Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nowe procesory od Intela

W dniu 31.08.2016 miała miejsce oficjalna premiera nowych procesorów Intel Kaby Lake. Intel zrobił wszystko, by procesor Kaby Lake był pełnoprawną następną generacją procesorów Intel Core. Więcej…

Jak porozumiewają się żyrafy

Naukowcom udało się zarejestrować zagadkowe niskie dźwięki, które żyrafy wydają nocą. Więcej…

Drukowane biuro

Zapewne każdemu obiło się o uszy coś o drukarkach 3D, jednak niewiele osób jest świadomych jak ogromnie użyteczne są te urządzenia. Więcej…

Przekwalifikuj się dzięki kursom

Mówi się, że gdyby każdy z nas pracował na wymarzonym w dzieciństwie stanowisku, Księżyc roiłby się od bezrobotnych kosmonautów. Niestety, często dopiero pierwsze poszukiwania stałej pracy weryfikują nasze spojrzenie na wymarzony zawód. Więcej…

Wszystko o peelingach własnej roboty

Kosmetyki domowej produkcji zdobyjają coraz to większą popularność. Są niedrogie i nieszkodliwe dla zdrowia! Peelingi z kategorii DIY mają szczególne miejsce w sercach entuzjastów kosmetyków. Nietrudno je zrobić, a ich działanie jest bardzo skuteczne. Dla wszystkich miłośniczek domowego spa i testów z kosmetykami: wszystko o peelingach domowej roboty! Więcej…
Czym jest Bubblegram  - Technologia druku 3D/grawerowania w krysztale

Bubblegram (znany również jako laserowo grawerowany kryształ, obraz 3d w krysztale lub witrografia) to solidny blok szkła lub przezroczystego plastiku, który został wystawiony na działanie wiązki laserowej w celu wygenerowania trójwymiarowych obrazów w jego wnętrzu. Obraz składa się z wielu małych punktów, bąbelków lub innych widocznych zmian w przeźroczystym materiale i wydaje się unosić w bloku tworząc trójwymiarowy obraz.

 

Grawerowanie 3D to proces w którym wiązka laserowa o odpowiedniej długości fali skupiana jest w jednym, wyznaczonym przez komputer miejscu co powoduje punktowo powstanie wysokiej temperatury i stworzenie mikropęknięcia, odprysku w środku kryształu. Wielkość takiego mikropęknięcia jest bardzo mała ale dzięki wykorzystaniu tysięcy a nawet setek tysięcy takich punktów, precyzyjnie rozmieszczonych w bryle kryształu uwidacznia się trójwymiarowy model  który wydaje się unosić we wnętrzu szkła.

Urządzenia wykorzystywane w procesie produkcji kryształów 3D są specjalistycznymi rozwiązaniami o bardzo wysokiej precyzji działania. Dokładność druku pozwala uzyskać rozdzielczości nawet do 500dpi (punktów na cal) a pojedynczy punkt ma wielkość jedynie 20-40 μm (mikrometrów). Jeszcze do niedawna uzyskiwane rozdzielczości były znacznie niższe rzędu 40-80μm a tym samym tworzone obrazy 3d były znacznie mniej dokładne. Technologia jednak także w tej branży rozwija się z roku na rok.

„Druk 3D” z uwagi na proces tworzenia może być różny w każdym wykonywanym przez takie urządzenie krysztale dzięki czemu możliwa jest produkcja jednostkowa a zindywidualizowany projekt unikalny. Technologia druku 3D w krysztale pozwoliła na upowszechnienie się usług wykonywania takich obiektów, także na rynku polskim. Szeroką ofertę takiego druku można znaleźć np. na https://www.krysztaly3d.pl/ .

 Z uwagi na niewielką dostępność skanerów 3d do produkcji modeli często wykorzystuje się zwykłe zdjęcia i uzyskuje się z nich trójwymiarowe bryły dzięki komputerowej obróbce przedprodukcyjnej. Jest kilka technik uzyskiwania materiału do druku 3D w kryształach:

Grawerowanie płaskiego obrazu 2D / zdjęcia

W tej technice powstaje płaska tafla bąbelków a dzięki możliwości różnicowania ich gęstości lub wielkości można stworzyć dość szeroką paletę odcieni szarości/pokrycia. Dzięki temu obraz oglądany od przodu kryształu wygląda jak czarno białe zdjęcie.

Grawerowanie pełnego obrazu 3D we wnętrzu kryształu

Aby uzyskać trójwymiarowy model we wnętrzu komputer sterujący takim urządzeniem potrzebuje pełnej informacji 3d o bryle do utworzenia. Na rynku dostępne jest wiele programów pozwalających na pracę nad takimi obiektami jak 3Ds Max, Maya czy darmowy Blender. Także aktualne wersje popularnego Photoshopa dają narzędzia do modelowania brył 3D. To rozwiązanie wykorzystuje w pełni możliwości technologiczne jednak wymaga specjalistycznego materiału źródłowego.

Grawerowanie modeli w tzw. 2.5D

Jest to rozwiązanie łączące obie powyższe techniki. Dzięki obróbce komputerowej możliwe jest przygotowanie częściowo trójwymiarowej bryły na podstawie płaskiej fotografii. Po wycięciu głównego tematu fotografii symuluje się jego wygląd w przestrzeni i uzyskuje obraz w około 180°. Daje to dobre rezultaty wizualne bez konieczności stosowania skomplikowanego modelowania 3D.

Polecamy także:

Praca w grupie atutem coworkingu

Będąc jednoosobową firmą zazwyczaj pracujemy w swoim domu. Wiąże się to z tym, iż oszczędzamy na czynszu i jest to po prostu wygodne. Nie jesteśmy ograniczeni czasowo, możemy wstawać kiedy chcemy, a lodówka zawsze jest w zasięgu ręki. Niestety to właśnie te czynniki maja wpływ na naszą wydajność. Poza tym ciągłe przebywanie w domu znacznie obniża naszą kreatywność. Jeśli pracujemy tak przez wiele lat to po prostu się wypalamy. Właśnie dla takich osób powstała koncepcja coworkingu. Czym on tak naprawdę jest? Więcej…

Oceany chronia przed globalnym ociepleniem

Najświeższe badania wykonane przez badaczy z NASA wskazują, iż zupełnie nie powinniśmy zamartwiać się problemem globalnego ocieplenia, które powodowane jest nadmierna emisją gazów cieplarnianych. Jak wykazują badania oceany chronią nas przed tym zjawiskiem, gdyż magazynują ogromną ilość energii cieplnej. Więcej…

Elektrosmog

Coraz częściej mówi się o skażeniu elektromagnetycznym. Urządzenia elektryczne lub aparaty telekomunikacyjne stanowią nieodłączną część naszego życia i dostarczają niezbędnych usług. Ich funkcjonowanie opiera się na polach elektromagnetycznych, które rozpowszechniają się w środowisku, w którym żyjemy. Więcej…

Badacze śmieci wuruszają na ekspedycję

Naukowcy wyruszyli na jachtach, aby monitorować nagromadzone na Pacyfiku i Atlantyku plastikowe odpady. Dziesięcioosobowa ekipa badaczy z różnych krajów wypłynęła z Martyniki w rejon Bermudów na Morze Sargassowe osiemnastometrowym katamaranem. Więcej…

Geofizyka - w jakich dziedzinach znajduje swoje zastosowanie?

Geofizyka to pojęcie, które zyskuje ostatnio mocno na popularności, głównie ze względu na szerokie spectrum jej zastosowań. Z definicji to dyscyplina nauki, w której bada się ziemię jako planetę i jej otoczenie w kosmosie metodami naukowymi używanymi w fizyce. Więcej…