Niesienie pomocy innym, doskonałe umiejętności pływackie i iście zimna krew – to cechy wyróżniające ratowników wodnych, którzy każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem, podczas gdy my oddajemy się urokom wodnej rekreacji. Ta profesja jest opatrzona wielką odpowiedzialnością za ludzkie życie, wymagającą i skierowaną wyłącznie do tych kandydatów, którzy spełniają szereg określonych wymagań.
Kwestie prawne
Ścisłe zasady rekrutacji, jakimi kieruje się Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, pozwala na wyselekcjonowanie tych kandydatów, którzy rozumieją przyszłe zadania i są w stanie im w pełni sprostać. To nie tylko stricte ratowanie, ale także eliminowanie potencjalnych zagrożeń.
Kwestię naboru reguluje Ustawa z dnia 18.08.2011 mówiąca o bezpieczeństwie osób przebywających na akwenach wodnych. Zgodnie z nią, osoby z tytułem ratownika WOPR muszą posiadać doskonałą umiejętność pływania, ratowania, a także biegle znać zapisy prawne związane z tą kwestią. Innymi słowy, idealny kandydat to osoba o wysokiej sprawności fizycznej, silna, opanowana, szybko analizująca zaistniałe sytuacje i doskonale radząca sobie z presją czasu oraz stresem. Do wykonywania zawodu konieczne jest zdobycie uprawnień państwowych.
Jak zacząć?
Pamiętajmy, że do samodzielnego wykonywania pracy konieczne jest posiadanie dyplomu ratownika wodnego. Egzamin jest poprzedzony kursem, którego przebieg musi być zgodny z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Chętnie do jego odbycia muszą być osobami pełnoletnimi, ewentualnie mogą być to kandydaci, którzy ukończyli 16 rok życia i posiadają zgodę opiekunów prawnych.
Przed rozpoczęciem nauki przeprowadzany zostaje test wstępnej kwalifikacji, na którym sprawdzana zostaje kondycja fizyczna kandydatów. Kurs jest złożony z zajęć teoretycznych i praktycznych. Te drugie odbywają się na różnego rodzaju akwenach – zarówno basenach, jak i jeziorach. Podczas edukacji przyszły ratownik nabywa umiejętności praktyczne w zakresie technik pływackich i ratowniczych, zapoznaje się ze sprzętem, a także uczy się przepisów prawnych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Zapoznaje się ze sprzętem tj. rzutka ratownicza, koło ratunkowe czy linki asekuracyjne. Trzeba tutaj dodać, że edukacja nie obejmuje stricte ratowania ludzi podczas ich wypoczynku, ale także zapoznaje z akcjami w wypadku zagrożeń powszechnych czy katastrof naturalnych. Po szeregu zajęć przychodzi czas na egzamin państwowy, złożony z teorii i praktyki.
Ratownik z umiejętnościami i wyposażeniem
Ratownik WOPR jest w pełni przygotowany do pełnienia swoich obowiązków, ostatnim elementem, jakiego potrzebuje jest właściwy sprzęt. Dodajmy, że ratownicy często sami przeprowadzają szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i bezpieczeństwa nad wodą, stąd też przydatnym są fantomy treningowe. Podstawowym wyposażeniem każdego jest oczywiście właściwy strój, gwizdek sygnalizacyjny, a także szereg akcesoriów do ratowania i udzielania pierwszej pomocy. Konieczne jest posiadanie apteczki z wyposażeniem dedykowanej właśnie ratownikom WOPR.
Tutaj można znaleźć pełne wyposażenie basenów i sprzęt ratownika WOPR