Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wynajęty samochód – pomysł na podróż służbową

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej działają na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Bywa, że jednym z głównych zadań pracowników jest podróżowanie po kraju i częste wyjazdy służbowe za granicę. W przypadku takich podróży samochód z wypożyczalni może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Więcej…

Jak sprytnie opracować swoje postanowienia noworoczne?

Zbliża się kolejny rok i raczej większość z nas przystępuje do podsumowania mijających dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniejszym stopniu rozmyślamy o naszych powodzeniach, a zdecydowanie więcej wspominamy niepowodzenia, niespełnione marzenia i problemy. Zwłaszcza zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach złożonych w poprzednich latach. O ile początek następnego roku dla wielu jest istotne i wręcz stymulujące do podjęcia nowych wyzwań, to okazuje się w wielu przypadkach, że po upływie miesiąca lub dwóch chęć do metamorfoz zmniejsza się albo ginie kompletnie. Według ostatnich analiz społeczność wykazują tendencję do porzucania swych noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to niesłychanie krótki czas. Pomyślmy przeto, co jest przyczyną tak rychłego rezygnowania swoich postanowień noworocznych i jak temu naprawić. Więcej…

Wyścig systemów mobilnych

Przypuszczalnie nie każdy posiada, lecz jednak każdy wie czym jest laptop bądź komputer. Rynek tych sprzętów ciągle się rozwija. Więcej…

Plecak, torba na ramię czy aktówka - co wybrać?

Każdego dnia zabieramy ze sobą do pracy lub szkoły całą masę różnych rzeczy – książki, zeszyty, dokumenty, akcesoria do pisania, kosmetyki oraz wiele, wiele innych. Upychanie ich po kieszeniach nie ma najmniejszego sensu, ponieważ jest niewygodne i niefunkcjonalne. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni plecak, torbę na ramię lub aktówkę. Który z tych dodatków sprawdzi się najlepiej? Więcej…

Co się kryje za skrótem UKE?

Polska robi kolejne kroki, żeby doścignąć zachód w temacie poziomu cyfryzacji oraz jakości usług telekomunikacyjnych. Z początkiem 2016 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił na swojej stronie wypuszczenie wyszukiwarki infrastruktury oraz usług szerokopasmowych. Więcej…
Dozowanie precyzyjne

dozowanie-mPogoń producentów za obniżeniem kosztów produkcji, zwiększeniem jej efektywności i poprawieniu jakości wytwarzanych przez siebie produktów najczęściej wymaga bardzo dużej precyzji. Nowoczesne technologie stosowane w przemyśle, dzięki komputeryzacji i wsparciu zaawansowanych układów automatycznego sterowania, pozwalają tę precyzję uzyskać i wykorzystać na każdym etapie procesu produkcyjnego. Dzięki temu nawet masowo wytwarzane produkty charakteryzują się wysoką jakością i niewielkim rozrzutem jakościowym.

Szczególnym przykładem technologii precyzyjnych są systemy dozowania. Dokładne aplikowanie materiałów płynnych i półpłynnych połączone z zapewnieniem ich właściwych parametrów w momencie aplikacji jest bardzo często spotykanym elementem procesu produkcyjnego. Jest przy tym niezwykle istotne, ponieważ niejednokrotnie jest jednym z głównych czynników decydujących o jakości produktu. Z tego powodu, dozowanie precyzyjne jest intensywnie rozwijaną dziedziną techniki.

Materiały, które można aplikować wykorzystując systemy dozowania precyzyjnego

Dozowanie precyzyjne dotyczy wszystkich tych materiałów, które w chwili aplikacji powinny być w stanie płynnym lub półpłynnym, a których ilość powinna być ściśle kontrolowana. Zaliczamy do nich różnego rodzaju kleje, smary, żywice, farby, silikony i wiele innych substancji, bez których nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie otaczających nas produktów.

Elementy systemów dozowania precyzyjnego

Precyzja w dozowaniu wymaga stworzenia całego systemu urządzeń i sterowników, dzięki którym cały proces może być przeprowadzony i ściśle kontrolowany dla zapewnienia optymalnych parametrów produktu. Podstawą takiego systemu są urządzenia odpowiedzialne za przygotowanie materiału do dozowania oraz jego przechowywanie, takie jak zbiorniki (w tym zbiorniki ciśnieniowe), systemy podgrzewające oraz odgazowujące i mieszalniki. Następną grupę stanowią te podzespoły, których zadaniem jest transportowanie materiału ze zbiornika poprzez cały układ dozowania. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju pompy, przewody hydrauliczne i podajniki. Ostatnimi z urządzeń, które bezpośredni udział w dozowaniu materiału, są głowice dozujące. To od nich zależy, jak duża ilość materiału zostanie zaaplikowana, a także jakie będą jego końcowe parametry (głowica może być wyposażona w system mieszania różnych składników lub podgrzewania przepływającego przez nią materiału). Głowice często bywają umieszczone na zrobotyzowanych manipulatorach, aby zapewnić pełną powtarzalność procesu dozowania w przypadku każdego produkowanego przedmiotu.

Nieodłącznym elementem systemów dozowania precyzyjnego są także sterowniki, którymi najczęściej są odpowiednio zaprogramowane układy elektroniczne lub komputery. Dzięki nim, układ samodzielnie dba o zachowanie odpowiednich parametrów materiału aplikowanego oraz informuje o nieprawidłowościach. Niezwykle łatwa jest także zmiana parametrów, za pomocą regulacji odpowiednich nastawów sterownika.

Dozowanie precyzyjne jest obecnie nieodłącznym elementem technologii wykorzystywanych w przemyśle. Jego szerokie zastosowanie jest skutkiem wielu korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie tego rozwiązania, w tym poprawy jakości wytwarzanych produktów i obniżenia kosztów produkcji. Z tego powodu techniki dozowania z pewnością będą stale rozwijane, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb rynku.

Przy powstaniu artykułu wykorzystano wiedzę i zdjęcie ze strony http://www.techniki-lakiernicze.pl/dozowanie.

dozowanie

Polecamy także:

Ciekawe hobby - numizmatyka, złote monety

Numizmatyka jest nauką, która to odnosi się bezpośrednio do banknotów, monet i wielu innych środków pieniężnych. Pasjonaci tej dziedziny zwracają często uwagę na estetykę monet oraz na sposób ich wykonania. Wbrew pozorom numizmatyk jest to bardzo interesującym hobby, które znacznie rozszerza horyzonty oraz pozwala na zdobycie interesującej wiedzy o świecie i historii. Jest to świetna pasja dla każdego. Więcej…

Pracuj w domu i zarabiaj

Jest duże grono osób, które chciałyby mieć zarobki bez wymogu częstego wychodzenia z mieszkania. Tyczy się to zwłaszcza niepełnosprawnych, mam wychowujących małe dzieci i osób, mieszkających daleko od ośrodków miejskich. Więcej…

Społeczny wpływ VR - jak wirtualne środowiska zmieniają nasze postrzeganie wspólnoty i tożsamości

Wirtualna rzeczywistość (VR) od swojego debiutu w latach 60-tych XX wieku przeszła długą drogę. Dziś jest technologią, która nie tylko zmienia sposób, w jaki doświadczamy rozrywki, ale także wpływa na nasze postrzeganie wspólnoty i tożsamości. Przyjrzyjmy się, jak VR wpłynęło na nasze życie społeczne i osobiste oraz jakie przyszłościowe kierunki może przyjąć ta technologia. Więcej…

Czy warto czytać książki po angielsku?

Uczenie się języka to nie taka prosta sprawa. W wielu przypadkach z trudem poświęcić nam na nią czas bądź wykrzesać u siebie troszkę motywacji. Na szczęście jest na to prosta oraz skuteczna strategia. Wystarczy rozpocząć czytanie książki w języku, jakiego się uczymy. Świetnie sprawdzi się to podczas nauki języka angielskiego, przede wszystkim w przypadku książek pisanych w prosty i zwięzły sposób! Więcej…

Koszt wykonania nadruku reklamowego. Od czego zależy?

Jeśli chcemy stworzyć nadruki reklamowe na określoną partię przedmiotów, musimy wiedzieć, że koszt zamówienia będzie zależał od kilku czynników. Różne materiały wpłyną na technikę nadruku, a ta może mieć inne ceny. Także większa ilość zużytych kolorów spowoduje podwyższenie kwoty do zapłaty. Dużym ułatwieniem są kalkulatory wydruków, dzięki którym możemy poznać szacunkową wartość określonego zamówienia. Oblicza się ją w oparciu o ilość sztuk i wielkość wydruku. Więcej…