Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zalety wełny mineralnej

Skalna i szklana - wełna mineralna znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie- szczególnie w budownictwie. Doskonale sprawdza się także w energetyce i stanowi świetną izolację termiczną dla poszczególnych części budynków. Wiele zawdzięcza swoim właściwościom – niskim przewodzeniem ciepła, niepalnością, tłumieniem dźwięków zarówno powietrznych jak i uderzeniowych. Warto wiedzieć, że to nie jedyne zalety tego materiału. Jakie inne korzyści daje wełna mineralna? Jak wspomniano wcześniej na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje wełny mineralnej. Oba te materiały różnią się nieznacznie właściwościami bo np. wełna szklana jest niezwykle sprężysta i znacznie lżejsza dzięki czemu doskonale wypełnia izolowaną przestrzeń, zaś zamontowana nie obciąża konstrukcji a fakt że można ją skompresować pozwala na efektywny transport i logistyka. Więcej…

Czy kontrolować parabanki?

Bankowość jest jednym z najbardziej kontrolowanych sektorów gospodarki. W Polsce najważniejszą instytucją nadzorującą prace banków jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na Polskim rynku finansowym pojawiło się ostatnio wiele firm pozabankowych oferujących podobne produkty finansowe jak w klasycznych bankach. Niestety dotąd nie ma urzędu, który mógłby sprawować nadzór nad parabankami. Więcej…

Przemysł mechaniczny

Przemysł mechaniczny zawiera dwa odłamy, które są połączone elektrycznością. Jest to oprzyrządowanie elektryczne i urządzenia gospodarstwa domowego. Oprzyrządowanie elektryczne zawiera przyrządy do produkcji elektryczności jak np. generatory, transformatory. Więcej…

Student doceni

Blender to urządzenie, które winno znaleźć się w każdej kuchni. Panie, które dotąd nie miały blendera nawet nie zdają sobie sprawy z tego w jak wielu przypadkach może on się przydać. Więcej…

Gdzie swoje zastosowanie znajdują kompensatory?

We wszystkich połączeniach rurowych wykorzystuje się specjalne łączniki zwane kompensatorami. Nakładki te znajdą zastosowanie niemalże w każdej branży przemysłowej. Z racji swojego zróżnicowania stosować je można niezależnie od tego czym zajmuje się dany zakład. Więcej…
Edukacja domowa – czy warto się nią zainteresować?

korepetycje-z-biologii-mEdukacja domowa w Polsce nie jest zbyt popularna i niewielu rodziców się na nią decyduje, choć oczywiście nie brakuje wyjątków. Samodzielne nauczanie dziecka w domu pozwala jednak na pewną swobodę w doborze metod nauczania, materiału, z drugiej jednak rodzice podlegają nadzorowi kuratorium, a dziecko przechodzi testy wiedzy na każdym etapie nauczania. Czy warto zdecydować się na taką formę nauczania?

Edukacja domowa – nie dla każdego

Podjęcie się edukowania własnego dziecka nie jest zadaniem łatwym i wymagającym poświęcenia pociesze odpowiedniej ilości czasu. Najczęściej decydują się na tą metodę ludzie dobrzy sytuowani, wykonujący wolny zawód i posiadający wysoki status społeczny. Często wiąże się to z ich przekonaniami politycznymi lub społecznymi. Czasami argumentem za taką decyzją jest również niezadowolenie z publicznego systemu edukacji, a jednocześnie niechęć, by dziecko chodziło do szkoły prywatnej, gdzie często nauczyciele przymykają oko na ekscesy uczniów, by nie stracić czesnego.

Uczenie w domu wymaga dyscypliny i pewnego planu, a poziom trudności rośnie wraz z wiekiem „ucznia”. O ile nauka czytania lub dodawania jest prosta, o tyle już tajniki zaawansowanej fizyki nie każdemu przychodzą z łatwością. Jednak rodzice ratują się różnymi metoda.

Jak zorganizować naukę w domu?

Wymagania, jakie pod koniec każdego roku szkolnego musi spełnić każdy uczeń, można uzyskać w kuratorium. Rozwiązanie to wybierane jest przez około tysiąca rodzin w Polsce, zostaje więc zjawiskiem marginalnym, jednak tendencja, zwłaszcza na najwcześniejszym etapie kształcenia dziecka, rośnie. Rodzice, zwłaszcza mieszkający w dużych miastach, organizują się w grupy, przygotowując wspólnie zajęcia dla dzieci. Często też rodziny składają się np. na dodatkowego guwernera lub nauczyciela z konkretnego przedmiotu.

Edukacja domowa – jakie ma zalety?

Z jakich powodów warto zdecydować się na edukację domową? Przyczyn, z jakich rodzice podejmują taką decyzję o przyszłości swoich dzieci jest wiele. Na pierwszym miejscu stawia się przede wszystkim indywidualne talenty i preferencje danego dziecka. Ucząc dziecko w domu możemy mu ułożyć plan dnia, skupić się na rzeczach, które sprawiają mu więcej przyjemności, robić ciekawe eksperymenty i zachęcać do samodzielności. Tego wszystkiego brakuje zwykle w polskiej szkole publicznej. Na dodatek dziecko może liczyć na naszą stuprocentową uwagę. Rodzice dzieci uczonych w domu podkreślają, że nauka nie zajmuje im kilku godzin dziennie, a trwa znacznie mniej, bo dzieci w sprzyjających warunkach dużo szybciej chłoną wiedzę. Dodatkowo, dzięki bogactwu form kształcenia, jakie można stosować- nauka staje się dla nich zabawą. O historii Polski można przecież uczyć na spacerze w parku, a o geografii porozmawiać w samochodzie. „Zadaniem domowym” może być wizyta w miejscowym muzeum, a po seansie w kinie można poćwiczyć umiejętności pisania wypracowań.

Minusy kształcenia domowego

Oczywiście, oprócz ewidentnych zalet, edukacja domowa niesie także za sobą pewne poważne problemy. Przede wszystkim – rodzic musi dysponować odpowiednią ilością czasu, by z dzieckiem pracować. Następnie należy znaleźć szkołę, która nad danym uczniem przyjmie pieczę, będzie przeprowadzać egzaminy szkolne i nadzorować postępy w nauce.

Inną kwestią jest często zadawane pytanie o socjalizację dziecka – co z jego kontaktami z rówieśnikami, nauką obowiązków, przyzwyczajeniem do spędzania czasu w szkolnej ławie a później w pracy? Wielu rodziców się o to boi, bo jednak nieszablonowa kwestia rozwoju własnej pociechy to niełatwa sprawa. Zawsze jednak jest możliwość powrotu do normalnego toku nauczania.

Artykuł powstały przy współpracy z Edun Korepetycje (www.edun.pl) - specjalistami od kształcenia dzieci i młodzieży.

korepetycje-z-biologii

Polecamy także:

Wiarygodność Biblii

O wyjątkowości książki jaką jest Biblia nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak można nazwać ją książka wiarygodną? Wieloletni tłumacz Pisma Świętego - Klaus Schmidt wymienia osiem powodów, które dowodzą wiarygodności Biblii. Więcej…

Metody przetwarzania tworzyw sztucznych

Łatwość formowania tworzyw sztucznych, ich niewielka masa przy znacznej wytrzymałości, a także niskie koszty produkcji sprawiają, że plastik zdominował niemal każdą dziedzinę życia. W jaki sposób nadaje się plastikowi pożądany kształt? Jest na to kilka sposobów. Przyjrzyjmy się im bliżej. Dowiedz się, jak powstają produkty, z których korzystasz na co dzień! Więcej…

Oceany chronia przed globalnym ociepleniem

Najświeższe badania wykonane przez badaczy z NASA wskazują, iż zupełnie nie powinniśmy zamartwiać się problemem globalnego ocieplenia, które powodowane jest nadmierna emisją gazów cieplarnianych. Jak wykazują badania oceany chronią nas przed tym zjawiskiem, gdyż magazynują ogromną ilość energii cieplnej. Więcej…

Korzystanie z płatności mobilnych

Ewolucja w dziedzinie finansów może nam ułatwić życie, może się jednak okazać niebezpieczną pułapką. Co można zrobić, aby technika pomagała nam, a nie stanowiła źródła nowych problemów? Odpowiedź jest banalna – mnóstwo zależy od nas a także od zdrowego rozsądku, którym trzeba się wykazywać w każdej sytuacji. O czym wobec tego powinny pamiętać osoby mające zamiar bez ryzyka korzystać z płatności mobilnych? Więcej…

Dbanie o czystość w placówkach medycznych

W przypadku placówek medycznych utrzymanie czystość i higieny na właściwym poziomie wymaga zastosowania szczególnych procedur, sprzętów oraz środków. Takie postępowanie jest konieczne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych ustrojów. Szpital musi bowiem zapewniać bezpieczeństwo i zdrowie wszystkim swoim pacjentom i pracownikom. A jak to wygląda w praktyce? Więcej…