Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Czy projektor musi być drogi?

Chcesz mieć możliwość oglądania filmów tak, jak w kinie, martwisz się jednak że to kosztowna zachcianka? Nic bardziej mylnego – możesz kupić projektor nawet za niewiele więcej niż kilkaset złotych. Zapomnij o zbieraniu na telewizor! Więcej…

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Którą wybrać?

Podczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich przewaga nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania polega przede wszystkim na tym, że są praktycznie bezobsługowe, czyste i niesamowicie ekonomiczne w eksploatacji. Więcej…

W jaki sposób pielęgnować drzwi?

Pielęgnacja drzwi nie jest nadmiernie skomplikowana. Warto jednak poznać kilka zasad, które pomogą nam odpowiednio zadbać o drzwi, aby służyły nam jak najdłużej i były wizytówką naszego domu lub mieszkania. W niniejszym artykule przyjrzymy się w szczególności drzwiom aluminiowym i tym wykonanym z PCV. Jak o nie dbać, aby zachowały estetyczny wygląd? Więcej…

Awaria Curiosity

Agencja NASA analizuje jaki był powód krótkiego zwarcia w systemie łazika elektrycznego na Marsie - Curiosity, a także bada możliwości usunięcia tej awarii. Marsjański łazik został z powodu tego spięcia unieruchomiony - jak informuje pasadeńskie centrum sterujące. Więcej…

Jakie jest zastosowanie mierników poziomu dźwięku w kontekście BHP?

Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku. Więcej…
Produkcja tektury falistej – nie taka prosta?

tektura-mJeszcze kilkanaście lat temu to właśnie tektura stanowiła podstawowy system zabezpieczania produktów – wszystko owinięte było tekturą. Dzisiaj proces produkcji tektury został znacznie udoskonalony i niemal na każdym kroku możemy spotkać 3-warstwową tekturę falistą. W zależności od potrzeb i konieczne j ochrony taka tektura może składać się również z większej ilości warstw.

Co jednak powinniśmy wiedzieć na temat procesu technologicznego wytwarzania takiej tektury? Co jest w nim niezwykle ważne i jak on przebiega?

Tajemnice tektury!

Już na samym początku trzeba wspomnieć, że produkcja opakowań tekturowych jest procesem dość skomplikowanym. Wystarczy dodać, że tekturnica, czyli maszyna do produkcji tektury może mieć nawet 150 metrów długości! Sam proces produkcji tektury to dwa etapy: etap mokry, który jest pierwszy w kolejności i z języka angielskiego zwany jest dość często Wet End oraz etap suchy, który jest drugim i zwany jest Dry End.

Tektura falista a para wodna?

Każdy producent opakowań doskonale wie, jak ważna jest para wodna przy produkcji tektury falistej – to właśnie ona i wytworzone przy jej pomocy ciśnienie dochodzące nawet do 17-18 barów dają możliwość użycia między innymi pasa dociskowego, który dba o usunięcie nadmiaru wilgoci z tekstury oraz jej odpowiednie sprasowanie i utrwalenie spoin klejowych między arkuszami papieru.

  1. Część mokra. Podstawą w procesie produkcji tektury falistej jest część mokra, w której to łączy się gładki arkusz papieru z flutingiem czy papierem falowanym. Warto pamiętać o tym, że produkcja tektury falistej jest niezwykle ekologiczna – wspomniany fluting to pofalowany papier makulaturowy! Po złączeniu dwóch arkuszy papieru nakleja się kolejny papier gładki z drugiej strony i transportu tak przygotowany produkt do kolejnej części całego procesu technologicznego, która zwana jest blokiem suchym. 
  2. Blok suchy. Podstawą bloku suchego jest stół grzewczy, który utrwala wszystkie spoiny klejowe i sprawia, że nasz finalny produkt jest wytrzymały. To właśnie w tym momencie powstaje produkt finalny, a wszystkie dalsze czynności związane są jedynie z jego pocięciem na odpowiednie arkusze oraz zapakowaniem na palety do dalszego transportu. Pamiętać należy jednak o tym, że tekstura falista cięta jest na arkusze wzdłużnie i zarazem może być poddana bigowaniu, które ułatwia późniejsze zginanie arkusza i produkcję opakowań tekturowych.

Opracowanie: ZPUH Antoni Mataśka

tektura

Polecamy także:

Najsłynniejszy deptak w Polsce - Monciak

Wczasy nad morzem to wspaniała przygoda, którą ma szansę przeżyć każdy z nas. Co warto zwiedzić podczas relaksu na obszarze tak wspaniałego miasta jakim jest Sopot? Więcej…

Nadzieja na lek na Alzheimera

Na schorzenie Alzheimera cierpią miliony ludzi, a zgodnie z ostatnimi wyliczeniami do roku 2030 liczba osób chorujących sięgnie 65 milionów. Jest to choroba nieuleczalna, a przynajmniej była taka do niedawna, ponieważ przypuszczalnie odnaleziono na nią lekarstwo. Więcej…

Konto oszczędnościowe

Żyjemy w czasach, gdzie warto oszczędzać. Nie jesteśmy pewni naszych emerytur, dlatego coraz więcej osób zastanawia się na innymi sposobami zaoszczędzenia i inwestycji naszych pieniędzy tak, aby mieć zabezpieczenie na przyszłość. Niektórzy idą na giełdę i tam inwestują, jednak to oszczędzanie z bardzo dużym ryzykiem. Potencjalny Kowalski wolałby oszczędzać, ale bezpiecznie. Jak to zrobić? Banki wyszły naprzeciw tej potrzebie klienta i stworzyły usługę kont oszczędnościowych. Więcej…

Lek stosowany przy zapaleniu stawów pomoże łysiejącym

Czyżby udało się nareszcie znaleźć skuteczny specyfik na porost włosów? Możliwe, że odpowiedź brzmi tak, jeśli tylko badania przeprowadzone na myszach potwierdzą swą skuteczność także w przypadku ludzi. Więcej…

Budowa i metody zastosowania podziemnych systemów zagospodarowania wody deszczowej

Woda jest nam niezbędna w codziennym życiu – nie tylko do picia i przygotowania posiłków, ale również do sprzątania, spłukiwania toalety czy higieny osobistej. Wzrastające koszty procesów oczyszczania i uzdatniania wody sprawiają, że nawet przy minimalizowaniu zużycia wody wodociągowej, nasze wydatki na nią niekoniecznie spadną do optymalnego poziomu. Metodą poczynienia konkretnych oszczędności w tej materii jest zastosowanie systemów zagospodarowania wody deszczowej. Jak działa taka instalacja i z czego jest zbudowana? Więcej…