Powszechnie wiadomo, że żyjemy w świecie dynamicznie zmieniającym się. Stale postępująca globalizacja stawia przed nami warunek posiadania choć znikomej wiedzy na temat innych kultur oraz znajomości języków obcych, w tym także języków orientalnych. Pomoże nam to bezproblemowo porozumiewać się z przedstawicielami innych kultur. Dlaczego zatem warto uczyć się języków orientalnych?
1. Względy zawodowe
Praca zarobkowa od dawna jest jednym z najważniejszych powodów, dla których uczymy się języków obcych. Do tej pory, aby być atrakcyjnym na rynku pracy, należało biegle znać angielski, niemiecki, francuski lub rosyjski. Ale zmieniło się to za sprawą kryzysu ekonomicznego panującego w Europie i Stanach Zjednoczonych. Teraz gospodarka chińska rośnie w siłę, przyciągając europejskie korporacje chcące współpracować z tamtejszymi firmami. A specjalista władający przynajmniej jednym językiem orientalnym, może liczyć na wynagrodzenie rzędu 8 tysięcy złotych.
2. Poznawanie orientalnych kultur
Obce kultury, zwłaszcza te dalekie, orientalne, mają swoich miłośników. Owszem, poznawanie ich można opierać na przetłumaczonych przewodnikach, książkach tematycznych, filmach, itp. Oczywiste jest jednak to, że o wiele bardziej pasjonujące jest poznawanie aspektów kultur krajów Dalekiego Wschodu z pierwotnej, niezmienionej tłumaczeniem formy dzieła.
3. Podróże
Dalekie kultury można poznawać z literatury, filmów i źródeł internetowych, a także będąc na miejscu. Przyglądanie się jej z bliska będzie bardziej fascynujące, gdy za sprawą znajomości języka orientalnego będziemy mogli czuć się pewniej i swobodniej podczas wyjazdów zagranicznych. Możemy nawiązywać ciekawe znajomości, poznając mieszkańców danego kraju i dowiadując się od nich tego, czego nie znajdziemy w tradycyjnych przewodnikach.
4. Emigracja
Wymieniony już czynnik pracy zawodowej nie musi ograniczać się do poszukiwań pracy w zagranicznych firmach działających na terenie naszego kraju. Znając języki orientalne i mając odpowiednie wykształcenie możemy bez przeszkód szukać zatrudnienia w krajach Dalekiego Wschodu. Nawet, jeśli środowisko, w którym chcemy zamieszkać, zna język angielski, to porozumiewanie się w lokalnym języku pomoże w komunikacji i integracji z tamtejszą społecznością. Znajomość lokalnego języka pokaże zainteresowanie i przywiązanie do nowego kraju.
5. Gimnastyka umysłu
Ucząc się języków obcych skutecznie ćwiczymy pamięć krótko- i długoterminową, a dzięki niej nasz umysł staje się bardziej elastyczny i lepiej przyswaja inną wiedzę. Uczęszczając na kursy specjalistyczne języków obcych, w tym także języków orientalnych, oferowanych przez profesjonalne szkoły językowe, jak np. Makilen, rozwijamy swoją kreatywność, zwiększamy zdolność kojarzenia i szybciej rozwiązujemy problemy.
Do niedawna językiem dominującym wśród języków obcych był angielski. To jego najczęściej uczyli się młodzi ludzie. Dziś wciąż jest popularny, ale został zdetronizowany. Jego miejsce zajęły szeroko pojęte języki orientalne. Wśród nich najczęściej wybierany jest chiński i japoński, ale chętnie uczymy się też koreańskiego. Coraz więcej szkół idzie w ślady Krakowskiej Szkoły Językowej Makilen i oferuje także specjalistyczne kursy językowe prowadzone dla osób chcących nauczyć się arabskiego czy hindi. Warto zastanowić się, czy nie przyszedł czas na poszerzenie swojej wiedzy.