Polska to nie Ameryka, jednak każdy pełnoletni obywatel RP może posiadać broń.
W Polsce funkcjonuje jedno z bardziej restrykcyjnych reguł określających możliwość oraz prawo do posiadania broni palnej w Europie i na świecie. Statystycznie w Polsce jedynie 1,3 egzemplarza broni palnej przypada na 1 mieszkańca, co daje naszemu krajowi 91 miejsce w rankingu przygotowanym przez kanadyjski dziennik „National Post” (Gun Nations, 2012), w którym ujęto 102 Państwa z całego świata.
Przepisy prawne
Generalnie procedura ubiegania się o przyznanie zezwolenia na posiadanie broni palnej jest dość żmudna i czasochłonna. Wymaga ona wykonania stosownych badań lekarskich, złożenia wniosku na policji oraz podania celu posiadania broni. Rozważając przyznanie takiego zezwolenia organ musi rozważyć, czy kandydat nie użyje broni „w celach sprzecznych z interesem bezpieczeństwa lub pożytku publicznego”.
Jednak nawet polskie przepisy zakładają przypadki, kiedy można posiadać broń bez zezwolenia. Dotyczy to gromadzenia broni przez muzea, czy wykorzystywania jej na strzelnicach. Co więcej, zezwolenia nie wymagają wiatrówki czy pewne typy paralizatorów.
Wiatrówki i pistolety
Wiatrówki to broń, na którą nie trzeba mieć zezwolenia (ani nie podlega rejestracji) pod warunkiem, że energia wylotowa śrut nie przekracza 17J. Ten rodzaj broni zwany jest także karabinem pneumatycznym lub pistoletem pneumatycznym (w zależności od długości lufy w danym modelu). Wiatrówki nie są bronią palną, ponieważ materiałem pędnym jest w nich sprzężone powietrze lub dwutlenek węgla.
Wiatrówki, podobnie jak inną broń bez zezwolenia można swobodnie kupić w internecie – na przykład w sklepie sztucer.pl, gdzie także znaleźć można inne akcesoria związane z survivalem, bronią czy samoobroną – takie na przykład jak latarki.
Inna broń bez zezwolenia
Amatorzy broni niepalnej w naszym kraju bez problemu mogą zaopatrzyć się w różnego rodzaju łuki. Doskonałym rozwiązaniem dla osób praktykujących łucznictwo jest wykorzystanie łuków sportowych lub bloczkowych. Ten nowoczesny sprzęt pozwala na niezwykle precyzyjne strzelanie i posiada bardzo daleki zasięg. Szczególna budowa sprawia, że łuk sportowy wymusza z reguły mniejsza siłę naciągu, dzięki czemu z powodzeniem mogą z niego korzystać także mniej wprawieni amatorzy tego sportu.