ponieważ z kolei wtedy zawory narażone są na szybsze zużycie.
Filtr cząstek stałych
W trosce o środowisko opracowano system DPF. Filtr cząstek stałych został stworzony ze specjalnej siatki z włóknami, które zwiększają powierzchnię filtrowania. Element jest umieszczony w układzie wydechowym ciągnika rolniczego, a jego rolą jest oczyszczanie spalin z sadzy i popiołu. Takie działanie znacząco redukuje zanieczyszczenie powietrza. Jako jedną z największych zalet wymienia się brak konieczności korzystania z tłumika wydechowego, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.
Sterowanie elektryczne
Elektryczne sterowanie ciągnikiem rolniczym powstało w celu ułatwienia pracy. Dzięki temu użytkownik nie musi samodzielnie sterować wybranymi elementami, a czynność wykonuje za niego specjalnie opracowany system. Rolnicy chętnie korzystają z tego typu rozwiązań.