Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać? Więcej…

Znaczenie zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Z całą otwartością można zakomunikować, że w tej chwili żyjemy w bezprecedensowych czasach. Więcej…

Styl życia a niepłodność

Niepłodność, czyli stan, w którym para nie może zajść w ciążę pomimo trwających przez rok regularnych prób bez użycia środków antykoncepcyjnych, może mieć bardzo wiele przyczyn. Zazwyczaj problemy z płodnością są związane z innymi problemami zdrowotnymi przyszłej mamy lub przyszłego taty. Prowadzony przez nich styl życia oraz preferowane nawyki żywieniowe także mogą mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę. W artykule przedstawiamy najważniejsze elementy nieprawidłowego stylu życia, które mogą powodować niepłodność. Więcej…

Ekologiczne podpaski i tampony – co wybrać?

Każda kobieta w wieku rozrodczym w trakcie menstruacji musi korzystać z odpowiednich środków higienicznych, czyli przede wszystkim z podpasek lub tamponów. Niestety stosując zwykłe, dostępne w sklepach produkty wytwarza się każdego roku wiele szkodzącym środowisku naturalnemu odpadków. Na szczęście można to łatwo zmienić i zastąpić stosowane dotąd akcesoria, naturalnymi środkami higienicznymi, czyli naturalnymi podpaskami lub tamponami. W artykule dokładnie opisujemy ich najważniejsze zalety i przekonujemy, że naprawdę warto jest się na nie zdecydować! Więcej…

Życie bez opakowań foliowych? Niemożliwe.

Ciężko wyobrazić sobie zakupy bez foliowych toreb. Sprawiają one, że transportowanie zakupów jest wygodne. Poza tym tego typu torby przydają się również do wielu innych zastosowań. Foliowe opakowania możemy znaleźć w supermarketach i większości innych sklepów. Podejmowane są wprawdzie próby zastąpienia ich innymi materiałami, jednak ich wytrzymałość, wodoodporność i wygoda czyni to zadanie trudnym do wykonania. Więcej…
Produkcja tektury falistej – nie taka prosta?

tektura-mJeszcze kilkanaście lat temu to właśnie tektura stanowiła podstawowy system zabezpieczania produktów – wszystko owinięte było tekturą. Dzisiaj proces produkcji tektury został znacznie udoskonalony i niemal na każdym kroku możemy spotkać 3-warstwową tekturę falistą. W zależności od potrzeb i konieczne j ochrony taka tektura może składać się również z większej ilości warstw.

Co jednak powinniśmy wiedzieć na temat procesu technologicznego wytwarzania takiej tektury? Co jest w nim niezwykle ważne i jak on przebiega?

Tajemnice tektury!

Już na samym początku trzeba wspomnieć, że produkcja opakowań tekturowych jest procesem dość skomplikowanym. Wystarczy dodać, że tekturnica, czyli maszyna do produkcji tektury może mieć nawet 150 metrów długości! Sam proces produkcji tektury to dwa etapy: etap mokry, który jest pierwszy w kolejności i z języka angielskiego zwany jest dość często Wet End oraz etap suchy, który jest drugim i zwany jest Dry End.

Tektura falista a para wodna?

Każdy producent opakowań doskonale wie, jak ważna jest para wodna przy produkcji tektury falistej – to właśnie ona i wytworzone przy jej pomocy ciśnienie dochodzące nawet do 17-18 barów dają możliwość użycia między innymi pasa dociskowego, który dba o usunięcie nadmiaru wilgoci z tekstury oraz jej odpowiednie sprasowanie i utrwalenie spoin klejowych między arkuszami papieru.

  1. Część mokra. Podstawą w procesie produkcji tektury falistej jest część mokra, w której to łączy się gładki arkusz papieru z flutingiem czy papierem falowanym. Warto pamiętać o tym, że produkcja tektury falistej jest niezwykle ekologiczna – wspomniany fluting to pofalowany papier makulaturowy! Po złączeniu dwóch arkuszy papieru nakleja się kolejny papier gładki z drugiej strony i transportu tak przygotowany produkt do kolejnej części całego procesu technologicznego, która zwana jest blokiem suchym. 
  2. Blok suchy. Podstawą bloku suchego jest stół grzewczy, który utrwala wszystkie spoiny klejowe i sprawia, że nasz finalny produkt jest wytrzymały. To właśnie w tym momencie powstaje produkt finalny, a wszystkie dalsze czynności związane są jedynie z jego pocięciem na odpowiednie arkusze oraz zapakowaniem na palety do dalszego transportu. Pamiętać należy jednak o tym, że tekstura falista cięta jest na arkusze wzdłużnie i zarazem może być poddana bigowaniu, które ułatwia późniejsze zginanie arkusza i produkcję opakowań tekturowych.

Opracowanie: ZPUH Antoni Mataśka

tektura

Polecamy także:

Instalacja alarmu

Alarmy są obecnie bardzo ważnym i wziętym sposobem ochrony biznesu. Wskazane jest zatem dowiedzieć się w jaki sposób ochraniają one nasze dobro. Więcej…

Algorytm do rozpoznawania osób

Jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych rozpoczął pracę nad algorytmem, który zdoła rozpoznać osoby, nawet te, które mają zakrytą twarz.   Więcej…

Główne rodzaje kompresorów

Jeżeli chcesz uzyskać sprężone powietrze pod dużym ciśnieniem, skorzystaj z pomocy kompresora – urządzenia, które wykorzystasz równie dobrze w domu, jak i profesjonalnym warsztacie. Pamiętaj, aby jego zakup został poprzedzony określeniem, jakie funkcje ma spełniać. Pomocna może być w tym znajomość głównych rodzajów kompresorów. Są one jednym z rodzajów sprężarki. Sprawdziliśmy, czym charakteryzują się poszczególne typy. Więcej…

Do czego służą stoły wagowe?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy. Więcej…

Wypierz swoją kołdrę!

Nikogo bez wątpienia nie trzeba przekonywać, że miło jest położyć się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednak dodać, że higiena pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Tak samo znaczące jest dbanie o kołdry i poduszki, materace oraz regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja jakiś trudności, o tyle solidne wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością? Więcej…