Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

„Marsjanin" – premiera głośnej powieści już 19 listopada

Mark jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Jedynym, który został tam porzucony. I prawdopodobnie pierwszym, który tam umrze. Walka o przetrwanie na obcej i wrogiej planecie oraz dojmująca samotność – to czeka pierwszego w historii kosmicznego rozbitka. Premiera głośnego „Marsjanina" już 19 listopada; w 2015 roku na ekrany kin wejdzie film na jego podstawie w reżyserii Ridleya Scotta. Więcej…

Co warto wiedzieć o firmie Ericsson-LG?

Jedną z największych firm obecnych na polskim rynku rozwiązań telekomunikacyjnych jest Ericsson-LG. Produkty tej spółki można znaleźć także u polskich operatorów telekomunikacyjnych. Ericsson-LG dostarcza kompleksowe i nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne, a ich produkty są znane wśród przedsiębiorców na całym świecie i cieszą się dużym uznaniem. W ofercie można znaleźć wiele nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych między innymi hybrydowe platformy telekomunikacyjne, nowoczesne systemy IP, jak również dedykowane do nich aparaty telefoniczne. Więcej…

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne

Stan w toku utrzymywania się pandemii COVID-19 jak również wynikająca z niej recesja ekonomiczna wpłynęły fatalnie na zdrowie psychiczne masy ludzi a dodatkowo uformowały nowe problemy dla osób już cierpiących na choroby psychiczne oraz na przykład zaburzenia powiązane z nałogami. Więcej…

Nadzieja na lek na Alzheimera

Na schorzenie Alzheimera cierpią miliony ludzi, a zgodnie z ostatnimi wyliczeniami do roku 2030 liczba osób chorujących sięgnie 65 milionów. Jest to choroba nieuleczalna, a przynajmniej była taka do niedawna, ponieważ przypuszczalnie odnaleziono na nią lekarstwo. Więcej…

In vitro dla nosorożców

Czy in vitro może być ratunkiem dla zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt? Znawcy tematu doszli do wniosku, iż dla nosorożca białego północnego in vitro mogło by okazać się skutecznym sposobem na uchronienie tego gatunku przed wymarciem. Więcej…
Czy wiesz jak działa drukarka 3D? Oto garść przydatnych informacji

drukarki-3d-mJeszcze całkiem niedawno idea drukowania trójwymiarowych przedmiotów brzmiała dla większości z nas zupełnie niewiarygodnie. Tymczasem już dziś drukarki 3D wykorzystywane są w branży przemysłowej, medycznej czy motoryzacyjnej, a niedługo może nawet zawitają do naszych domów. Zobacz, na czym polega ta unikalna technologia.

Po co nam druk 3D?

Dla osób nie mających wiedzy na ten temat drukowanie 3D może kojarzyć się wręcz z filmami typu science fiction. Rzeczywiście, pomysł zmaterializowania stworzonego wirtualnie projektu jest niezwykły. Jednak okazuje się to naprawdę możliwe! Drukowanie trójwymiarowych przedmiotów to idea, która ma ogromny potencjał i stać się może ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki. Już dziś w ten sposób tworzy się m.in. prototypy części urządzeń oraz maszyn, cenne implanty medyczne i chirurgiczne, a także różnego rodzaju zabawki bądź gadżety. Tej niezwykłej technologii używa się już od ponad 20 lat. Pierwsza tego typu komercyjna drukarka powstała w 1986 roku – zaprojektował ją Charles Hull. Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwszy udany wydruk miał miejsce trzy lata wcześniej, kiedy Hull wydrukował trójwymiarową filiżankę dla swojej żony.

Jak to działa?

Technologia 3D polega na drukowaniu trójwymiarowych przedmiotów na podstawie stworzonego komputerowo i przesłanego do drukarki projektu. Są one tworzone z takich materiałów jak np. metal, ceramika oraz plastik. Na specjalnym stole nadrukowywane są kolejne warstwy, każda o ściśle określonej grubości – w ten sposób tworząc zaprojektowany wzór. Kolejna warstwa nakładana jest po zastygnięciu poprzedniej. Tworzenie projektu nadającego się do wydrukowania na drukarce 3D odbywa się w specjalnym programie graficznym, a gotowe pliki eksportuje się do pliku STL – jest on standardem przy trójwymiarowym druku.

Co przyniosą kolejne lata?

Druk 3D, pomimo swojego ogromnego potencjału, nie zastąpi nigdy w pełni linii produkcyjnych. Dzieje się tak dlatego, że niemożliwe jest tworzenie z pomocą tego typu drukarki przedmiotów składających się z więcej niż jednego typu materiału. Jest to największe ograniczenie tej technologii. Już dzisiaj stanowi ona jednak ważną gałąź usług, a tendencja ta z pewnością będzie się pogłębiać. Obecnie wciąż możemy usłyszeć o nowych materiałach, które nadają się do wykorzystania w tej technologii, czy też o innowacyjnych rozwiązaniach optymalizującą efekty jej stosowania. Same urządzenia do trójwymiarowego drukowania również stają się bardziej przystępne cenowo i dostępne dla szerszego grona przedsiębiorców i osób prywatnych. Niektóre modele znajdziemy w dobrych sklepach RTV i AGD (drukarka 3D dostępna jest np. na stronie http://www.euro.com.pl/drukarki-3d.bhtml).

Technologia drukowania 3D wciąż jest jeszcze w Polsce mało znana, choć coraz więcej firm decyduje się na wykorzystywanie jej podczas swojej pracy. Warto wiedzieć więcej na ten temat – to gałąź usług, która prawdopodobnie stanie się wkrótce o wiele bardziej popularna.

drukarki-3d

Polecamy także:

Trudne dzieciństwo a migrena

Złe przeżycia z czasów dzieciństwa mogą mieć związek z późniejszymi migrenami oraz stanami zapalnymi prowadzącymi do udaru u niektórych kobiet. Naukowcy przeprowadzili badania pośród 140 kobiet w wieku 18 - 50 lat. Więcej…

Szkoła gladiatorów

Park Archeologiczny Carnuntum w Austrii przedstawił w tym tygodniu szczątki wielkiej szkoły gladiatorów a także jej wirtualną prezentację. Carnuntum było niegdyś znaczącym obozem rzymskich żołnierzy na sławnym szlaku bursztynowym. Więcej…

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby chronić swoje uprawy przed silnymi mrozami

Niekorzystne działanie silnych mrozów na uprawy ma swoje odbicie w plonach. Aby uchronić się przed stratami konieczne jest zatroszczenie się o rośliny już na etapie ich kiełkowania. Choć szczególnie niebezpieczna dla upraw jest zima bez śniegu, to przy zastosowaniu odpowiednich metod można zminimalizować siłę jej działania. Więcej…

Jak jeść mniej

Naukowcy dowodzą, iż jedzenie pokrojone na mniejsze kawałki bardziej syci i nagradza niż jednorazowa porcja o tej samej zawartości kalorii, dotyczy to tak samo ludzi jak i zwierząt. Taką preferencję co do doboru postaci pożywienia badacze tłumaczą tym, że jedzenie podane w formie wielu małych kawałeczków wytwarza poczucie większej objętości jedzenia. Więcej…

Wychowanie dzieci w czasie pandemii

Wyedukować, przechować, czy separować? Czyli kilka spostrzeżeń o zajmowaniu się dzieci w erze pandemii Covid-19.Pandemia Covid 19, to okoliczności dla nas wszystkich męcząca jak również niepokojąca. Od dwóch lat jesteśmy bombardowani statystykami, a nasze egzystencja społeczne opiera się już nie na regułach savoir vivre, lecz na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednak wierzcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś trudniejszego niż tylko unikanie zakażenia. Coś, co nie traktuje tylko nas, dorosłych. Bowiem odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci oraz skutków ich wychowywania w czasach pandemii Covid-19. Więcej…