Jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie tektura stanowiła podstawowy system zabezpieczania produktów – wszystko owinięte było tekturą. Dzisiaj proces produkcji tektury został znacznie udoskonalony i niemal na każdym kroku możemy spotkać 3-warstwową tekturę falistą. W zależności od potrzeb i konieczne j ochrony taka tektura może składać się również z większej ilości warstw.
Co jednak powinniśmy wiedzieć na temat procesu technologicznego wytwarzania takiej tektury? Co jest w nim niezwykle ważne i jak on przebiega?
Tajemnice tektury!
Już na samym początku trzeba wspomnieć, że produkcja opakowań tekturowych jest procesem dość skomplikowanym. Wystarczy dodać, że tekturnica, czyli maszyna do produkcji tektury może mieć nawet 150 metrów długości! Sam proces produkcji tektury to dwa etapy: etap mokry, który jest pierwszy w kolejności i z języka angielskiego zwany jest dość często Wet End oraz etap suchy, który jest drugim i zwany jest Dry End.
Tektura falista a para wodna?
Każdy producent opakowań doskonale wie, jak ważna jest para wodna przy produkcji tektury falistej – to właśnie ona i wytworzone przy jej pomocy ciśnienie dochodzące nawet do 17-18 barów dają możliwość użycia między innymi pasa dociskowego, który dba o usunięcie nadmiaru wilgoci z tekstury oraz jej odpowiednie sprasowanie i utrwalenie spoin klejowych między arkuszami papieru.
- Część mokra. Podstawą w procesie produkcji tektury falistej jest część mokra, w której to łączy się gładki arkusz papieru z flutingiem czy papierem falowanym. Warto pamiętać o tym, że produkcja tektury falistej jest niezwykle ekologiczna – wspomniany fluting to pofalowany papier makulaturowy! Po złączeniu dwóch arkuszy papieru nakleja się kolejny papier gładki z drugiej strony i transportu tak przygotowany produkt do kolejnej części całego procesu technologicznego, która zwana jest blokiem suchym.
- Blok suchy. Podstawą bloku suchego jest stół grzewczy, który utrwala wszystkie spoiny klejowe i sprawia, że nasz finalny produkt jest wytrzymały. To właśnie w tym momencie powstaje produkt finalny, a wszystkie dalsze czynności związane są jedynie z jego pocięciem na odpowiednie arkusze oraz zapakowaniem na palety do dalszego transportu. Pamiętać należy jednak o tym, że tekstura falista cięta jest na arkusze wzdłużnie i zarazem może być poddana bigowaniu, które ułatwia późniejsze zginanie arkusza i produkcję opakowań tekturowych.
Opracowanie: ZPUH Antoni Mataśka