Mówi się, że gdyby każdy z nas pracował na wymarzonym w dzieciństwie stanowisku, Księżyc roiłby się od bezrobotnych kosmonautów. Niestety, często dopiero pierwsze poszukiwania stałej pracy weryfikują nasze spojrzenie na wymarzony zawód.
Nic w tym dziwnego. Licealiści wybierający się na studia są w przeważającej mierze całkowicie nieprzygotowani do wyboru ścieżki kariery zawodowej, a kierunek studiów wybierają zgodnie z zainteresowaniami (lub na podstawie mglistych oczekiwań), nie myśląc o zawodzie, który mogliby później wykonywać.
Na szczęście nic straconego. Każdy absolwent ma szereg szkoleń do wyboru, np. kurs księgowości Katowice albo szkolenia kadry i płace. Szeroki wybór oznacza, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Dobra wiadomość jest też taka, że kursy są kierowane dla pracowników na różnych poziomach zaawansowania – takich, którzy z księgowością i finansami nie mieli jeszcze nigdy nic wspólnego oraz tych, którzy zdobyli już pierwsze szlify w praktyce.
Niezależnie od tego, do której grupy należysz, kurs powinien być prowadzony przez praktyka i opierać się na pracy na przykładach wziętych z życia. Na zapoznanie się z teorią będziesz miał czas w domu. Dopasuj też szkolenie do swoich możliwości – jeżeli brakuje Ci doświadczenia zawodowego, żaden kurs na główne księgowego nie zapewni Ci pracy na wysokim stanowisku. Lepiej może sprawdzić się kurs spedytora – szczególnie jeżeli znasz języki obce i planujesz pracę w handlu.
Podstawowe błędy popełniane przy doborze kursów
Wielu młodych ludzi kieruje się złymi wytycznymi podczas szukania kursów. Jednym z nich jest niska cena szkolenia – edukacja to inwestycja, a szkolenie, które nie zwiększy Twojej wiedzy, nie przyniesie Ci żadnych korzyści. Jeżeli zostanie przeprowadzone przez nikomu nieznaną firmę, nie będzie też prezentować się imponująco w CV. Dlatego lepiej wybieraj szkolenia firm takich jak Frr.pl, która organizuje szkolenia w kilku największych miastach Polski. Dzięki temu istnieje duża szansa, że pracodawca słyszał o kursach organizowanych przez tą firmę.
Kurs na księgową czy inne wybrane przez Ciebie szkolenie powinno trwać dość długo – tempo nauki będzie wówczas wolniejsze, będziesz mieć więc więcej czasu na przyswojenie nowej wiedzy. Ważne, byś każdego dnia mógł zadawać pytania i wyjaśniać dręczące Cię wątpliwości. Miłym dodatkiem są także przygotowane przez organizatora materiały informacyjne, które otrzymasz w trakcie szkolenia.
Niezbędnie konieczne jest także zakończenie szkolenia certyfikatem – w końcu kształcisz się, by łatwiej znaleźć pracę. To pozwoli Ci uatrakcyjnić swoje CV, które nie będzie już dłużej wydawać się puste.