Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Syndrom pustego gniazda

Każdy, kto jest rodzicem, dobrze wie, że po urodzeniu dziecka życie diametralnie się zmienia. Nagle nie mamy już tylko własnych spraw, ale też aktywnie uczestniczymy w dojrzewaniu naszych dzieci i przechodzimy z nimi przez wszystkie jego etapy. Niejednokrotnie życie naszych pociech absorbuje nas bardziej niż nasze własne, a bardzo często „własne życie” w zasadzie przestaje istnieć, bo albo my odsuwamy je na dalszy plan albo najzwyczajniej na świecie nie starcza nam czasu na myślenie o sobie i swoich potrzebach. Więcej…

Na czym polega logistyka odzysku?

Logistyka włącza nie tylko procesy prowadzące od producenta do konsumenta, ale również odwrotne. Zajmuje się nimi logistyka odzysku, którą określa się proces planowania, wdrożenia, a także kontroli przepływu towarów od miejsca konsumpcji do miejsca pochodzenia. Głównym celem logistyki odzysku jest odzyskanie wartości czy też właściwe zagospodarowanie surowcami, półproduktami i produktami gotowymi. Więcej…

Pracuj w domu i zarabiaj

Jest duże grono osób, które chciałyby mieć zarobki bez wymogu częstego wychodzenia z mieszkania. Tyczy się to zwłaszcza niepełnosprawnych, mam wychowujących małe dzieci i osób, mieszkających daleko od ośrodków miejskich. Więcej…

Studencka przeprowadzka – co zrobić z rzeczami, których nie mamy gdzie zabrać?

Często studenci są zmuszeni do nagłej zmiany mieszkania w trakcie studiów. To zupełnie normalna rzecz, gdy lokum jest wynajmowane i nie można dojść do porozumienia z właścicielem, który na przykład z dnia na dzień podniósł czynsz lub uchyla się od dokonania niezbędnych napraw. Przeprowadzka może więc przyjść w najmniej oczekiwanym momencie. Pojawia się wtedy problem z przechowaniem zgromadzonego dobytku. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Więcej…

Wyjazd do pracy w Niemczech. Jak zorganizować pobyt?

Niemcy do atrakcyjny kierunek wyjazdów dla naszych rodaków. Z przyjemnością odwiedzają zachodnich sąsiadów nie tylko w celach turystycznych. Wielu Polaków znajduje tam również zatrudnienie i upatruje szansę na ułożenie sobie życia w innej rzeczywistości. Wiąże się to z wieloma wyzwaniami, które należy podjąć. Jak się do tego przygotować? Warto przeczytać artykuł. Więcej…
Czy wiesz jak działa drukarka 3D? Oto garść przydatnych informacji

drukarki-3d-mJeszcze całkiem niedawno idea drukowania trójwymiarowych przedmiotów brzmiała dla większości z nas zupełnie niewiarygodnie. Tymczasem już dziś drukarki 3D wykorzystywane są w branży przemysłowej, medycznej czy motoryzacyjnej, a niedługo może nawet zawitają do naszych domów. Zobacz, na czym polega ta unikalna technologia.

Po co nam druk 3D?

Dla osób nie mających wiedzy na ten temat drukowanie 3D może kojarzyć się wręcz z filmami typu science fiction. Rzeczywiście, pomysł zmaterializowania stworzonego wirtualnie projektu jest niezwykły. Jednak okazuje się to naprawdę możliwe! Drukowanie trójwymiarowych przedmiotów to idea, która ma ogromny potencjał i stać się może ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki. Już dziś w ten sposób tworzy się m.in. prototypy części urządzeń oraz maszyn, cenne implanty medyczne i chirurgiczne, a także różnego rodzaju zabawki bądź gadżety. Tej niezwykłej technologii używa się już od ponad 20 lat. Pierwsza tego typu komercyjna drukarka powstała w 1986 roku – zaprojektował ją Charles Hull. Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwszy udany wydruk miał miejsce trzy lata wcześniej, kiedy Hull wydrukował trójwymiarową filiżankę dla swojej żony.

Jak to działa?

Technologia 3D polega na drukowaniu trójwymiarowych przedmiotów na podstawie stworzonego komputerowo i przesłanego do drukarki projektu. Są one tworzone z takich materiałów jak np. metal, ceramika oraz plastik. Na specjalnym stole nadrukowywane są kolejne warstwy, każda o ściśle określonej grubości – w ten sposób tworząc zaprojektowany wzór. Kolejna warstwa nakładana jest po zastygnięciu poprzedniej. Tworzenie projektu nadającego się do wydrukowania na drukarce 3D odbywa się w specjalnym programie graficznym, a gotowe pliki eksportuje się do pliku STL – jest on standardem przy trójwymiarowym druku.

Co przyniosą kolejne lata?

Druk 3D, pomimo swojego ogromnego potencjału, nie zastąpi nigdy w pełni linii produkcyjnych. Dzieje się tak dlatego, że niemożliwe jest tworzenie z pomocą tego typu drukarki przedmiotów składających się z więcej niż jednego typu materiału. Jest to największe ograniczenie tej technologii. Już dzisiaj stanowi ona jednak ważną gałąź usług, a tendencja ta z pewnością będzie się pogłębiać. Obecnie wciąż możemy usłyszeć o nowych materiałach, które nadają się do wykorzystania w tej technologii, czy też o innowacyjnych rozwiązaniach optymalizującą efekty jej stosowania. Same urządzenia do trójwymiarowego drukowania również stają się bardziej przystępne cenowo i dostępne dla szerszego grona przedsiębiorców i osób prywatnych. Niektóre modele znajdziemy w dobrych sklepach RTV i AGD (drukarka 3D dostępna jest np. na stronie http://www.euro.com.pl/drukarki-3d.bhtml).

Technologia drukowania 3D wciąż jest jeszcze w Polsce mało znana, choć coraz więcej firm decyduje się na wykorzystywanie jej podczas swojej pracy. Warto wiedzieć więcej na ten temat – to gałąź usług, która prawdopodobnie stanie się wkrótce o wiele bardziej popularna.

drukarki-3d

Polecamy także:

Pakowanie bagażu podręcznego

Kiedy zbliża się czas wakacji zwykle ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy zaplanować wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy śledzimy mapy i katalogi biur podróży. Lecz kiedy już zdołamy wybrać interesujące miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. Zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego stanowi nie lada wyzwanie. Oprócz tego należałoby napomknąć, iż linie lotnicze mają swoje wewnętrzne przepisy, które mogą się nieco od siebie różnić. Jeżeli więc niedługo wylatujesz na wakacje, skorzystaj z naszego poradnika, doradzamy, jak prawidłowo spakować bagaż podręczny do samolotu. Więcej…

Gry edukacyjne i logopedyczne dla najmłodszych

O poprawny rozwój dziecka powinien dbać każdy rodzic. Bardzo ważny jest właściwy dobór gier, książek oraz innych tego typu zabawek. Z łatwością można połączyć przyjemne z pożytecznym za pomocą edukacyjnych zabawek, które zarazem bawią, jak i uczą. Niezwykle przydatne okażą się z pewnością rozmaite zabawy, książki oraz gry logopedyczne. Więcej…

Wytchnienie od miejskiego pośpiechu: Piękne przestrzenie do relaksu w sercu miasta

Wszyscy rezydenci ogromnych aglomeracji znakomicie potrafią zdefiniować to wrażenie, gdy potrzebujemy chwili oddechu od miejskiego tumultu i wzdychamy za spotkaniem z przyrodą. Na szczęście, w Polsce jest dużo ładnych skwerów i ogrodów, które proponują ucieczkę od miejskiego smogu i pozwalają na wypoczynek w objęciu przyrody. W tym artykule przyjrzymy się kilku wyselekcjonowanym miastom w Polsce: Lublinowi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie, i wyjawimy ich zachwycające miejskie oazy. Więcej…

Na czym polega proces lutowania próżniowego?

Lutowanie w piecu próżniowym jest obecnie uznawane za jedną z najlepszych metod łączenia materiałów. To wynik jej wielu zalet, a przede wszystkim efektów związanych z wytrzymałością obrabianych elementów. Na czym dokładnie polega proces i czym się różni od pozostałych technologii? Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania. Więcej…

Co wchodzi w zakres kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie dzieli się na umiejętności interpersonalne i osobiste. Te pierwsze nazywa się też umiejętnościami komunikacyjnymi. Jeśli chcesz aplikować na stanowisko kierownicze albo mocno powiązane z zasobami ludzkimi, powinieneś wiedzieć, że kompetencje miękkie są w Twoim przypadku kluczowe. Po tym, jak zgłębisz ich dokładną charakterystykę, od razu zrozumiesz, dlaczego są tak ważne… Więcej…