Co roku uczniowie zmagają się z tym samym problemem. Przygotowania do matury to duże obciążenie czasowe oraz psychiczne. Stres związany z najważniejszymi egzaminami dla niektórych uczniów jest wręcz paraliżujący i zamiast motywować do nauki, zniechęca do działania. Przygotowania do matury to ciężka i mozolna praca. Jak rozpocząć przygotowania do egzaminów z języka polskiego i zdać maturę jak najlepiej? Podpowiadamy.
Nadrób zaległości
Przygotowania najlepiej rozpocząć od samego początku. Niestety, ale egzamin z języka polskiego potrafi zaskoczyć. Na maturze może przydać Ci się wiedza, której już dawno pozbyłeś się ze swojej głowy. Powróć do przypomnienia sobie treści wszystkich lektur, nadrób te nieprzeczytane i przejrzyj swój zeszyt z języka polskiego. Na pewno znajdziesz tam wiele interpretacji utworów literackich, które razem z nauczycielem omawiałeś podczas lekcji. Poezja sprawia uczniom zazwyczaj wiele problemów ze zrozumieniem myśli autora. Wiedza nauczyciela w tym przypadku jest nieoceniona. To właśnie nauczyciel pomoże Ci zrozumieć nie tylko treść utworu, ale także ducha epoki, w której został on stworzony. To bardzo ważny aspekt, ponieważ poprzez poezję, autorzy często odnoszą się do ówczesnych wydarzeń dziejących się w Polsce i na świecie.
To, co sprawia uczniom najwięcej trudności to lektury. W ciągu roku szkolnego uczniowie zobowiązani są do przeczytania wielu lektur, które w połączeniu z innymi obowiązkami szkolnymi, mogą być naprawdę uciążliwe. Są to też zazwyczaj książki bardzo wymagające, przy czytaniu których trzeba bardzo się skupić, a i tak często nawet to nie przynosi zamierzonych efektów. Warto również przejrzeć zadania z podręczników i ćwiczeń. Mogą one okazać się niezwykle pomocne podczas rozwiązywania zadań na egzaminie. Jeśli masz problem z rozwiązaniem zadania, możesz skorzystać z pomocy przez internet. Na potrzeby uczniów zostały stworzone strony internetowe, które pomagają uczniom rozwiązywać szkolne zadania. Zajmują się tym profesjonalni korepetytorzy i nauczyciele, więc nie musisz obawiać się, że Twoje zadanie zostanie źle rozwiązane. Praktyka czyni mistrza, a rozwiązywanie zadań i ćwiczeń na pewno nie zaszkodzi. Nigdy nie wiesz, jaka umiejętność przyda Ci się podczas egzaminu.
Poćwicz pisanie
Część pisemna przysparza uczniom najwięcej stresu. Nie każdy ma dar pisania, nie każdy też lubi pisać, jednak na maturze musi dać z siebie wszystko, by uzyskać jak najlepszy wynik. Rozprawka nie jest łatwą formą wypowiedzi. Ma bardzo określone reguły, których kurczowo trzeba się trzymać. Autor rozprawki musi przyjąć jasne stanowisko i w spójny i logiczny sposób uargumentować swoją rację. To sprawia maturzystom spory problem, a nieznajomość wszystkich obowiązkowych lektur wcale w tym nie pomaga. Jak więc przygotować się do napisania rozprawki? Najlepiej samemu ćwiczyć pisanie opierając się na tematach rozprawek z poprzednich lat. Często zdarza się, że lektury, do których trzeba się odnieść, często powtarzają się w kolejnych latach. To, co wykorzystaliśmy podczas samodzielnych ćwiczeń, może przydać się także na egzaminie maturalnym z języka polskiego.
Poćwicz także ortografię i gramatykę. Brak tak podstawowej wiedzy może przekreślić Twoje szanse na uzyskanie maksymalnej ilości punktów za część pisemną. Maturzyści bardzo często popełniają błędy gramatyczne, stylistyczne i składniowe. To niestety doprowadza do utraty cennych punktów.