Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wyczuwanie pola magnetycznego

Zdaniem niektórych uczonych, istota ludzka ma naturalną umiejętność wyczuwania magnetycznego pola. Zdolności tej przyznano nazwę magnetorecepcja. Więcej…

Awaria Curiosity

Agencja NASA analizuje jaki był powód krótkiego zwarcia w systemie łazika elektrycznego na Marsie - Curiosity, a także bada możliwości usunięcia tej awarii. Marsjański łazik został z powodu tego spięcia unieruchomiony - jak informuje pasadeńskie centrum sterujące. Więcej…

Nowy model Tesli

Zgodnie z poprzednimi informacjami Elona Muska, w końcu nadszedł ów moment, kiedy Tesla przedstawiła prototypy długo oczekiwanego Modelu 3. Konstruktorzy zakładają, że podbije on serca wszystkich wielbicieli samochodów elektrycznych zarówno w USA, jak i w pozostałych częściach świata. Więcej…

Na czym polega logistyka odzysku?

Logistyka włącza nie tylko procesy prowadzące od producenta do konsumenta, ale również odwrotne. Zajmuje się nimi logistyka odzysku, którą określa się proces planowania, wdrożenia, a także kontroli przepływu towarów od miejsca konsumpcji do miejsca pochodzenia. Głównym celem logistyki odzysku jest odzyskanie wartości czy też właściwe zagospodarowanie surowcami, półproduktami i produktami gotowymi. Więcej…

Wielki problem elektrośmieci

Rozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem. Więcej…
Metody usuwania niechcianego tatuażu

usuwanie tatuazu

Tatuaże zrobione pod wpływem emocji, używek czy też po prostu nieudolnie mają to do siebie, że z czasem możemy mocno chcieć się ich pozbyć. Wbrew pozorom – i na całe szczęście – niechcianą ozdobę da się ze skóry usunąć. W jaki sposób? Istnieje co najmniej kilka różnych, mniej lub bardziej skutecznych technik. Prezentujemy je pokrótce w poniższym artykule.

Teoretycznie na tatuażu, który niekoniecznie nam się podoba, możemy wykonać kolejny. Jeśli w tym celu wykorzystane zostają pigmenty w kolorze skóry, zabieg taki nosi nazwę kamuflażu. Jeśli natomiast nowym, ciemniejszym wzorem pragniemy zamaskować ten poprzedni, określa się to z angielska mianem „cover up”. Nie każdy jednak tatuaż nadaje się do potraktowania w ten sposób.

Iniekcje

Podobnie zresztą jak nie w przypadku każdego efekt przyniesie ostrzykiwanie roztworem soli fizjologicznej lub specjalną substancją zmiękczającą barwniki. Celem tej metody jest rozmazanie, czy raczej rozproszenie tatuażu na skórze, tak by stał się mniej widoczny. W rezultacie uzyskać możemy niestety dość mało estetyczne plamy.

Złuszczanie skóry

Kolejną grupę technik pozbywania się tatuaży stanowią zabiegi złuszczające, którą wiążą się często z ryzykiem powstania blizn i przebarwień. Najlepiej też działają one na tatuaże czasowe, czyli takie, w których pigment umiejscowiony zostaje stosunkowo płytko pod powierzchnią skóry. Z czasem złuszczają się one wraz z kolejnymi warstwami naskórka, co można przyspieszyć np. dzięki:

  • peelingom chemicznym – z wykorzystaniem np. kwasów AHA, trój chlorooctowego czy glikolowego,
  • salabrazji – czyli intensywnemu peelingowi z użyciem chlorku sodu (uwaga: choć jest to fachowa nazwa soli kuchennej, lepiej nie próbować usuwać tatuażu na własną rękę!),
  • dermabrazji – tj. mechanicznemu ścieraniu skóry dzięki specjalnej głowicy.

Lasery

Od pewnego czasu zauważyć da się rosnącą popularność laseroterapii w usuwaniu niechcianych tatuaży. Wiązka lasera rozbija ich pigmenty na cząstki tak małe, że organizm sam jest w stanie poradzić sobie z ich wydaleniem. Z każdym kolejnym zabiegiem (a trzeba ich wykonać zwykle od trzech do nawet dziesięciu, wykonywanych co 1-2 miesiące) rysunek na skórze staje się coraz bledszy.

Każdy kolor wykorzystany do zrobienia tatuażu wymaga zastosowania lasera właściwego typu, a także dobrania odpowiedniej długości jego fali. Zdarza się więc niekiedy, że osoby chcące się pozbyć rozległego, wielobarwnego wzoru, muszą krążyć pomiędzy różnymi placówkami dysponującymi, bo jedna dysponuje np. laserem rubinowym, ale już nie aleksandrytowym itp. O ile też stosunkowo łatwo da się w ten sposób usunąć tatuaże niebieskie, granatowe i czarne, o tyle znacznie trudniej poradzić sobie ze wzorami w odcieniach czerwieni, oranżu i brązu, a jeszcze gorzej sprawa przedstawia się w przypadku pigmentów zielonych i żółtych czy bieli.

Metody chirurgiczne

Jeśli opisane wyżej sposoby nie przyniosą stuprocentowo zadowalających efektów, ostatnią deską ratunku zostaje chirurg plastyczny. Można też udać się zresztą do niego w pierwszej kolejności, aby nie narażać się wcześniej niepotrzebnie na koszty. Wysokiej klasy specjalista jest w stanie nie tylko po prostu usunąć niechciany tatuaż, ale też przygotować skórę na bezpieczne wykonanie kolejnego w tym samym miejscu. Tego typu zabiegi oferuje chociażby warszawska Klinika Chęciński.

Polecamy także:

Pojedynek AI

Pojedynek sztucznych inteligencjiAlphaGo to AI - sztuczna inteligencja przygotowana przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie wykreowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszystkich realnych lokalizacji przy pomocy stworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Więcej…

Jakie zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

Co roku politycy straszą nas zmianami w uzyskaniu dokumentu, jakim jest prawo jazdy. Pomimo tego, że wymyślono i wprowadzono już wiele zmian, wprowadzane zostały nawet nowe testy na prawo jazdy, to nadal dokonuje się kolejnych udziwnień i modernizacji. Już od stycznia 2016 roku, osoby starające się o uzyskanie prawa jazdy, będą musiały zmierzyć się z nowymi wymaganiami. Więcej…

Chcesz szybko i dokładnie pomalować rękodzieło? Postaw na aerograf!

Pokrywanie farbą dużych prac rękodzielniczych może być bardzo czasochłonne. By usprawnić ten proces, można wykorzystać narzędzie znajdujące szerokie zastosowanie między innymi w modelarstwie, czyli aerograf. Wyjaśniamy, czym on właściwie jest, co można pomalować za jego pomocą, a także w jaki aerograf i akcesoria się zaopatrzyć, by rozpocząć swoją przygodę z aerografią. Więcej…

Kim był Piotr Wysocki?

Podążając śladami polskich bohaterów narodowych, warto zainteresować się, jaką postacią był Piotr Wysocki. To polski ochotnik wojskowy, instruktor musztry, a przede wszystkim buntownik. To on wypowiedział słynne słowa: Polacy, wybiła godzina zemsty! – hasło rozpoczynające powstanie listopadowe w 1830 roku. Więcej…

Dezynfekcja wody promieniowaniem UV. Prawda czy mit?

Skażenie bakteriologiczne wody pitnej to poważny problem, który dotyka nie tylko krajów rozwijających się – również w naszych sieciach wodnych mogą rozwijać się bakterie takie e.coli czy legionella, zagrażające naszemu zdrowiu. Jak sobie radzić sobie z tym zagrożeniem. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Jak działa ta metoda i czy naprawdę jest skuteczna? Więcej…