Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jakie są rodzaje klimatyzatorów

Nastąpiły nowe czasy. Ciężko by sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez innowacyjnych rozwiązań. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu gorąco utrudniał życie ludziom pracującym zarówno w biurach jak i mieszkańców przede wszystkim poddaszy, gdzie temperatury potrafią być nieludzkie. Więcej…

Schody ozdobą każdego domu

Schody to nie jedynie konstrukcja o znaczeniu funkcjonalym. Schody mogą także być istotną atrakcją domu, nadają mu charakteru. Dobrze jeśli komponują się z niewielkimi pomieszczeniami, nie ograniczając wolnej przestrzeni. Więcej…

Drewno vs cegła - domki z drewna

Domy mieszkalne z drewna to tak naprawdę budowlane puzzle. Wysublimowana technologia, z przyczyny której powstaje nowomodny dom przy śladowym zagospodarowaniu produktów budowlanych i zoptymalizowanej pracy wykonawców bywa konkurencją dla domów stawianych tradycyjnie, czyli z betonu komórkowego lub cegły. Dlatego też domy drewniane posiadają spore krąg entuzjastów. Konstrukcje z drewna własną popularność zawdzięczają fundamentalnym zaletom drewna tj. trwałość konstrukcyjna, optymalna izolacja, znikoma bezwładność termiczna, prostota obróbki oraz wysoki plus estetyczny. Z drewna można wznosić domy przeróżnej wielkości, o możliwej strukturze (w miarę dopuszczalnej przez reguły budowlano-remontowe) i w różnych technikach spojenia (na wpusty, na kołki, na suchoitp.). Więcej…

Czy w Polsce można mieć broń bez zezwolenia

Polska to nie Ameryka, jednak każdy pełnoletni obywatel RP może posiadać broń. Więcej…

Wiedza o finansach dostępna w internecie

Produkty finansowe oferowane są przez instytucje bankowe i poza bankowe tzw. parabanki. To już nie tylko konta osobiste, kredyty hipoteczne i konsumpcyjne. Za pośrednictwem banków możemy oszczędzać, kupować papiery wartościowe i dokonywać wiele innych transakcji. Więcej…
Dozowanie precyzyjne

dozowanie-mPogoń producentów za obniżeniem kosztów produkcji, zwiększeniem jej efektywności i poprawieniu jakości wytwarzanych przez siebie produktów najczęściej wymaga bardzo dużej precyzji. Nowoczesne technologie stosowane w przemyśle, dzięki komputeryzacji i wsparciu zaawansowanych układów automatycznego sterowania, pozwalają tę precyzję uzyskać i wykorzystać na każdym etapie procesu produkcyjnego. Dzięki temu nawet masowo wytwarzane produkty charakteryzują się wysoką jakością i niewielkim rozrzutem jakościowym.

Szczególnym przykładem technologii precyzyjnych są systemy dozowania. Dokładne aplikowanie materiałów płynnych i półpłynnych połączone z zapewnieniem ich właściwych parametrów w momencie aplikacji jest bardzo często spotykanym elementem procesu produkcyjnego. Jest przy tym niezwykle istotne, ponieważ niejednokrotnie jest jednym z głównych czynników decydujących o jakości produktu. Z tego powodu, dozowanie precyzyjne jest intensywnie rozwijaną dziedziną techniki.

Materiały, które można aplikować wykorzystując systemy dozowania precyzyjnego

Dozowanie precyzyjne dotyczy wszystkich tych materiałów, które w chwili aplikacji powinny być w stanie płynnym lub półpłynnym, a których ilość powinna być ściśle kontrolowana. Zaliczamy do nich różnego rodzaju kleje, smary, żywice, farby, silikony i wiele innych substancji, bez których nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie otaczających nas produktów.

Elementy systemów dozowania precyzyjnego

Precyzja w dozowaniu wymaga stworzenia całego systemu urządzeń i sterowników, dzięki którym cały proces może być przeprowadzony i ściśle kontrolowany dla zapewnienia optymalnych parametrów produktu. Podstawą takiego systemu są urządzenia odpowiedzialne za przygotowanie materiału do dozowania oraz jego przechowywanie, takie jak zbiorniki (w tym zbiorniki ciśnieniowe), systemy podgrzewające oraz odgazowujące i mieszalniki. Następną grupę stanowią te podzespoły, których zadaniem jest transportowanie materiału ze zbiornika poprzez cały układ dozowania. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju pompy, przewody hydrauliczne i podajniki. Ostatnimi z urządzeń, które bezpośredni udział w dozowaniu materiału, są głowice dozujące. To od nich zależy, jak duża ilość materiału zostanie zaaplikowana, a także jakie będą jego końcowe parametry (głowica może być wyposażona w system mieszania różnych składników lub podgrzewania przepływającego przez nią materiału). Głowice często bywają umieszczone na zrobotyzowanych manipulatorach, aby zapewnić pełną powtarzalność procesu dozowania w przypadku każdego produkowanego przedmiotu.

Nieodłącznym elementem systemów dozowania precyzyjnego są także sterowniki, którymi najczęściej są odpowiednio zaprogramowane układy elektroniczne lub komputery. Dzięki nim, układ samodzielnie dba o zachowanie odpowiednich parametrów materiału aplikowanego oraz informuje o nieprawidłowościach. Niezwykle łatwa jest także zmiana parametrów, za pomocą regulacji odpowiednich nastawów sterownika.

Dozowanie precyzyjne jest obecnie nieodłącznym elementem technologii wykorzystywanych w przemyśle. Jego szerokie zastosowanie jest skutkiem wielu korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie tego rozwiązania, w tym poprawy jakości wytwarzanych produktów i obniżenia kosztów produkcji. Z tego powodu techniki dozowania z pewnością będą stale rozwijane, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb rynku.

Przy powstaniu artykułu wykorzystano wiedzę i zdjęcie ze strony http://www.techniki-lakiernicze.pl/dozowanie.

dozowanie

Polecamy także:

Jak właściwie analizować sprzedaż?

Sprzedaż to podstawa działalności każdego przedsiębiorstwa, dlatego powinna podlegać szczegółowej analizie. Dzięki temu można otrzymać szereg istotnych danych, które pomagają w stworzeniu najefektywniejszego planu biznesowego. Więcej…

Czym charakteryzuje się dobry szampan?

Szampana najczęściej kojarzymy z sylwestrem, a także z toastami podczas wesel, urodzin oraz innych ważnych okazji. W sklepach czeka na półkach mnóstwo różnych rodzajów szampana. Jak wybrać ten najlepszy? Więcej…

Wycena firm a decyzje właściciela

Dlaczego tak dużo rozmawia się na rynku o przychodach, a tak rzadko o wycenie firm? Więcej…

Pojedynek AI

Pojedynek sztucznych inteligencjiAlphaGo to AI - sztuczna inteligencja przygotowana przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie wykreowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszystkich realnych lokalizacji przy pomocy stworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Więcej…

Konferencje biznesowe

Konferencja biznesowa to wyjątkowe i najbardziej znaczące spotkanie przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki oraz prasy. Eventy te mają niejednorodny charakter, ale nierzadko bardzo mocno koncentrują na sobie uwagę wielu zainteresowanych: targetu, finansistów, potencjalnych partnerów. Gdzie szukać ważnych i inspirujących spotkań? Więcej…