Jeszcze całkiem niedawno idea drukowania trójwymiarowych przedmiotów brzmiała dla większości z nas zupełnie niewiarygodnie. Tymczasem już dziś drukarki 3D wykorzystywane są w branży przemysłowej, medycznej czy motoryzacyjnej, a niedługo może nawet zawitają do naszych domów. Zobacz, na czym polega ta unikalna technologia.
Po co nam druk 3D?
Dla osób nie mających wiedzy na ten temat drukowanie 3D może kojarzyć się wręcz z filmami typu science fiction. Rzeczywiście, pomysł zmaterializowania stworzonego wirtualnie projektu jest niezwykły. Jednak okazuje się to naprawdę możliwe! Drukowanie trójwymiarowych przedmiotów to idea, która ma ogromny potencjał i stać się może ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki. Już dziś w ten sposób tworzy się m.in. prototypy części urządzeń oraz maszyn, cenne implanty medyczne i chirurgiczne, a także różnego rodzaju zabawki bądź gadżety. Tej niezwykłej technologii używa się już od ponad 20 lat. Pierwsza tego typu komercyjna drukarka powstała w 1986 roku – zaprojektował ją Charles Hull. Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwszy udany wydruk miał miejsce trzy lata wcześniej, kiedy Hull wydrukował trójwymiarową filiżankę dla swojej żony.
Jak to działa?
Technologia 3D polega na drukowaniu trójwymiarowych przedmiotów na podstawie stworzonego komputerowo i przesłanego do drukarki projektu. Są one tworzone z takich materiałów jak np. metal, ceramika oraz plastik. Na specjalnym stole nadrukowywane są kolejne warstwy, każda o ściśle określonej grubości – w ten sposób tworząc zaprojektowany wzór. Kolejna warstwa nakładana jest po zastygnięciu poprzedniej. Tworzenie projektu nadającego się do wydrukowania na drukarce 3D odbywa się w specjalnym programie graficznym, a gotowe pliki eksportuje się do pliku STL – jest on standardem przy trójwymiarowym druku.
Co przyniosą kolejne lata?
Druk 3D, pomimo swojego ogromnego potencjału, nie zastąpi nigdy w pełni linii produkcyjnych. Dzieje się tak dlatego, że niemożliwe jest tworzenie z pomocą tego typu drukarki przedmiotów składających się z więcej niż jednego typu materiału. Jest to największe ograniczenie tej technologii. Już dzisiaj stanowi ona jednak ważną gałąź usług, a tendencja ta z pewnością będzie się pogłębiać. Obecnie wciąż możemy usłyszeć o nowych materiałach, które nadają się do wykorzystania w tej technologii, czy też o innowacyjnych rozwiązaniach optymalizującą efekty jej stosowania. Same urządzenia do trójwymiarowego drukowania również stają się bardziej przystępne cenowo i dostępne dla szerszego grona przedsiębiorców i osób prywatnych. Niektóre modele znajdziemy w dobrych sklepach RTV i AGD (drukarka 3D dostępna jest np. na stronie http://www.euro.com.pl/drukarki-3d.bhtml).
Technologia drukowania 3D wciąż jest jeszcze w Polsce mało znana, choć coraz więcej firm decyduje się na wykorzystywanie jej podczas swojej pracy. Warto wiedzieć więcej na ten temat – to gałąź usług, która prawdopodobnie stanie się wkrótce o wiele bardziej popularna.