Bubblegram (znany również jako laserowo grawerowany kryształ, obraz 3d w krysztale lub witrografia) to solidny blok szkła lub przezroczystego plastiku, który został wystawiony na działanie wiązki laserowej w celu wygenerowania trójwymiarowych obrazów w jego wnętrzu. Obraz składa się z wielu małych punktów, bąbelków lub innych widocznych zmian w przeźroczystym materiale i wydaje się unosić w bloku tworząc trójwymiarowy obraz.
Grawerowanie 3D to proces w którym wiązka laserowa o odpowiedniej długości fali skupiana jest w jednym, wyznaczonym przez komputer miejscu co powoduje punktowo powstanie wysokiej temperatury i stworzenie mikropęknięcia, odprysku w środku kryształu. Wielkość takiego mikropęknięcia jest bardzo mała ale dzięki wykorzystaniu tysięcy a nawet setek tysięcy takich punktów, precyzyjnie rozmieszczonych w bryle kryształu uwidacznia się trójwymiarowy model który wydaje się unosić we wnętrzu szkła.
Urządzenia wykorzystywane w procesie produkcji kryształów 3D są specjalistycznymi rozwiązaniami o bardzo wysokiej precyzji działania. Dokładność druku pozwala uzyskać rozdzielczości nawet do 500dpi (punktów na cal) a pojedynczy punkt ma wielkość jedynie 20-40 μm (mikrometrów). Jeszcze do niedawna uzyskiwane rozdzielczości były znacznie niższe rzędu 40-80μm a tym samym tworzone obrazy 3d były znacznie mniej dokładne. Technologia jednak także w tej branży rozwija się z roku na rok.
„Druk 3D” z uwagi na proces tworzenia może być różny w każdym wykonywanym przez takie urządzenie krysztale dzięki czemu możliwa jest produkcja jednostkowa a zindywidualizowany projekt unikalny. Technologia druku 3D w krysztale pozwoliła na upowszechnienie się usług wykonywania takich obiektów, także na rynku polskim. Szeroką ofertę takiego druku można znaleźć np. na https://www.krysztaly3d.pl/ .
Z uwagi na niewielką dostępność skanerów 3d do produkcji modeli często wykorzystuje się zwykłe zdjęcia i uzyskuje się z nich trójwymiarowe bryły dzięki komputerowej obróbce przedprodukcyjnej. Jest kilka technik uzyskiwania materiału do druku 3D w kryształach:
Grawerowanie płaskiego obrazu 2D / zdjęcia
W tej technice powstaje płaska tafla bąbelków a dzięki możliwości różnicowania ich gęstości lub wielkości można stworzyć dość szeroką paletę odcieni szarości/pokrycia. Dzięki temu obraz oglądany od przodu kryształu wygląda jak czarno białe zdjęcie.
Grawerowanie pełnego obrazu 3D we wnętrzu kryształu
Aby uzyskać trójwymiarowy model we wnętrzu komputer sterujący takim urządzeniem potrzebuje pełnej informacji 3d o bryle do utworzenia. Na rynku dostępne jest wiele programów pozwalających na pracę nad takimi obiektami jak 3Ds Max, Maya czy darmowy Blender. Także aktualne wersje popularnego Photoshopa dają narzędzia do modelowania brył 3D. To rozwiązanie wykorzystuje w pełni możliwości technologiczne jednak wymaga specjalistycznego materiału źródłowego.
Grawerowanie modeli w tzw. 2.5D
Jest to rozwiązanie łączące obie powyższe techniki. Dzięki obróbce komputerowej możliwe jest przygotowanie częściowo trójwymiarowej bryły na podstawie płaskiej fotografii. Po wycięciu głównego tematu fotografii symuluje się jego wygląd w przestrzeni i uzyskuje obraz w około 180°. Daje to dobre rezultaty wizualne bez konieczności stosowania skomplikowanego modelowania 3D.