Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kim był Piotr Wysocki?

Podążając śladami polskich bohaterów narodowych, warto zainteresować się, jaką postacią był Piotr Wysocki. To polski ochotnik wojskowy, instruktor musztry, a przede wszystkim buntownik. To on wypowiedział słynne słowa: Polacy, wybiła godzina zemsty! – hasło rozpoczynające powstanie listopadowe w 1830 roku. Więcej…

Sugestie, za pomocą których Twoja sypialnia stanie się większa

Twoja alkowa może stać się twoim ukochanym pokojem w domu wystarczy kilka łatwych pomysłów, które dają wrażenie większej przestrzeni - nawet jeśli twój obecny pokój jest lekko zatłoczony. Przekształć swoje miejsce do spania w obszar, o jakim wiecznie marzyłeś, dzięki tym oszczędzającym miejsce pomysłom. Więcej…

Rowerowe odkrywanie Polski: Niezwykłe trasy dla pasjonatów podróży

Wycieczki na dwócz kółkach są nie zaledwie wybitnym pomysłem na energiczny relaks, lecz też wspaniałą możnością do dostrzegania atrakcyjnych krajobrazów i napawania się urodą otaczającej nas natury. Jeżeli wypatrujesz idealnego regionu na rowerowe przygody, to malownicze polskie krajobrazy to fenomenalny wybór. W tym artykule ukażemy najpiękniejsze ścieżki rowerowe , które umożliwią przecudowne przeżycia dla każdego pasjonata wypraw na rowerze. Więcej…

Czy pęknietą szybę samochodową trzeba od razu wymienić?

Małe pęknięcie na szybie samochodowej może wyglądać nieszkodliwie, jednak to tylko pozory. Niestety kierowcy mają często tendencję do bagatelizowania takich sytuacji. Tłumaczą sami przed sobą: „To tylko mała rysa i nie warto nic z tym zrobić” albo „To tylko zbędny koszt i fatyga”. Więcej…

Pasy klinowe – dowiedz się jakie są ich rodzaje

Zamiennie używana nazwa elementu napędowego, którym są pasy klinowe, to pasy napędowe. Wynika to z faktu, że ich zadaniem jest przenoszenie napędu. O sprawności tych pasów decyduje przede wszystkim to, jakich materiałów użyjemy. Ważne jest także odpowiednio ustawione napięcie pasa, a także dopasowanie wszystkich elementów, które wchodzą w skład konkretnej konstrukcji napędowej. Więcej…
Metody usuwania niechcianego tatuażu

usuwanie tatuazu

Tatuaże zrobione pod wpływem emocji, używek czy też po prostu nieudolnie mają to do siebie, że z czasem możemy mocno chcieć się ich pozbyć. Wbrew pozorom – i na całe szczęście – niechcianą ozdobę da się ze skóry usunąć. W jaki sposób? Istnieje co najmniej kilka różnych, mniej lub bardziej skutecznych technik. Prezentujemy je pokrótce w poniższym artykule.

Teoretycznie na tatuażu, który niekoniecznie nam się podoba, możemy wykonać kolejny. Jeśli w tym celu wykorzystane zostają pigmenty w kolorze skóry, zabieg taki nosi nazwę kamuflażu. Jeśli natomiast nowym, ciemniejszym wzorem pragniemy zamaskować ten poprzedni, określa się to z angielska mianem „cover up”. Nie każdy jednak tatuaż nadaje się do potraktowania w ten sposób.

Iniekcje

Podobnie zresztą jak nie w przypadku każdego efekt przyniesie ostrzykiwanie roztworem soli fizjologicznej lub specjalną substancją zmiękczającą barwniki. Celem tej metody jest rozmazanie, czy raczej rozproszenie tatuażu na skórze, tak by stał się mniej widoczny. W rezultacie uzyskać możemy niestety dość mało estetyczne plamy.

Złuszczanie skóry

Kolejną grupę technik pozbywania się tatuaży stanowią zabiegi złuszczające, którą wiążą się często z ryzykiem powstania blizn i przebarwień. Najlepiej też działają one na tatuaże czasowe, czyli takie, w których pigment umiejscowiony zostaje stosunkowo płytko pod powierzchnią skóry. Z czasem złuszczają się one wraz z kolejnymi warstwami naskórka, co można przyspieszyć np. dzięki:

  • peelingom chemicznym – z wykorzystaniem np. kwasów AHA, trój chlorooctowego czy glikolowego,
  • salabrazji – czyli intensywnemu peelingowi z użyciem chlorku sodu (uwaga: choć jest to fachowa nazwa soli kuchennej, lepiej nie próbować usuwać tatuażu na własną rękę!),
  • dermabrazji – tj. mechanicznemu ścieraniu skóry dzięki specjalnej głowicy.

Lasery

Od pewnego czasu zauważyć da się rosnącą popularność laseroterapii w usuwaniu niechcianych tatuaży. Wiązka lasera rozbija ich pigmenty na cząstki tak małe, że organizm sam jest w stanie poradzić sobie z ich wydaleniem. Z każdym kolejnym zabiegiem (a trzeba ich wykonać zwykle od trzech do nawet dziesięciu, wykonywanych co 1-2 miesiące) rysunek na skórze staje się coraz bledszy.

Każdy kolor wykorzystany do zrobienia tatuażu wymaga zastosowania lasera właściwego typu, a także dobrania odpowiedniej długości jego fali. Zdarza się więc niekiedy, że osoby chcące się pozbyć rozległego, wielobarwnego wzoru, muszą krążyć pomiędzy różnymi placówkami dysponującymi, bo jedna dysponuje np. laserem rubinowym, ale już nie aleksandrytowym itp. O ile też stosunkowo łatwo da się w ten sposób usunąć tatuaże niebieskie, granatowe i czarne, o tyle znacznie trudniej poradzić sobie ze wzorami w odcieniach czerwieni, oranżu i brązu, a jeszcze gorzej sprawa przedstawia się w przypadku pigmentów zielonych i żółtych czy bieli.

Metody chirurgiczne

Jeśli opisane wyżej sposoby nie przyniosą stuprocentowo zadowalających efektów, ostatnią deską ratunku zostaje chirurg plastyczny. Można też udać się zresztą do niego w pierwszej kolejności, aby nie narażać się wcześniej niepotrzebnie na koszty. Wysokiej klasy specjalista jest w stanie nie tylko po prostu usunąć niechciany tatuaż, ale też przygotować skórę na bezpieczne wykonanie kolejnego w tym samym miejscu. Tego typu zabiegi oferuje chociażby warszawska Klinika Chęciński.

Polecamy także:

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…

W jaki sposób dbać o środowisko

W ostatnich latach jest to temat numer jeden, który dotyczy nas wszystkich. Jak dbać o nasze środowisko naturalne, abyśmy mogli się z niego cieszyć jak najdłużej? Jest kilka sposobów, które każdy z nas może praktykować. Poniżej przedstawiamy wybrane przez nas. Więcej…

Dezynfekcja wody promieniowaniem UV. Prawda czy mit?

Skażenie bakteriologiczne wody pitnej to poważny problem, który dotyka nie tylko krajów rozwijających się – również w naszych sieciach wodnych mogą rozwijać się bakterie takie e.coli czy legionella, zagrażające naszemu zdrowiu. Jak sobie radzić sobie z tym zagrożeniem. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Jak działa ta metoda i czy naprawdę jest skuteczna? Więcej…

Jak wybrać kominek DGP?

Montaż lub budowa kominka w domu jest doskonałym pomysłem, jeśli chcemy cieszyć się przytulną, domową atmosferą, a zarazem ocieplać wnętrze. Rynek oferuje wiele różnorodnych rodzajów kominków zarówno, jeśli chodzi o ich estetykę, jak i o sposób działania oraz instalację. Z tego względu, wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego kominka, który będzie w pełni spełniał ich indywidualne wymagania. Istotną kwestią jest także cieplne zapotrzebowanie całego budynku oraz rodzaj głównego źródła ciepła. Coraz większą popularność zyskują kominki DGP, czyli takie, które posiadają system dystrybucji gorącego powietrza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka? Więcej…

Błędy popełniane przy zakupie łóżeczka dziecięcego

Nadszedł czas na wymianę łóżeczka ze szczebelkami na większy mebel? A może do tej pory maluszek spał razem z rodzicami? Wymiana łóżeczka niekiedy wiąże się z przenosinami do oddzielnego pokoju, co dla dziecka może wiązać się ze stresem. Podpowiadamy, jak wybrać mebelek dla dziecka, by przenosiny przebiegły gładko, a twoja pociecha cieszyła się dobrym i zdrowym snem. Więcej…