Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach. Więcej…

Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH",

Warszawa, 21 stycznia 2016r Uczestnicy warsztatów nabędą praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu publikowania naukowego. Poznają metody efektywnego pisania pozwalające na przygotowanie i wysłanie artykułów naukowych do międzynarodowych czasopism. Więcej…

Drogi z plastiku?

Ciekawe rozwiązanie zaproponowała ostatnio firma z Holandii. Chodzi o budowę dróg z plastiku, nadających się do recyclingu. Drogi wykonane z plastiku mają być lepsze od tradycyjnych, asfaltowych pod każdym względem. Więcej…

Angielski przez Skype - rewolucja czy nie?

Od pewnego czasu coraz popularniejszą formą nauczania jest nauka angielskiego przez Skype. Komunikator internetowy stał się wygodnym i praktycznym narzędziem pozwalającym na bezpośredni kontakt na żywo między uczniem a nauczycielem, co wyróżnia tę formę nauki spośród innych dostępnych online, w tym e-kursów w platformach e-learningu. To połączenie klasyki z nowoczesnością w najlepszym z możliwych wydań. Wyłuskanie najlepszych cech nauki zdalnej i tradycyjnej w modeli indywidualnej edukacji daje niesamowite efekty o jakich marzy każdy z nas. Ewolucja edukacji językowej w internecie sięga zenitu i przebiega ona bardzo dynamicznie. Skype doskonale spisuje się jako narzędzie w komunikacji i tym samym nauce, pozwala nie tylko na konwersacje i korepetycje indywidualne ale i telekonferencje kilku osób w tym samym czasie przebywających w różnych miejscach na świecie. Więcej…

Od stażu do stanowiska kierowniczego w urzędzie

Wiele osób planuje swoją ścieżkę edukacji z myślą o karierze w różnego rodzaju urzędach lub strukturach administracji państwowej. Chociaż powszechnie uważa się, że są to miejsca pracy o ograniczonych możliwościach awansu, realia ulegają dynamicznym zmianom. To z kolei otwiera drogę rozwoju wielu osobom - szczególnie tym, którzy mogą poszczycić się dobrym wykształceniem. Jak jednak wygląda droga od przysłowiowego “zera” na szczyt hierarchii w tego typu instytucjach? Więcej…
Czym jest Bubblegram  - Technologia druku 3D/grawerowania w krysztale

Bubblegram (znany również jako laserowo grawerowany kryształ, obraz 3d w krysztale lub witrografia) to solidny blok szkła lub przezroczystego plastiku, który został wystawiony na działanie wiązki laserowej w celu wygenerowania trójwymiarowych obrazów w jego wnętrzu. Obraz składa się z wielu małych punktów, bąbelków lub innych widocznych zmian w przeźroczystym materiale i wydaje się unosić w bloku tworząc trójwymiarowy obraz.

 

Grawerowanie 3D to proces w którym wiązka laserowa o odpowiedniej długości fali skupiana jest w jednym, wyznaczonym przez komputer miejscu co powoduje punktowo powstanie wysokiej temperatury i stworzenie mikropęknięcia, odprysku w środku kryształu. Wielkość takiego mikropęknięcia jest bardzo mała ale dzięki wykorzystaniu tysięcy a nawet setek tysięcy takich punktów, precyzyjnie rozmieszczonych w bryle kryształu uwidacznia się trójwymiarowy model  który wydaje się unosić we wnętrzu szkła.

Urządzenia wykorzystywane w procesie produkcji kryształów 3D są specjalistycznymi rozwiązaniami o bardzo wysokiej precyzji działania. Dokładność druku pozwala uzyskać rozdzielczości nawet do 500dpi (punktów na cal) a pojedynczy punkt ma wielkość jedynie 20-40 μm (mikrometrów). Jeszcze do niedawna uzyskiwane rozdzielczości były znacznie niższe rzędu 40-80μm a tym samym tworzone obrazy 3d były znacznie mniej dokładne. Technologia jednak także w tej branży rozwija się z roku na rok.

„Druk 3D” z uwagi na proces tworzenia może być różny w każdym wykonywanym przez takie urządzenie krysztale dzięki czemu możliwa jest produkcja jednostkowa a zindywidualizowany projekt unikalny. Technologia druku 3D w krysztale pozwoliła na upowszechnienie się usług wykonywania takich obiektów, także na rynku polskim. Szeroką ofertę takiego druku można znaleźć np. na https://www.krysztaly3d.pl/ .

 Z uwagi na niewielką dostępność skanerów 3d do produkcji modeli często wykorzystuje się zwykłe zdjęcia i uzyskuje się z nich trójwymiarowe bryły dzięki komputerowej obróbce przedprodukcyjnej. Jest kilka technik uzyskiwania materiału do druku 3D w kryształach:

Grawerowanie płaskiego obrazu 2D / zdjęcia

W tej technice powstaje płaska tafla bąbelków a dzięki możliwości różnicowania ich gęstości lub wielkości można stworzyć dość szeroką paletę odcieni szarości/pokrycia. Dzięki temu obraz oglądany od przodu kryształu wygląda jak czarno białe zdjęcie.

Grawerowanie pełnego obrazu 3D we wnętrzu kryształu

Aby uzyskać trójwymiarowy model we wnętrzu komputer sterujący takim urządzeniem potrzebuje pełnej informacji 3d o bryle do utworzenia. Na rynku dostępne jest wiele programów pozwalających na pracę nad takimi obiektami jak 3Ds Max, Maya czy darmowy Blender. Także aktualne wersje popularnego Photoshopa dają narzędzia do modelowania brył 3D. To rozwiązanie wykorzystuje w pełni możliwości technologiczne jednak wymaga specjalistycznego materiału źródłowego.

Grawerowanie modeli w tzw. 2.5D

Jest to rozwiązanie łączące obie powyższe techniki. Dzięki obróbce komputerowej możliwe jest przygotowanie częściowo trójwymiarowej bryły na podstawie płaskiej fotografii. Po wycięciu głównego tematu fotografii symuluje się jego wygląd w przestrzeni i uzyskuje obraz w około 180°. Daje to dobre rezultaty wizualne bez konieczności stosowania skomplikowanego modelowania 3D.

Polecamy także:

Mocny głos lub duże jądra...

Biolodzy zauważyli interesującą zależność w fizycznej budowie małp szeroko rozpowszechnionych w krajach Ameryki środkowej oraz południowej zwanych wyjcami. Gatunek ten to jedne z najgłośniejszych zwierząt świata. Więcej…

Lato w ogrodzie

Letnie miesiące są najwspanialszym czasem w roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu lub wyruszyć gdziekolwiek na urlop. Dla właścicieli ogródków albo działek to wzmożony termin pracy. Połowa i schyłek lata to z reguły okres w którym zbiera się największą ilość. Na krzakach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną także bujne kwiaty i pnącza. Jakie rośliny na ogół pielęgnujemy w polskich ogrodach? Które plony, dary natury na ogół gromadzimy pod koniec lata? Więcej…

Jak porozumiewają się żyrafy

Naukowcom udało się zarejestrować zagadkowe niskie dźwięki, które żyrafy wydają nocą. Więcej…

Z czego składa się monitoring CCTV?

Nazwa CCTV to z angielskiego closed circuit television, czyli telewizja w układzie zamkniętym. To układ współpracujących ze sobą urządzeń, nastawionych na monitorowanie i rejestrację obrazu w zamkniętym obiekcie. Więcej…

Plusy posiadania rodzeństwa

Uczeni wykazali, iż u osób, posiadających młodsze rodzeństwo obniża się ryzyko zachorowania na alergię, astmę a także ochrania przed otyłością. W starszym rodzeństwie budzi się poczucie odpowiedzialności, oraz atrybuty przywódcze. Więcej…