W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy.
Stół wagowy – co to takiego?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to stół przeznaczony przede wszystkim do ustawienia wagi laboratoryjnej. Może być on jednak równie dobrze wykorzystywany jako podstawa dla innych urządzeń, na których funkcjonowanie mogą negatywnie wpływać nawet minimalne drgania, generowane przez inne przyrządy znajdujące się w tym samym pomieszczeniu. Stół wagowy jest doskonałą izolacją od takich wibracji, a tym samym zapewnia prawidłowe odczyty urządzeń analitycznych.
Jak to działa?
Stół wagowy różni się od zwykłego tym, że w jego blat wbudowana jest specjalna płyta antywibracyjna. Montowana jest ona na niezależnym stelażu, osadzonym na nieodkształcających się elastomerach, które zabezpieczają płytę przed drganiami pochodzącymi z zewnątrz. Standardowo płyta antywibracyjna wykonywana jest z granitu, choć możliwe jest wykorzystanie również innych materiałów.
Dlaczego warto go mieć?
Praktycznie każde laboratorium korzysta z urządzeń analitycznych, których praca może zostać łatwo zaburzona przez drgania. W tej grupie znajdują się nie tylko wagi laboratoryjne oraz mikrowagi, ale też – na przykład – mikroskopy. Stół wagowy pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów pomiarowych, które mogą poważnie odbić się na całej pracy laboratorium. Poza tym mogą służyć jako pełnowartościowy mebel laboratoryjny – wiele modeli stołów posiada wygodne i obszerne szuflady, w których można przechowywać dowolne materiały.
Aby mieć pewność, że stół wagowy będzie spełniał swoją rolę, należy postawić na sprawdzonego i doświadczonego producenta. Takim jest z pewnością firma DCD HABITAT LAB, która wytwarza 90% komponentów wymaganych do produkcji mebli laboratoryjnych.