Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów na zaciemnianie pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Obecnie coraz częściej sprzedaje się je wraz z całym pakietem automatycznym, który umożliwia wygodne sterowanie. W poniższym artykule przeczytacie o zaletach korzystania z rolet automatycznych oraz o innych informacjach, które trzeba wiedzieć przed ich zakupem.
Zalety rolet automatycznych
Napędy automatyczne można dobrać zarówno do nowych, jak i do starych rolet. Steruje się nimi przy użyciu panelu, pilota lub spartfona. Bez problemu ustawimy je według własnych wymagań, co eliminuje potrzebę podchodzenia do każdej z nich. Zamknięte rolety wytwarzają tak zwaną poduszkę powietrzną, która zwiększa parametry cieplne okien. Zimą zapobiegają wydostawaniu się ciepła, natomiast latem nie dopuszczają do przegrzewania się domu. Odpowiednie sterowanie roletami może wpłynąć na zmniejszenie wydatków za ogrzewanie. Rolą rolet zewnętrznych jest także bezpieczeństwo. Gdy są zamknięte, ochraniają wnętrza przed wzrokiem ciekawskich. Można je także ustawić w taki sposób, by pod nieobecność lokatorów otwierały się i zamykały o odpowiedniej porze, co sprawi wrażenie, że ktoś przebywa w domu.
Co trzeba wiedzieć o silnikach?
Silniki unoszące rolety umieszcza się w wale nawojowym, dlatego pozostają niewidoczny dla użytkownika. Różnią się one pod względem mocy, którą dostosowuje się do wymiarów i ciężaru danej rolety. Silnik ma także wpływ na położenie krańcowe. Jest to wyznaczone miejsce, w którym roleta się zatrzymuje w stanie maksymalnego podniesienia lub opuszczenia. Ustawienie położeń krańcowych jest obowiązkowe podczas montażu. Niektóre silniki wyposażone są także w funkcję detekcji. Polega ona na tym, że zatrzyma roletę, gdy ta napotka przeszkodę. Jest to przydatne szczególnie zimą, gdy występuje ryzyko przymarznięcia.
Różne sposoby sterowania
Sterowanie roletami może być przewodowe lub radiowe. Sterowanie przewodowe obsługuje rolety za pomocą montowanych na ścianie przełączników klawiszowych. Mogą one być podpięte do jednej rolety lub do wszystkich rolet w domu. Sterowanie radiowe obsługuje rolety za pomocą fal radiowych, które przesyłają nadajniki. Także w tym przypadku można je zamontować na ścianach, lecz istnieje również opcja obsługi za pomocą pilota lub smartfona. Pracownik firmy PHUT Jachimczak Bartosz w Czeladzi dodaje: "Użytkownik może sterować roletami na bieżąco lub wyznaczać godziny ich otwarcia i zamknięcia. Sterowniki posiadają bardzo różnorodne funkcje, np. samodzielne ustawianie pozycji w zależności od pogody czy nagrywanie działań użytkownika po to, by następnie samodzielnie wydawać komendy według scenariusza".