Grafik komputerowy potrzebuje specjalistycznych akcesoriów i sprzętu (nie tylko programów), aby jego praca była wygodna i efektywna. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne, jeśli myślisz o tym
Dobry komputer to podstawa
Zwykły laptop, który służy Ci do codziennych czynności, może okazać się zupełnie niewystarczający, kiedy będziesz chciał wykorzystać go do programów graficznych. System może szybko zostać obciążony i się zawiesić, a w najlepszym wypadku będzie po prostu działał bardzo wolno. Dlatego komputer dla grafika musi wyróżniać się dość dobrymi parametrami – dużą pamięcią RAM, wielordzeniowym procesorem (chociaż 4, 8) z dużą liczbą wątków wyrażaną w hercach (im więcej, tym lepiej), a także szybkim i pojemnym dyskiem (lepsze będą SSD niż HDD).
Osobną kwestią jest też karta graficzna, która jest niezwykle istotna w komputerze dla grafika. Powinna być wydajna i zapewniać maksymalnie dużą jakość obrazu.
Laptop czy komputer stacjonarny?
Dla grafika obok parametrów technicznych i dużej mocy komputera jednym z najważniejszych elementów sprzętu będzie ekran. Jeśli praca będzie głównie stacjonarna można pokusić się o kupno dobrego sprzętu niemobilnego, jeśli jednak wiesz, że jako grafik będziesz chciał mieć możliwość przemieszczania się z komputerem, wybierz laptopa. Współczesne komputery mobilne potrafią być już bardzo dobre, jednak ich ekran nigdy nie będzie zbyt duży. Do laptopa grafik powinien mieć chociaż jeden bardzo dobry monitor. W ten sposób będzie mógł swobodnie wykonywać nawet najbardziej szczegółową pracę nad obrazem.
Czego jeszcze potrzebuje grafik
Grafik komputerowy, który tworzy ilustracje z pewnością skorzysta z tabletu graficznego. To wygodne narzędzie nie tylko do rysowania, ale i obsługi wszelkich programów graficznych. Za jego pomocą można szybciej i wygodniej pracować niż posługując się np. myszką. Co do akcesoriów, grafikowi na pewno przyda się też dysk zewnętrzny, a także osobna klawiatura, jeśli pracuje na laptopie i monitorze. Nie można zapominać o myszce, która podobnie jak dla gracza, powinna być specjalnie skonstruowana. Nie tylko długa praca wpływa na taką konieczność, ale również charakterystyczny sposób korzystania z niej. Grafik praktycznie nie odrywa dłoni od myszy – musi ona też być niezwykle czuła, aby umożliwić mu jak najbardziej detaliczną pracę. Powinna być wygodna i szybka. Sprawdź, jak rozpoznać dobrą mysz dla grafika - https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-mysz-dla-grafika-co-jest-wazne-przy-pracy.bhtml.
Programy graficzne
To coś, co wydaje się wiadome, a jednak można zapomnieć o nich, wyposażając się w zestaw grafika. Tymczasem dobre programy graficzne nie należą do najtańszych. Na początku kariery można korzystać z darmowych ale okrojonych wersji lub sprawdzać ich opcje demo. Jednak dobry grafik potrzebuje odpowiednich, najczęściej przynajmniej kilku, profesjonalnych programów, takich jak Adobe Photoshop czy Illustrator.