Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nadzieja na nowy lek na osteoporozę

Według informacji ogłoszonych przez naukowców z University of Southampton, ludzie obecnie znacznie gorzej radzą sobie ze złamaniami. U blisko 10 procent osób czas rekonwalescencji przekracza okres sześciu miesięcy. Bywają także złamania kości, które w ogóle się nie zrastają. Więcej…

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szkoleń przeciwpożarowym jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Niestety nie wszystkie firmy przestrzegają przepisów prawa i wielu zwłaszcza nowo zatrudnionych pracowników nie zostaje uświadomionych jak prawidłowo i co ważne bezpiecznie mają wykonywać powierzone obowiązki. Takie zaniedbania ze strony pracodawcy mogą doprowadzić do tragedii. Więcej…

Organizacja pogrzebu dziecka.

Śmierć bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem, z którym ciężko się pogodzić. Szczególnie trudne jest pochowanie własnego dziecka, które odeszło przedwcześnie. Jest to niewyobrażalny ból dla rodziców, którzy oprócz żałoby, muszą się zmierzyć z dopełnieniem formalności pogrzebowych. W jaki sposób przygotować taką ceremonię i od czego zacząć organizację pogrzebu? Więcej…

Nowe procesory od Intela

W dniu 31.08.2016 miała miejsce oficjalna premiera nowych procesorów Intel Kaby Lake. Intel zrobił wszystko, by procesor Kaby Lake był pełnoprawną następną generacją procesorów Intel Core. Więcej…

Co to jest space plan?

Space plan to usługa proponowana przez dobre biura projektowe, polegająca na rozsądnej aranżacji przestrzeni oraz powierzchni użyteczności publicznej. Stanowi wyjątkowo istotny etap w tworzeniu mądrze zagospodarowanego wnętrza, maksymalnie wykorzystującego dostępne miejsce i czerpiącego korzyści ze specyfiki konkretnego pomieszczenia. Więcej…
Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

zimne ognie

Niezależnie od wieku fajerwerki dostarczają nam mnóstwo radości i wrażeń. Sztuczne ognie stanowią idealny element oprawy dla ważnych wydarzeń w naszym życiu. Nie dziwi więc fakt, że ogromna liczba osób korzysta z ich uroków nie tylko w sylwestrową noc. Musimy jednak pamiętać o tym, że fajerwerki należą do materiałów pirotechnicznych, a co za tym idzie, ich odpalanie wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Bawmy się odpowiedzialnie

Aby bezpiecznie korzystać ze sztucznych ogni musimy przede wszystkim osiągnąć odpowiedni wiek. Polskie prawo mówi o tym, że zakupu fajerwerków może dokonać jedynie osoba pełnoletnia, czyli posiadająca skończone 18 lat. Kolejnym wymogiem jest stan trzeźwości. Sklepy nie mają prawa przeprowadzać transakcji handlowych z osobami, będącymi po spożyciu alkoholu.

Wyżej wymienione zasady bezpieczeństwa nie obowiązują jednak tylko na etapie kupna. Jeśli chcemy korzystać ze sztucznych ogni samodzielnie – musimy być dorośli i trzeźwi. Trzecia, bardzo ważna zasada bezpieczeństwa mówi o tym, że fajerwerki przeznaczone są tylko do użytku zewnętrznego.

Wiele osób niestety nie stosuje się do tych wymogów, co nierzadko kończy się tragicznie. Stąd apel o zachowanie zdrowego rozsądku. Bawmy się odpowiedzialnie!

Trzymajmy się instrukcji obsługi

Podczas odpalania sztucznych ogni musimy także stosować się do wszystkich zaleceń, jakie znajdziemy w ich instrukcji obsługi. Wyroby pirotechniczne bez zachowania odpowiednich środków ostrożności, mogą nagle wybuchnąć i tym samym przyczynić się do wystąpienia bardzo poważnych obrażeń ciała takich, a także wywołać uszkodzenie lub całkowitą utratę wzroku.

Poniżej przedstawimy podstawowe zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z bardzo popularnych obecnie rodzajów sztucznych ogni.

Petardy

W przypadku petard procedurę powinniśmy rozpoczynać od umieszczenia ich na ziemi. W kolejnym kroku możemy odpalić lont. Ważne jest jednak to, aby podczas tej czynności stać z boku petardy, a lont odpalać na jego końcu, w ten sposób wydłużamy czas jego palenia się. Następnie my musimy szybko oddalić się na odległość, wynoszącą co najmniej 15 metrów, a widzowie co najmniej 25 metrów.

"Pamiętajmy o tym, żeby nigdy nie trzymać petardy w ręku, gdyż grozi to urwaniem palców i poważnym uszkodzeniem ręki, szczególnie w przypadku, kiedy mamy zaciśniętą dłoń. W sytuacji, w której odpalany przez nas produkt nie zadziała, powinniśmy zaś odczekać 15 minut, po czym zanurzyć go w pojemniku z wodą. Nie używajmy także uszkodzonych fajerwerków i nie wysypujmy materiału pirotechnicznego z ich opakowania fabrycznego" – przestrzega nasz rozmówca z Hurtowni Fajerwerków As.

Rakiety

Korzystając z rakiet przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby umieścić patyk w stabilnej wyrzutni, która wcześniej została odpowiednio przymocowana do podpory. Rolę tej ostatniej może pełnić ławka, słupek bądź ogrodzenie. Wyrzutnię lub rurę należy do niej przymocować np. przy użyciu taśmy izolacyjnej lub sznurka.

Można również rurkę wbić w podłoże, ale w taki sposób, aby rakieta miała możliwość swobodnego startu w górę. Jako że patyk stanowi system stabilizujący lot rakiety, musi ona wystartować wraz z nim.

W przypadku rakiet ze składanym kijem powinniśmy najpierw rozłożyć kij, a następnie zablokować łącze. Kolejne kroki już są takie same, jak przy procedurze odpalania zwykłych rakiet.

Tutaj pamiętajmy o tym, żeby nie wbijać samej rakiety w podłoże, wówczas może ona nie wystartować i eksplodować na miejscu. Pamiętajmy też o odpalaniu lontu na wyciągniętej ręce po usunięciu jego pomarańczowej osłony. Po tym, podobnie jak to miejsce podczas odpalania petard – musimy jak najszybciej oddalić się na minimum 15 metrów, a widzowie powinni pozostać w odległości minimum 25 metrów. W razie, gdyby rakieta nie odpaliła, należy odczekać 15 minut, a po tym czasie zanurzyć ją w pojemniku, wypełnionym wodą.

Wyrzutnie

Przed odpaleniem wyrzutni należy ją ustawić w pozycji poziomej na płaskiej, równej oraz stabilnej powierzchni (wyrzutnie kątowe ustawiamy tak, aby strzałka kierowała się w stronę publiczności). Dalej – zdejmujemy osłonę lontu i odpalamy go nie pochylając się nad wyrzutnią oraz mając cały czas rękę w pozycji wyprostowanej. Następnie jak najszybciej opuszczamy miejsce, w którym się ona znajduje. W przypadku tego typu wyrobów pirotechnicznych należy się oddalić na co najmniej 50 metrów lub 70 metrów w sytuacji, gdy wybierzemy wyrzutnię, której kaliber jest większy niż 48 milimetrów. A jeśli nie odpaliła, musimy odczekać 15 minut, a następnie zanurzyć wyrzutnię w pojemniku z wodą.

O czym należy pamiętać w przypadku wyrzutni? Przede wszystkim o tym, aby nie korzystać z niej w miejscach, w których pobliżu zlokalizowane są łatwopalne obiekty, drzewa czy trawy. Warto także wykorzystać możliwe osłony w postaci ławki czy kosza na śmieci, która skutecznie może ochronić przed ewentualnymi obrażeniami w przypadku nieplanowanej eksplozji produktu na miejscu.

Zachowując wyżej przytoczone zasady bezpiecznego korzystania ze sztucznych ogni, możemy mieć pewność, że czeka nas tylko dobra zabawa, pełna niezapomnianych wrażeń.

Race pistoletowe

Race pistoletowe lub inaczej rakietki sygnałowe jak większość fajerwerków mogą być wykorzystywane tylko na otwartej przestrzeni i z dala od materiałów łatwopalnych oraz źródeł ciepła. Do ich wystrzelania zaś należy używać pistoletów sygnałowych bądź alarmowych o odpowiednim kalibrze. A przed wystrzałem musimy:

  • oczyścić lufę lub adapter,
  • umieścić racę odpowiednio w środku,
  • upewnić się, że wokół nie ma żadnych obiektów łatwopalnych, ludzi czy zwierząt,
  • skierować pistolet tak, aby linia strzału znajdowała się w przybliżeniu pod kątem 45 stopni – wówczas wymiar strefy zagrożenia się nie zmieni.

Jeśli nie ma możliwości, aby spełnić wyżej wymienione wymagania, należy zrezygnować z użycia fajerwerków. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Flary

Dużą popularnością wśród tego typu sztucznych ogni cieszą się flary do odpalania w ręku. Są one powszechnie wykorzystywane przez kibiców jako element oprawy meczowej. Z uwagi na to musimy pamiętać o tym, aby zachować szczególne środki ostrożności.

Przede wszystkim upewnijmy się, czy konstrukcja sztucznych ogni nie jest naruszona, a ściślej czy nie ma na nich widocznych wgnieceń i czy nie wysypuje się z nich materiał pirotechniczny. Sprawdźmy, czy miejsce, w którym chcemy je odpalić jest bezpieczne.

Jeśli odpowiednie warunki są spełnione, wówczas możemy zabrać się za zdejmowanie warstwy ochronnej z lontu flary, a następnie za odpalenie jego końcówki. Co istotne – po odpaleniu musimy trzymać flarę na odległość wyciągniętej ręki, kierując ją przy tym ku górze. Nie możemy zapominać, że w trakcie emisji światła, fajerwerki mocno się nagrzewają, dlatego też po ich użyciu należy je odpowiednio zabezpieczyć – odkładając w bezpieczne miejsce lub zanurzając w pojemniku z wodą.

Stroboskopy

Po sprawdzeniu czy opakowanie fajerwerków nie uległo naruszeniu i czy teren jest odpowiednio zabezpieczony ustawiamy stroboskop na stabilnym podłożu. Następnie odpalamy lont i jak najszybciej oddalamy się z zachowaniem bezpiecznej odległości, która w przypadku stroboskopów standardowo wynosi – 15 metrów dla osoby odpalającej i 25 metrów dla widzów.

Tego typu fajerwerki zaczynają działać po około 3-4 sekundach. Jeśli nie zaczną działać, wtedy musimy przeprowadzić opisywaną już procedurę bezpieczeństwa, czyli odczekać 15 minut po czym zanurzyć niewypał w wodzie. I – o czym już także tutaj pisaliśmy – w takich sytuacjach absolutnie nie podejmujemy kolejnych prób odpalania fajerwerków.

Fontanny

Nim zabierzemy się do odpalania fontanny, upewnijmy się, że jest ona w stanie nienaruszonym i że umieściliśmy ją na otwartej przestrzeni, na płaskiej i równej powierzchni oraz w bezpiecznej odległości od widzów i łatwopalnych obiektów. Następnie sprawdźmy, czy na pewno nasza fontanna ustawiona jest stabilnie. Jeśli tak, wtedy możemy przejść do następnego kroku, jakim jest jej odpalenie. A lont najczęściej znajduje się na jej czubku. Pamiętajmy o tym, aby zapalać samą końcówkę lontu, a podczas tej czynności nie pochylać się bezpośrednio nad fajerwerkami.

Rzymskie ognie

Najważniejsza zasada – rzymskich ogni nigdy nie trzymamy w dłoni. Należy je przymocować do stabilnego statywu, za który może nam posłużyć np. słupek lub ławka, a następnie przystąpić do odpalania (oczywiście po wcześniejszym zadbaniu o bezpieczeństwo widzów i otoczenia, jak to miejsce w przypadku innych wyżej opisywanych produktów). W trakcie odpalania rzymskich ogni zaś nie nachylamy się nad nimi, aby nie ryzykować wystąpienia obrażeń twarzy, a lont zapalamy na wyciągniętej ręce.

Zimne ognie

Ten rodzaj fajerwerków, podobnie jak flary, stanowi wyjątek i możemy je odpalać, trzymając produkt w ręku. Musimy tylko pamiętać o tym, że pręt, na którym znajduje się materiał pirotechniczny mocno się nagrzewa i może osiągać temperaturę równą nawet kilkuset stopni Celsjusza. Zachowajmy więc ostrożność i po wypaleniu zimnych ogni umieśćmy pręty w bezpiecznym miejscu, a najlepiej włóżmy do pojemnika z zimną wodą.

Bączki, diabełki i motyle

Bączki, motyle i diabełki, pomimo iż należą do tzw. pirotechniki drobnej, to nadal obowiązują nas te same zasady zachowania ostrożności. Pamiętajmy, że to są wyroby pirotechniczne i bez względu na ich rozmiar czy charakter musimy je użytkować w bezpieczny sposób.

Emitery dźwięku

Emitery dźwięku to fajerwerki, których funkcja jest czysto praktyczna. Dzięki efektom dźwiękowym mają one za zadanie skutecznie odstraszać zwierzęta lub sygnalizować potrzebę pomocy np. ułatwiając lokalizację zagubionych turystów. Najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z tego typu wyrobów pirotechnicznych to:

  • zachowanie minimalnej bezpiecznej odległości równej 40 metrów – dotyczy to tak osób odpalających emitery, jak i tych, znajdujących się w otoczeniu,
  • zabezpieczenie przestrzeni przy użyciu taśmy odblaskowej lub przy współpracy z innymi, przeszkolonymi i posiadającymi odpowiednią wiedzę na ten temat osobami,
  • pod żadnym pozorem nie wolno trzymać w dłoni zapalonego emitera,
  • należy stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej, zgodne z normami takimi jak EN 166 dla ochrony oczu, EN 352-2 dla ochrony słuchu oraz EN 12477 w celu ochrony rąk.

Wybuchowa niespodzianka

Na koniec wybuchowa niespodzianka, która rozkręci każdą imprezę i sprawi, że wszyscy jej uczestnicy, bez względu na wiek będą się świetnie bawili. Wybuchowa niespodzianka nie należy do tradycyjnych fajerwerków, produkt ten powstał z myślą o potrzebach współczesnych klientów, którym zależy na udanej zabawie.

Nie oznacza to jednak, że instrukcja obsługi czy kwestie bezpieczeństwa nie są ważne. Wręcz przeciwnie. A zatem najpierw ustawmy produkt na równym podłożu, a dopiero potem usuńmy pomarańczowe zabezpieczenie lontu z podstawy pudełka. Przed odpaleniem lontu zaś dopilnujmy, aby celował w górę. Po jego odpaleniu po chwili na wysokość około 2 metrów wystrzelą różnego rodzaju imprezowe gadżety-niespodzianki.

Polecamy także:

Bank mleka kobiecego w Toruniu

W Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu powstanie Bank mleka kobiecego. Zapewni on dostęp do tego najzdrowszego pokarmu każdemu wcześniakowi czy choremu noworodkowi. Placówka służyć będzie dzieciom urodzonym i hospitalizowanym w tamtejszym szpitalu jak również w razie potrzeby w innych szpitalach z całego regionu. Więcej…

Projekt łyżki idealnej

Angielscy naukowcy z University College London zamierzają stworzyć specjalną łyżkę, która ma byc najlepsza na świecie. Więcej…

Rękawice gumowe - w jaki sposób powstają?

Gumowe rękawice znajdują powszechne zastosowanie w medycynie, przemyśle spożywczym oraz policji - w laboratoriach kryminalnych i na miejscach popełnionego przestępstwa. Korzystają z nich rybacy i pracownicy hut, platform wydobywczych i fabryk, strażacy, a także prywatne osoby w przydomowych ogrodach. Ze względu na rodzaj i grubość to produkty równie często stosowane w przemyśle ogrodniczym i ochronnym np. w straży pożarnej. Więcej…

Ekologiczne podpaski i tampony – co wybrać?

Każda kobieta w wieku rozrodczym w trakcie menstruacji musi korzystać z odpowiednich środków higienicznych, czyli przede wszystkim z podpasek lub tamponów. Niestety stosując zwykłe, dostępne w sklepach produkty wytwarza się każdego roku wiele szkodzącym środowisku naturalnemu odpadków. Na szczęście można to łatwo zmienić i zastąpić stosowane dotąd akcesoria, naturalnymi środkami higienicznymi, czyli naturalnymi podpaskami lub tamponami. W artykule dokładnie opisujemy ich najważniejsze zalety i przekonujemy, że naprawdę warto jest się na nie zdecydować! Więcej…

Popularne i wypróbowane sposoby na odporność

Gdy za oknem plucha, śnieg, mróz czy też okropny marznący deszcz zazwyczaj łapiemy chandrę i nie czujemy się nazbyt dobrze. Marna pogoda wpływa nie tylko na nasze nastrój, ale przede wszystkim na zdrowie. Znużenie, katar, infekcje to częste przypadki występujące w okresie od jesieni do wiosny. Szczególnie w ostatnim czasie, gdy świat zmaga się z inwazją chorób wirusowych, w tym z pandemią Covid-19, niestety w większym stopniu jesteśmy narażeni na osłabienie naszej odporności. Jednakże w żadnym wypadku nie powinno się poddawać. Układ odpornościowy człowieka to ogromnie sprytna i efektywnie działająca maszyna. O ile tylko nie cierpimy na jakieś specyficzne odmiany chorób immunologicznych, możemy w łatwy i nawet przyjemny metoda pobudzać swój własny system do podniesienia poziomu odporności. Wyłączną regułą, jakiej powinniśmy bezwarunkowo przestrzegać jest po prostu systematyczność i konsekwencja w działaniu. Jakie wobec tego sposoby można wykorzystać, by podnieść odporność swojego organizmu? Więcej…