Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Czy warto spędzić urlop w Polsce?

W ostatnich czasach Polacy chętniej zostają w kraju na okres wakacji. Wydaje się, iż prąd na intensywne wyjazdy zagraniczne tymczasowo zwolnił. Z bez wątpienia to nie wyłącznie wynik ograniczeń związanych z minioną pandemią, lecz też pogarszającą się kondycją ekonomiczną. Lecz wczasy w Polsce nie dla każdego są koniecznością, niektórzy doceniają turystyczne walory naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co zatem inspiruje nas do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są wady urlopu w Polsce? Może okazać się, iż wnioski pozytywnie nas zdziwią. Więcej…

Misja statku Rosetta została przedłużona

Według oświadczenia Europejskiej Agencji Kosmicznej, misja statku Rosetta, którego zadaniem było dostarczenie lądownika Philae na powierzchnię komety 67P/Churyumov-Gerasimen, będzie wydłużona do 2016 roku. Lądownik zbierał będzie dane odnośnie komety, aby następnie przesyłać je naukowcom do badań. Więcej…

Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach. Więcej…

Korzyści z dedykowanego sklepu internetowego

Gdy firma ma sprecyzowany pomysł na biznes, standardowe rozwiązania mogą okazać się dla niej niewystarczające. Mimo że najczęściej, mówiąc o dedykowanym projektowaniu, ma się na myśli aplikacje on-line lub portale internetowe, to bardzo ciekawe efekty może zapewnić również stworzenie dedykowanego sklepu internetowego. firmy mogą wdrożyć w serwisie e-commerce funkcjonalności ściśle dopasowane do potrzeb ich odbiorców. Mają także prostszą ścieżkę do testowania unowocześnień. Więcej…

Wypierz swoją kołdrę!

Nikogo bez wątpienia nie trzeba przekonywać, że miło jest położyć się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednak dodać, że higiena pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Tak samo znaczące jest dbanie o kołdry i poduszki, materace oraz regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja jakiś trudności, o tyle solidne wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością? Więcej…
Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Co roku uczniowie zmagają się z tym samym problemem. Przygotowania do matury to duże obciążenie czasowe oraz psychiczne. Stres związany z najważniejszymi egzaminami dla niektórych uczniów jest wręcz paraliżujący i zamiast motywować do nauki, zniechęca do działania. Przygotowania do matury to ciężka i mozolna praca. Jak rozpocząć przygotowania do egzaminów z języka polskiego i zdać maturę jak najlepiej? Podpowiadamy.

Nadrób zaległości

Przygotowania najlepiej rozpocząć od samego początku. Niestety, ale egzamin z języka polskiego potrafi zaskoczyć. Na maturze może przydać Ci się wiedza, której już dawno pozbyłeś się ze swojej głowy. Powróć do przypomnienia sobie treści wszystkich lektur, nadrób te nieprzeczytane i przejrzyj swój zeszyt z języka polskiego. Na pewno znajdziesz tam wiele interpretacji utworów literackich, które razem z nauczycielem omawiałeś podczas lekcji. Poezja sprawia uczniom zazwyczaj wiele problemów ze zrozumieniem myśli autora. Wiedza nauczyciela w tym przypadku jest nieoceniona. To właśnie nauczyciel pomoże Ci zrozumieć nie tylko treść utworu, ale także ducha epoki, w której został on stworzony. To bardzo ważny aspekt, ponieważ poprzez poezję, autorzy często odnoszą się do ówczesnych wydarzeń dziejących się w Polsce i na świecie.

To, co sprawia uczniom najwięcej trudności to lektury. W ciągu roku szkolnego uczniowie zobowiązani są do przeczytania wielu lektur, które w połączeniu z innymi obowiązkami szkolnymi, mogą być naprawdę uciążliwe. Są to też zazwyczaj książki bardzo wymagające, przy czytaniu których trzeba bardzo się skupić, a i tak często nawet to nie przynosi zamierzonych efektów. Warto również przejrzeć zadania z podręczników i ćwiczeń. Mogą one okazać się niezwykle pomocne podczas rozwiązywania zadań na egzaminie. Jeśli masz problem z rozwiązaniem zadania, możesz skorzystać z pomocy przez internet. Na potrzeby uczniów zostały stworzone strony internetowe, które pomagają uczniom rozwiązywać szkolne zadania. Zajmują się tym profesjonalni korepetytorzy i nauczyciele, więc nie musisz obawiać się, że Twoje zadanie zostanie źle rozwiązane. Praktyka czyni mistrza, a rozwiązywanie zadań i ćwiczeń na pewno nie zaszkodzi. Nigdy nie wiesz, jaka umiejętność przyda Ci się podczas egzaminu.

Poćwicz pisanie

Część pisemna przysparza uczniom najwięcej stresu. Nie każdy ma dar pisania, nie każdy też lubi pisać, jednak na maturze musi dać z siebie wszystko, by uzyskać jak najlepszy wynik. Rozprawka nie jest łatwą formą wypowiedzi. Ma bardzo określone reguły, których kurczowo trzeba się trzymać. Autor rozprawki musi przyjąć jasne stanowisko i w spójny i logiczny sposób uargumentować swoją rację. To sprawia maturzystom spory problem, a nieznajomość wszystkich obowiązkowych lektur wcale w tym nie pomaga. Jak więc przygotować się do napisania rozprawki? Najlepiej samemu ćwiczyć pisanie opierając się na tematach rozprawek z poprzednich lat. Często zdarza się, że lektury, do których trzeba się odnieść, często powtarzają się w kolejnych latach. To, co wykorzystaliśmy podczas samodzielnych ćwiczeń, może przydać się także na egzaminie maturalnym z języka polskiego.

Poćwicz także ortografię i gramatykę. Brak tak podstawowej wiedzy może przekreślić Twoje szanse na uzyskanie maksymalnej ilości punktów za część pisemną. Maturzyści bardzo często popełniają błędy gramatyczne, stylistyczne i składniowe. To niestety doprowadza do utraty cennych punktów. 

Polecamy także:

Rolnictwo konwencjonalne, a ekologiczne

Coraz częściej można usłyszeć o rolnictwie ekologicznym. My, jako konsumenci, również chętniej sięgamy po owoce i warzywa pochodzące z tzw. Eco – upraw. Jaka jest różnica pomiędzy rolnictwem ekologicznym, a konwencjonalnym? Więcej…

Źródła energii

Źródła energii można podzielić na główne i źródła mniejsze. Są to substancje stałe, płynne lub w postaci gazowej używane jako wyjściowy zasób w celu uzyskania energii. Energia to zdolność ciała lub systemu do wykonywania pracy. Więcej…

Poznaj swoje bakterie

Nie widzisz ich, ale tam są. Na tobie, w tobie i wokół ciebie. Ważą ciężkie kilogramy, bo masz ich na sobie 15 000 razy więcej, niż jest ludzi na Ziemi. I nigdy nie śpią. Więcej…

Kierunki techniczne

W obecnych czasach kryzysu ekonomicznego panuje duże bezrobocie. Szacuje się, że ponad 20 % młodych Polaków pozostaje bez pracy. Dużo młodzieży wybiera uczelnie humanistyczne. Więcej…

Czy warto zmienić konto bankowe?

Zmiana konta bankowego to proces, w którym niechętnie uczestniczymy. Z czego wynika niechęć?   Więcej…