Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kultura archeologiczna

Kultura archeologiczna to relikt kultury żywej. Jest ona efektem porządkowania materiału archeologicznego przez archeologów. Więcej…

Jak uniknąć pomyłek podczas wystawiania faktur? Najczęstsze błędy i jak ich unikać

Wystawianie faktur to niezwykle istotny proces w biznesie. Poprawnie sprofilowana faktura nie tylko potwierdza dokonanie transakcji, ale także stanowi podstawę do rozliczeń podatkowych oraz może wpłynąć na relacje z klientami. Niestety, nawet najdrobniejszy błąd w fakturze może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak opóźnienia w płatnościach czy kłopoty z urzędami skarbowymi. W niniejszym artykule omówimy najczęstsze pomyłki popełniane podczas wystawiania faktur oraz przedstawimy strategie ich unikania. Więcej…

Informacje wbudowane w rafy koralowe

Wiemy, że na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, można w trywialny sposób obliczyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Analogiczne zjawisko działa też w koloniach koralowców. Szkielety poszczególnych korali kryją w sobie pierścienie, których istnienie odzwierciedla długość życia a zarazem zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych interesujących organizmów. Więcej…

Na czym polega precyzyjna obróbka cnc, a na czym obróbka manualna - różnice

Współczesne potrzeby rynku są coraz większe, ogólną tendencją jest bowiem dążenie do osiągnięcia coraz doskonalszych wyrobów, w jak najkrótszym czasie. Obróbka to proces wymagający niezwykłej precyzji, dlatego też zmierza się do uzyskania maksymalnej dokładności odnośnie zarówno do kształtu, jak i wymiarów, czy też jakości obrabianej powierzchni. Ogromny przeskok w sposobach pracy z materiałami wprowadził pomysł numerycznego sterowania obrabiarkami. Więcej…

Zestaw młodego grafika – czego potrzebujesz do pracy

Grafik komputerowy potrzebuje specjalistycznych akcesoriów i sprzętu (nie tylko programów), aby jego praca była wygodna i efektywna. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne, jeśli myślisz o tym Więcej…
Metody usuwania niechcianego tatuażu

usuwanie tatuazu

Tatuaże zrobione pod wpływem emocji, używek czy też po prostu nieudolnie mają to do siebie, że z czasem możemy mocno chcieć się ich pozbyć. Wbrew pozorom – i na całe szczęście – niechcianą ozdobę da się ze skóry usunąć. W jaki sposób? Istnieje co najmniej kilka różnych, mniej lub bardziej skutecznych technik. Prezentujemy je pokrótce w poniższym artykule.

Teoretycznie na tatuażu, który niekoniecznie nam się podoba, możemy wykonać kolejny. Jeśli w tym celu wykorzystane zostają pigmenty w kolorze skóry, zabieg taki nosi nazwę kamuflażu. Jeśli natomiast nowym, ciemniejszym wzorem pragniemy zamaskować ten poprzedni, określa się to z angielska mianem „cover up”. Nie każdy jednak tatuaż nadaje się do potraktowania w ten sposób.

Iniekcje

Podobnie zresztą jak nie w przypadku każdego efekt przyniesie ostrzykiwanie roztworem soli fizjologicznej lub specjalną substancją zmiękczającą barwniki. Celem tej metody jest rozmazanie, czy raczej rozproszenie tatuażu na skórze, tak by stał się mniej widoczny. W rezultacie uzyskać możemy niestety dość mało estetyczne plamy.

Złuszczanie skóry

Kolejną grupę technik pozbywania się tatuaży stanowią zabiegi złuszczające, którą wiążą się często z ryzykiem powstania blizn i przebarwień. Najlepiej też działają one na tatuaże czasowe, czyli takie, w których pigment umiejscowiony zostaje stosunkowo płytko pod powierzchnią skóry. Z czasem złuszczają się one wraz z kolejnymi warstwami naskórka, co można przyspieszyć np. dzięki:

  • peelingom chemicznym – z wykorzystaniem np. kwasów AHA, trój chlorooctowego czy glikolowego,
  • salabrazji – czyli intensywnemu peelingowi z użyciem chlorku sodu (uwaga: choć jest to fachowa nazwa soli kuchennej, lepiej nie próbować usuwać tatuażu na własną rękę!),
  • dermabrazji – tj. mechanicznemu ścieraniu skóry dzięki specjalnej głowicy.

Lasery

Od pewnego czasu zauważyć da się rosnącą popularność laseroterapii w usuwaniu niechcianych tatuaży. Wiązka lasera rozbija ich pigmenty na cząstki tak małe, że organizm sam jest w stanie poradzić sobie z ich wydaleniem. Z każdym kolejnym zabiegiem (a trzeba ich wykonać zwykle od trzech do nawet dziesięciu, wykonywanych co 1-2 miesiące) rysunek na skórze staje się coraz bledszy.

Każdy kolor wykorzystany do zrobienia tatuażu wymaga zastosowania lasera właściwego typu, a także dobrania odpowiedniej długości jego fali. Zdarza się więc niekiedy, że osoby chcące się pozbyć rozległego, wielobarwnego wzoru, muszą krążyć pomiędzy różnymi placówkami dysponującymi, bo jedna dysponuje np. laserem rubinowym, ale już nie aleksandrytowym itp. O ile też stosunkowo łatwo da się w ten sposób usunąć tatuaże niebieskie, granatowe i czarne, o tyle znacznie trudniej poradzić sobie ze wzorami w odcieniach czerwieni, oranżu i brązu, a jeszcze gorzej sprawa przedstawia się w przypadku pigmentów zielonych i żółtych czy bieli.

Metody chirurgiczne

Jeśli opisane wyżej sposoby nie przyniosą stuprocentowo zadowalających efektów, ostatnią deską ratunku zostaje chirurg plastyczny. Można też udać się zresztą do niego w pierwszej kolejności, aby nie narażać się wcześniej niepotrzebnie na koszty. Wysokiej klasy specjalista jest w stanie nie tylko po prostu usunąć niechciany tatuaż, ale też przygotować skórę na bezpieczne wykonanie kolejnego w tym samym miejscu. Tego typu zabiegi oferuje chociażby warszawska Klinika Chęciński.

Polecamy także:

Schizofrenia w rodzinie-jak pomóc choremu?

Aby móc pomóc członkowi rodziny choremu na schizofrenię trzeba najpierw samemu zrozumieć istotę tej choroby. Schizofrenia to choroba psychiczna w której występują tak zwane objawy pozytywne i negatywne. Więcej…

Eko Odkrywcy już po raz czwarty

Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska. Więcej…

Europejskie standardy kabin HPL

Tajemnicza nazwa HPL -co to jest? Do czego jest wykorzystywane? Dlaczego warto stosować ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Nazwa HPL to skrót od angielskiego wyrażenia high pressure laminate, co oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Technologia HPL pozwala na ścisłe łączenie ze sobą wielu warstw papieru impregnowanego żywicą. Materiał ten zalicza się do mas termoutwardzalnych, czyli takich, które swą maksymalną wydajność mechaniczną otrzymują po zastosowaniu wysokich temperatur. Więcej…

Czy wiesz jak działa drukarka 3D? Oto garść przydatnych informacji

Jeszcze całkiem niedawno idea drukowania trójwymiarowych przedmiotów brzmiała dla większości z nas zupełnie niewiarygodnie. Tymczasem już dziś drukarki 3D wykorzystywane są w branży przemysłowej, medycznej czy motoryzacyjnej, a niedługo może nawet zawitają do naszych domów. Zobacz, na czym polega ta unikalna technologia. Więcej…

Antidotum na siedzący tryb życia.

Jak powszechnie wiadomo codzienne siedzenie przez wiele godzin podnosi szanse zachorowania na wiele dolegliwości, mogących prowadzić do wcześniejszej śmierci. Okazuje się, że doskonałym środkiem zaradczym na ten stan rzeczy są zwykłe spacery. Powinniśmy spacerować 2,5 godziny tygodniowo, aby cieszyć się długim życiem. Więcej…