Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jakie są rodzaje klimatyzatorów

Nastąpiły nowe czasy. Ciężko by sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez innowacyjnych rozwiązań. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu gorąco utrudniał życie ludziom pracującym zarówno w biurach jak i mieszkańców przede wszystkim poddaszy, gdzie temperatury potrafią być nieludzkie. Więcej…

Listwy elewacyjne do systemów ociepleń

Wykończenie zewnętrzne budynków czyli elewacja jest bardzo istotnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd nieruchomości. Kolory jakie zostaną użyte, powinny oddawać charakter obiektu, natomiast należy pamiętać iż elewację można podkreślić również dodatkowymi komponentami. Więcej…

W jaki sposób przebiega montaż basenów?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na wybudowanie basenu na naszej działce, ważne jest, abyśmy zapoznali się z technikami ich montażu. Proces ten pozwoli nam się przygotować na ewentualne zmiany w krajobrazie zarówno w trakcie budowy wymarzonego kąpieliska oraz w późniejszym czasie. Więcej…

LTE i co dalej?

Co po LTE?Tak na dobrą sprawę technologia 4G jeszcze nie zdążyła całkowicie zdominować, a już słychać o technologii 5G. Więcej…

Agencja nieruchomości Warszawa Praga Południe i szybka sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania może być trudnym i skomplikowanym procesem. Właściciele nieruchomości często napotykają wiele wyzwań i trudności podczas próby sprzedaży swojego mieszkania. Dlatego coraz więcej osób decyduje się skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. W tym artykule omówimy, jak agencja nieruchomości Warszawa Praga Południe może pomóc w szybkiej sprzedaży mieszkania. Więcej…
Edukacja domowa – czy warto się nią zainteresować?

korepetycje-z-biologii-mEdukacja domowa w Polsce nie jest zbyt popularna i niewielu rodziców się na nią decyduje, choć oczywiście nie brakuje wyjątków. Samodzielne nauczanie dziecka w domu pozwala jednak na pewną swobodę w doborze metod nauczania, materiału, z drugiej jednak rodzice podlegają nadzorowi kuratorium, a dziecko przechodzi testy wiedzy na każdym etapie nauczania. Czy warto zdecydować się na taką formę nauczania?

Edukacja domowa – nie dla każdego

Podjęcie się edukowania własnego dziecka nie jest zadaniem łatwym i wymagającym poświęcenia pociesze odpowiedniej ilości czasu. Najczęściej decydują się na tą metodę ludzie dobrzy sytuowani, wykonujący wolny zawód i posiadający wysoki status społeczny. Często wiąże się to z ich przekonaniami politycznymi lub społecznymi. Czasami argumentem za taką decyzją jest również niezadowolenie z publicznego systemu edukacji, a jednocześnie niechęć, by dziecko chodziło do szkoły prywatnej, gdzie często nauczyciele przymykają oko na ekscesy uczniów, by nie stracić czesnego.

Uczenie w domu wymaga dyscypliny i pewnego planu, a poziom trudności rośnie wraz z wiekiem „ucznia”. O ile nauka czytania lub dodawania jest prosta, o tyle już tajniki zaawansowanej fizyki nie każdemu przychodzą z łatwością. Jednak rodzice ratują się różnymi metoda.

Jak zorganizować naukę w domu?

Wymagania, jakie pod koniec każdego roku szkolnego musi spełnić każdy uczeń, można uzyskać w kuratorium. Rozwiązanie to wybierane jest przez około tysiąca rodzin w Polsce, zostaje więc zjawiskiem marginalnym, jednak tendencja, zwłaszcza na najwcześniejszym etapie kształcenia dziecka, rośnie. Rodzice, zwłaszcza mieszkający w dużych miastach, organizują się w grupy, przygotowując wspólnie zajęcia dla dzieci. Często też rodziny składają się np. na dodatkowego guwernera lub nauczyciela z konkretnego przedmiotu.

Edukacja domowa – jakie ma zalety?

Z jakich powodów warto zdecydować się na edukację domową? Przyczyn, z jakich rodzice podejmują taką decyzję o przyszłości swoich dzieci jest wiele. Na pierwszym miejscu stawia się przede wszystkim indywidualne talenty i preferencje danego dziecka. Ucząc dziecko w domu możemy mu ułożyć plan dnia, skupić się na rzeczach, które sprawiają mu więcej przyjemności, robić ciekawe eksperymenty i zachęcać do samodzielności. Tego wszystkiego brakuje zwykle w polskiej szkole publicznej. Na dodatek dziecko może liczyć na naszą stuprocentową uwagę. Rodzice dzieci uczonych w domu podkreślają, że nauka nie zajmuje im kilku godzin dziennie, a trwa znacznie mniej, bo dzieci w sprzyjających warunkach dużo szybciej chłoną wiedzę. Dodatkowo, dzięki bogactwu form kształcenia, jakie można stosować- nauka staje się dla nich zabawą. O historii Polski można przecież uczyć na spacerze w parku, a o geografii porozmawiać w samochodzie. „Zadaniem domowym” może być wizyta w miejscowym muzeum, a po seansie w kinie można poćwiczyć umiejętności pisania wypracowań.

Minusy kształcenia domowego

Oczywiście, oprócz ewidentnych zalet, edukacja domowa niesie także za sobą pewne poważne problemy. Przede wszystkim – rodzic musi dysponować odpowiednią ilością czasu, by z dzieckiem pracować. Następnie należy znaleźć szkołę, która nad danym uczniem przyjmie pieczę, będzie przeprowadzać egzaminy szkolne i nadzorować postępy w nauce.

Inną kwestią jest często zadawane pytanie o socjalizację dziecka – co z jego kontaktami z rówieśnikami, nauką obowiązków, przyzwyczajeniem do spędzania czasu w szkolnej ławie a później w pracy? Wielu rodziców się o to boi, bo jednak nieszablonowa kwestia rozwoju własnej pociechy to niełatwa sprawa. Zawsze jednak jest możliwość powrotu do normalnego toku nauczania.

Artykuł powstały przy współpracy z Edun Korepetycje (www.edun.pl) - specjalistami od kształcenia dzieci i młodzieży.

korepetycje-z-biologii

Polecamy także:

Czy pęknietą szybę samochodową trzeba od razu wymienić?

Małe pęknięcie na szybie samochodowej może wyglądać nieszkodliwie, jednak to tylko pozory. Niestety kierowcy mają często tendencję do bagatelizowania takich sytuacji. Tłumaczą sami przed sobą: „To tylko mała rysa i nie warto nic z tym zrobić” albo „To tylko zbędny koszt i fatyga”. Więcej…

Naturalne środki na komary i owady

Powoli zima odchodzi w zapomnienie i za oknami robi się cieplej. Niestety wraz z wysoką temperaturą pojawiają się różnego rodzaju insekty, muszki i komary. Jak sobie z nimi radzić? Jak skutecznie odstraszyć komary? Czy istnieją tylko chemiczne środki na komary czy też są jakieś naturalne sposoby? Więcej…

LTE i co dalej?

Co po LTE?Tak na dobrą sprawę technologia 4G jeszcze nie zdążyła całkowicie zdominować, a już słychać o technologii 5G. Więcej…

Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam nieco więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie naszych pupili pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swym wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń zbyt trudny w hodowli, to jak każde zwierzę potrzebuje właściwego podejścia ze strony człowieka. Jak zatem należy dbać o koszatniczkę? Więcej…

Jak pozbyć się pluskiew i karaczanów z domu?

Inwazja pluskiew lub karaczanów zazwyczaj zaczyna się niepostrzeżenie i znienacka. Zostają one nieświadomie naniesione na nutach lub odzieży i początkowo niezauważane zaczynają się mnożyć. Gdy już je dostrzeżemy – zazwyczaj naprawdę trudno je wytępić, a samodzielne próby rozwiązania problemu kończą się porażkami. Co można zrobić, by opanować sytuację? Więcej…