Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

W jaki sposób przebiega kremacja?

Kremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska. Więcej…

Jak przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

W ostatnich latach powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Istotne znaczenie ma tu walka z globalnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza na skutek emisji szkodliwych związków do atmosfery. W tym celu powstał Program Czyste Powietrze. Na czym dokładnie on polega, w jaki sposób można do niego dołączyć i dlaczego warto to zrobić? Więcej…

Zakup porcelany. Ile to może kosztować?

Ile kosztuje porcelana? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cenę porcelany różnicuje wiele czynników, przy czym pierwszym i najważniejszym jest jej przeznaczenie. Zupełnie inaczej kształtują się ceny porcelany kolekcjonerskiej, a inaczej tej użytkowej. Skalę rozbieżności najlepiej zobrazuje przykład: za cenę pojedynczej, zabytkowej filiżanki Rosenthala możemy kupić pełen serwis obiadowy najlepszego polskiego producenta. Więcej…

Gdańsk z najszybszym Internetem w Polsce. Jak wyglądała prędkość internetu w Polsce?

Początki internetu sięgają lat 60. XX wielu. Jednak użytkownicy z Polski, po raz pierwszy, mogli z niego skorzystać dopiero ok. 20 lat później. Wszystko dzięki amatorskiej sieci FidoNet, która pozwoliła na wymianę poczty mailowej z zresztą świata. Od tego czasu sporo się zmieniło. Dostęp do internetu nie stanowi już większego problemu. Tym, którzy go mają, zależy więc na tym, by był jak najszybszy. Więcej…

Podstępne mrówki

Naukowcom udało się ostatnio udowodnić, że istnieje pewien gatunek mrówek, który umie pozyskiwać niewolnice bez użycia przemocy, jedynie za sprawą podstępu. Więcej…
Jak nie dać się oszukać w serwisie samochodowym?

O czym pamiętać oddając samochód do serwisu?

Prędzej czy później każdy samochód dozna mniej lub bardziej poważnej usterki, którą usunąć będzie można tylko w serwisie. Wizyta w warsztacie naprawczym może okazać się dość kosztowna – szczególnie, jeśli wykonawca naprawy postanowi postąpić z nami nie do końca uczciwie i policzy nam za wykonaną usługę więcej, niż powinien. W jaki sposób możemy chronić siebie i nasze pieniądze przed takimi sytuacjami?

Po pierwsze – umowa

Zanim mechanik podejmie się naprawy samochodu, konieczne jest dokładne zdiagnozowanie problemu – podłączenie komputera diagnostycznego w celu odczytania danych z systemu samochodu, zajrzenie pod maskę i podwozie. Jeśli sami jesteśmy pewni co uległo awarii, mechanik powinien osobiście potwierdzić naszą hipotezę. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy między nami, czyli klientem, a wykonawcą, czyli warsztatem wykonującym naprawę. Rolę tę pełni zazwyczaj zlecenie naprawy, w którym zawarte są informacje na temat zakresu wykonywanych napraw, przewidywanych całkowitych kosztach usługi oraz terminu jej realizacji.

- Jeśli chcemy uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, nie powinniśmy zostawiać samochodu w warsztacie dopóki nie uzyskamy dokumentu potwierdzającego przyjęcie go do naprawy – radzi przedstawiciel firmy Toyota Centrum Wrocław - Zlecenie jest dla nas również swego rodzaju gwarancją, na mocy której możemy żądać poprawienia źle wykonanej usługi.

Koszty naprawy

Jak zostało wspomniane, koszty przeprowadzanych napraw powinny zostać określone przez mechanika i ujęte w zleceniu naprawy przed przyjęciem samochodu do serwisu. Oczywiście, zdarzają się sytuacje losowe, które mogą spowodować, że koszty wzrosną – taką sytuacją może okazać się problem z uzyskaniem części zamiennych w ustalonej cenie i konieczność zakupienia ich drożej. Pamiętajmy jednak, że o każdej takiej zmianie serwis powinien nas poinformować i zwiększyć koszty wyłącznie jeśli wyrażamy na to zgodę.

Zniszczenia samochodu w czasie naprawy

Zdarzyć się może, że przy odbiorze samochodu zauważymy, że samochód jest uszkodzony – na przykład nosi zarysowania na lakierze. To dość trudna sytuacja, ponieważ w praktyce nie jesteśmy w stanie udowodnić, że rysy nie było kiedy oddawaliśmy samochód do serwisu. Rozwiązaniem jest sporządzenie protokołu o stanie samochodu przed naprawą, w którym to protokole zostaną uwzględnione widoczne wady samochodu.

Odbiór samochodu

Zanim zapłacimy za naprawę, musimy upewnić się, że serwis wywiązał się z umowy. W tym celu powinniśmy odbyć jazdę próbną z mechanikiem. Tylko po stwierdzeniu, że samochód działa jak należy możemy uregulować rachunek za naprawę. Jeśli nie odbędziemy jazdy próbnej, oznaczać to będzie, że akceptujemy stan samochodu.

Korzystaj z usług autoryzowanych serwisów

Wielu kierowców unika korzystania z usług autoryzowanych serwisów samochodowych, ponieważ koszty napraw są w nich wyższe, niż w innych warsztatach. Jednak za wysoką ceną idzie również dobra jakość oraz obsługa klienta na wysokim poziomie. Wynika to z faktu, że żeby uzyskać autoryzację marki, serwis taki musi spełniać wyśrubowane wymagania w zakresie jakości usług oraz rzetelności wobec klienta.

Polecamy także:

Czym różni się kompresor od sprężarki?

Wiele osób nagminnie myli kompresor ze sprężarką. Warto jednak wiedzieć, że terminy te nie oznaczają zupełnie tego samego. Jaka jest różnica między tymi urządzeniami? Czym się charakteryzują? Więcej…

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych

Opryskiwacze rolnicze podzielić można przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Wybór odpowiedniego modelu w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju uprawy i mechanizmu, który pozwala na skuteczne rozprowadzenie środka chemicznego. W różnych opryskiwaczach rolniczych występować mogą ponadto inne podzespoły. Więcej…

Uproszczenie struktur i zaangażowanie nauczycieli

Praca nauczyciela związana jest z koniecznością ciągłego doskonalenia się i wychodzenia naprzeciw wszelkim trudnościom. Dlatego tak potrzebna jest regularna kontrola ich działań, mająca na celu zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków uczenia się. Wszelkie działania związane ze sprawdzaniem tego, jak funkcjonuje dana szkoła czy placówka muszą być odpowiednio zaplanowane. Więcej…

Eko Odkrywcy już po raz czwarty

Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska. Więcej…

Serwis aparatury medycznej z wykorzystaniem używanych części

Placówki służby zdrowia często poszukują sposobów na obniżenie kosztów a także wzrost efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich rozpoczęło projekty ponownego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych podzespołów zamiast nowych. Więcej…