Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Technika dla urody

Technologia wkroczyła również do sektora dobrostanu. Dzięki innowacyjności można łatwiej dbać o wygląd osobisty. Są specjalne urządzenia stosowane w siłowniach i w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach piękności. Więcej…

Czy możliwe jest zatrudnienie pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Na polskim rynku pracy duże znaczenie mają pracownicy przejezdni, przede wszystkim ci ze Wschodu. Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła wielu osobom swobodne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Nie tylko Polacy, ale też pracownicy z Ukrainy czy Białorusi spotkali się w tym szczególnym czasie z problemami zarobkowymi. Czy możliwe jest w ogóle zatrudnianie w Polsce pracowników ze Wschodu w czasie pandemii? Więcej…

Rola zadaszenia w konstrukcji domu

Zadaszenie jest bardzo ważnym elementem domu. W pierwszej kolejności chcemy mieć przecież dach nad głową. Warto wiedzieć, że zadaszenie ma ogromny wpływ na to, jak będzie się żyło na co dzień. Jaka jest rola zadaszenia w konstrukcji domu? Jakie funkcje, poza oczywistą ochroną przed deszczem, spełnia dach? W jaki sposób modyfikuje on parametry całej budowli? Więcej…

Elastomery i ich właściwości

Elastomery są rodzajem wyrobów, z którymi można spotkać się na co dzień i nie zdawać sobie z tego sprawy. Takimi produktami są między innymi smoczki dla małych dzieci. Elastomery wykorzystuje się nie tylko w domu, ale także w biurze. Występują np. w postaci gumki na ołówku lub opon samochodowych. Szerokie zastosowanie elastomerów jest możliwe dzięki ich właściwościom. Czym dokładnie charakteryzują się te produkty? Więcej…

AI - Artificial Intelligence

Ten rok to następny ogromny krok naprzód dla Artificial Intelligence, innymi słowy sztucznej inteligencji, dlatego że przynależna do Google firma Deep Mind opracowała maszynę, której pierwszy raz w historii udało się pokonać człowieka w bardzo skomplikowaną, starożytną grę planszową Go. Jak się okazuje to nie wszystko, gdyż IBM opracowało całkowicie nową technologię, dzięki której komputery mogą poczynić jeszcze większy postęp i pracować jeszcze szybciej niż do tej pory. Więcej…
Edukacja domowa – czy warto się nią zainteresować?

korepetycje-z-biologii-mEdukacja domowa w Polsce nie jest zbyt popularna i niewielu rodziców się na nią decyduje, choć oczywiście nie brakuje wyjątków. Samodzielne nauczanie dziecka w domu pozwala jednak na pewną swobodę w doborze metod nauczania, materiału, z drugiej jednak rodzice podlegają nadzorowi kuratorium, a dziecko przechodzi testy wiedzy na każdym etapie nauczania. Czy warto zdecydować się na taką formę nauczania?

Edukacja domowa – nie dla każdego

Podjęcie się edukowania własnego dziecka nie jest zadaniem łatwym i wymagającym poświęcenia pociesze odpowiedniej ilości czasu. Najczęściej decydują się na tą metodę ludzie dobrzy sytuowani, wykonujący wolny zawód i posiadający wysoki status społeczny. Często wiąże się to z ich przekonaniami politycznymi lub społecznymi. Czasami argumentem za taką decyzją jest również niezadowolenie z publicznego systemu edukacji, a jednocześnie niechęć, by dziecko chodziło do szkoły prywatnej, gdzie często nauczyciele przymykają oko na ekscesy uczniów, by nie stracić czesnego.

Uczenie w domu wymaga dyscypliny i pewnego planu, a poziom trudności rośnie wraz z wiekiem „ucznia”. O ile nauka czytania lub dodawania jest prosta, o tyle już tajniki zaawansowanej fizyki nie każdemu przychodzą z łatwością. Jednak rodzice ratują się różnymi metoda.

Jak zorganizować naukę w domu?

Wymagania, jakie pod koniec każdego roku szkolnego musi spełnić każdy uczeń, można uzyskać w kuratorium. Rozwiązanie to wybierane jest przez około tysiąca rodzin w Polsce, zostaje więc zjawiskiem marginalnym, jednak tendencja, zwłaszcza na najwcześniejszym etapie kształcenia dziecka, rośnie. Rodzice, zwłaszcza mieszkający w dużych miastach, organizują się w grupy, przygotowując wspólnie zajęcia dla dzieci. Często też rodziny składają się np. na dodatkowego guwernera lub nauczyciela z konkretnego przedmiotu.

Edukacja domowa – jakie ma zalety?

Z jakich powodów warto zdecydować się na edukację domową? Przyczyn, z jakich rodzice podejmują taką decyzję o przyszłości swoich dzieci jest wiele. Na pierwszym miejscu stawia się przede wszystkim indywidualne talenty i preferencje danego dziecka. Ucząc dziecko w domu możemy mu ułożyć plan dnia, skupić się na rzeczach, które sprawiają mu więcej przyjemności, robić ciekawe eksperymenty i zachęcać do samodzielności. Tego wszystkiego brakuje zwykle w polskiej szkole publicznej. Na dodatek dziecko może liczyć na naszą stuprocentową uwagę. Rodzice dzieci uczonych w domu podkreślają, że nauka nie zajmuje im kilku godzin dziennie, a trwa znacznie mniej, bo dzieci w sprzyjających warunkach dużo szybciej chłoną wiedzę. Dodatkowo, dzięki bogactwu form kształcenia, jakie można stosować- nauka staje się dla nich zabawą. O historii Polski można przecież uczyć na spacerze w parku, a o geografii porozmawiać w samochodzie. „Zadaniem domowym” może być wizyta w miejscowym muzeum, a po seansie w kinie można poćwiczyć umiejętności pisania wypracowań.

Minusy kształcenia domowego

Oczywiście, oprócz ewidentnych zalet, edukacja domowa niesie także za sobą pewne poważne problemy. Przede wszystkim – rodzic musi dysponować odpowiednią ilością czasu, by z dzieckiem pracować. Następnie należy znaleźć szkołę, która nad danym uczniem przyjmie pieczę, będzie przeprowadzać egzaminy szkolne i nadzorować postępy w nauce.

Inną kwestią jest często zadawane pytanie o socjalizację dziecka – co z jego kontaktami z rówieśnikami, nauką obowiązków, przyzwyczajeniem do spędzania czasu w szkolnej ławie a później w pracy? Wielu rodziców się o to boi, bo jednak nieszablonowa kwestia rozwoju własnej pociechy to niełatwa sprawa. Zawsze jednak jest możliwość powrotu do normalnego toku nauczania.

Artykuł powstały przy współpracy z Edun Korepetycje (www.edun.pl) - specjalistami od kształcenia dzieci i młodzieży.

korepetycje-z-biologii

Polecamy także:

Konferencja: Nowoczesne koncepcje i metody zarządzania

Szanowni Państwo! Zapraszamy do wzięcia udziału w VI konferencji naukowej: NOWOCZESNE KONCEPCJE I METODY ZARZĄDZANIA. Zwinność organizacji w dynamicznym otoczeniu w sektorach wojskowym, publicznym, społecznym i biznesowym. Więcej…

Rolnictwo konwencjonalne, a ekologiczne

Coraz częściej można usłyszeć o rolnictwie ekologicznym. My, jako konsumenci, również chętniej sięgamy po owoce i warzywa pochodzące z tzw. Eco – upraw. Jaka jest różnica pomiędzy rolnictwem ekologicznym, a konwencjonalnym? Więcej…

Kiedy warto porozmawiać o dedykowanym sklepie internetowym?

Przedsiębiorstwa, gdy chcą uzyskać dobrą pozycję w branży, powinny się odpowiednio zaprezentować. Obok oferty produktów jednym z ważkich atutów marki powinien stać się dedykowany sklep internetowy. Więcej…

Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, czego oczekujesz od takiej inwestycji w dodatkową naukę. Niezależnie więc czy dopiero skończyłeś studia licencjackie, czy już dawno pracujesz w zawodzie i chcesz jedynie poszerzyć horyzonty lub zawęzić i wyspecjalizować swoją wiedzę, studia podyplomowe niewątpliwie są doskonałą opcją, która zaprocentuje w przyszłości. W materiale przedstawiamy dwie ścieżki, którymi możesz się kierować, gdy myślisz o tym, kiedy iść na podyplomówkę. Więcej…

Meble - nowoczesna aranżacja przestrzeni

Czy wybór mebli jest rzeczywiście tak banalny jak się to wielu osobom wydaje? Bardzo często proces ten odbywa się na zasadzie wizyty w sklepie meblowym i wybrania pojedynczych egzemplarzy które na ten czas wydają się najładniejsze lub najciekawsze. Więcej…