Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kosztowności brytyjskiej monarchii

Drogocenna kolekcja klejnotów od setek lat jest połączona z monarchią.Insygnia władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze i bogactwie w państwie. Jakkolwiek to nie jedynie podstawowe insygnia monarchii są najbardziej drogocenne. Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…

Czyste oceany? Tak, to możliwe.

Niespotykany dotąd system oczyszczania Oceanu Spokojnego ze śmieci plastikowych rusza już za rok. Tak zwany siódmy kontynent, czyli ogromne skupisko odpadów pływających może zniknąć z największego oceanu na Ziemi - Pacyfiku już za dziesięć lat. Analogiczne akcje mogą być wprowadzone w życie także na pozostałych oceanach. Więcej…

Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać? Więcej…

Styl życia a niepłodność

Niepłodność, czyli stan, w którym para nie może zajść w ciążę pomimo trwających przez rok regularnych prób bez użycia środków antykoncepcyjnych, może mieć bardzo wiele przyczyn. Zazwyczaj problemy z płodnością są związane z innymi problemami zdrowotnymi przyszłej mamy lub przyszłego taty. Prowadzony przez nich styl życia oraz preferowane nawyki żywieniowe także mogą mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę. W artykule przedstawiamy najważniejsze elementy nieprawidłowego stylu życia, które mogą powodować niepłodność. Więcej…
Dozowanie precyzyjne

dozowanie-mPogoń producentów za obniżeniem kosztów produkcji, zwiększeniem jej efektywności i poprawieniu jakości wytwarzanych przez siebie produktów najczęściej wymaga bardzo dużej precyzji. Nowoczesne technologie stosowane w przemyśle, dzięki komputeryzacji i wsparciu zaawansowanych układów automatycznego sterowania, pozwalają tę precyzję uzyskać i wykorzystać na każdym etapie procesu produkcyjnego. Dzięki temu nawet masowo wytwarzane produkty charakteryzują się wysoką jakością i niewielkim rozrzutem jakościowym.

Szczególnym przykładem technologii precyzyjnych są systemy dozowania. Dokładne aplikowanie materiałów płynnych i półpłynnych połączone z zapewnieniem ich właściwych parametrów w momencie aplikacji jest bardzo często spotykanym elementem procesu produkcyjnego. Jest przy tym niezwykle istotne, ponieważ niejednokrotnie jest jednym z głównych czynników decydujących o jakości produktu. Z tego powodu, dozowanie precyzyjne jest intensywnie rozwijaną dziedziną techniki.

Materiały, które można aplikować wykorzystując systemy dozowania precyzyjnego

Dozowanie precyzyjne dotyczy wszystkich tych materiałów, które w chwili aplikacji powinny być w stanie płynnym lub półpłynnym, a których ilość powinna być ściśle kontrolowana. Zaliczamy do nich różnego rodzaju kleje, smary, żywice, farby, silikony i wiele innych substancji, bez których nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie otaczających nas produktów.

Elementy systemów dozowania precyzyjnego

Precyzja w dozowaniu wymaga stworzenia całego systemu urządzeń i sterowników, dzięki którym cały proces może być przeprowadzony i ściśle kontrolowany dla zapewnienia optymalnych parametrów produktu. Podstawą takiego systemu są urządzenia odpowiedzialne za przygotowanie materiału do dozowania oraz jego przechowywanie, takie jak zbiorniki (w tym zbiorniki ciśnieniowe), systemy podgrzewające oraz odgazowujące i mieszalniki. Następną grupę stanowią te podzespoły, których zadaniem jest transportowanie materiału ze zbiornika poprzez cały układ dozowania. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju pompy, przewody hydrauliczne i podajniki. Ostatnimi z urządzeń, które bezpośredni udział w dozowaniu materiału, są głowice dozujące. To od nich zależy, jak duża ilość materiału zostanie zaaplikowana, a także jakie będą jego końcowe parametry (głowica może być wyposażona w system mieszania różnych składników lub podgrzewania przepływającego przez nią materiału). Głowice często bywają umieszczone na zrobotyzowanych manipulatorach, aby zapewnić pełną powtarzalność procesu dozowania w przypadku każdego produkowanego przedmiotu.

Nieodłącznym elementem systemów dozowania precyzyjnego są także sterowniki, którymi najczęściej są odpowiednio zaprogramowane układy elektroniczne lub komputery. Dzięki nim, układ samodzielnie dba o zachowanie odpowiednich parametrów materiału aplikowanego oraz informuje o nieprawidłowościach. Niezwykle łatwa jest także zmiana parametrów, za pomocą regulacji odpowiednich nastawów sterownika.

Dozowanie precyzyjne jest obecnie nieodłącznym elementem technologii wykorzystywanych w przemyśle. Jego szerokie zastosowanie jest skutkiem wielu korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie tego rozwiązania, w tym poprawy jakości wytwarzanych produktów i obniżenia kosztów produkcji. Z tego powodu techniki dozowania z pewnością będą stale rozwijane, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb rynku.

Przy powstaniu artykułu wykorzystano wiedzę i zdjęcie ze strony http://www.techniki-lakiernicze.pl/dozowanie.

dozowanie

Polecamy także:

Tabletowy zawrót głowy

Zjawisko tabletów nie przestaje zdumiewać. Z roku na rok urządzenia te zyskują na popularności, a ich handel wciąż wzrasta. Z uwagi na nieduże rozmiary jak również ogromną gamę możliwości  tablety są dobrą alternatywą dla laptopów. Fakt, iż tablet możemy zabrać wszędzie i w każdym miejscu z niego skorzystamy, co sprawia, że urządzenia te trwale zadomowiły się w naszych domach. Więcej…

Podstawy scrapbookingu: jakie akcesoria kupić do nauki techniki

Scrapbooking to technika, która jest znana przynajmniej tak długo jak fotografia. Oczywiście zmieniała się na przestrzeni lat; wraz z rozwojem rynku artykułów do rękodzieła, sukcesywnie pojawiały się (i nadal się pojawiają) nowe akcesoria z jednej strony ułatwiające scraperom pracę, z drugiej – pozwalające uzyskać coraz ciekawsze rezultaty. Chcesz nauczyć się podstaw scrapbookingu? Sprawdź, jakie akcesoria kupić. Więcej…

Na czym polega postarzanie drewna sosnowego?

Wiele osób ceni drewniane meble czy podłogi ze względu na nietuzinkowy kolor. Czasami jednak, aby nadać drewnu odpowiednią barwę, należy poddać je procesowi postarzania. Zabiegu tego można dokonać samodzielnie, a jeśli wykonamy go w sposób prawidłowy będziemy mogli cieszyć się z niezwykłych drewnianych ozdobników, które dodadzą naszemu domowi klasy i uroku. Więcej…

Drogi z plastiku?

Ciekawe rozwiązanie zaproponowała ostatnio firma z Holandii. Chodzi o budowę dróg z plastiku, nadających się do recyclingu. Drogi wykonane z plastiku mają być lepsze od tradycyjnych, asfaltowych pod każdym względem. Więcej…

Jeśli innowacja, to po polsku

Myśląc o innowacjach i rewolucyjnych technologiach, na myśl przyjdą nam pewnie amerykańscy naukowcy, japońskie korporacje czy niemieckie firmy. Słowa „Polska” i „innowacja” czy „wynalazek” rzadko tworzą związek frazeologiczny – pora to zmienić! Więcej…