Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Błędy popełniane przy zakupie łóżeczka dziecięcego

Nadszedł czas na wymianę łóżeczka ze szczebelkami na większy mebel? A może do tej pory maluszek spał razem z rodzicami? Wymiana łóżeczka niekiedy wiąże się z przenosinami do oddzielnego pokoju, co dla dziecka może wiązać się ze stresem. Podpowiadamy, jak wybrać mebelek dla dziecka, by przenosiny przebiegły gładko, a twoja pociecha cieszyła się dobrym i zdrowym snem. Więcej…

Nauka chemii może być ciekawa!

By przekonać się, że chemia jest nauką nie tylko pożyteczną ale i ciekawą wystarczy zastanowić się co uczynilibyśmy bez plastiku, czy penicyliny? Wiele wynalazków chemicznych zmieniło świata, poprawiło komfort życia, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia. Chemia jest nauką bardzo bliską życiu samemu w sobie. To ze związków chemicznych składa się ciało człowieka, to dzięki reakcjom chemicznym dochodzi do zapłodnienia i powstania człowieka. Woda jako źródło życia to jeden ze związków chemicznych tuż obok węgla, który mimo upływu lat jest wciąż obiektem badań i analiz chemicznych. Więcej…

Odzyskiwanie surowców na ziemi polskiej - ile kosztuje?

Recykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie śmieci jest obowiązkiem prawnym nałożonym na obywateli i kraje członkowskie przez władze państwa i Unię Europejską. Rachunek ekonomiczny dowodzi, że recykling wiąże się z mniejszymi kosztami produkcji i jest szansą na obniżenie cen produktów wykonanych z odzyskiwanych surowców. Więcej…

Wyzwanie - jedna książka na tydzień

Uczniowie w szkole nie przepadają za czytaniem? Chciałbyś mieć pojęcie na jakim etapie czytelnictwa są? Istnieje na to rada. Zbiorowość ludzka to istoty budujące kulturę. Decydują o tym jakie cechy będzie ona przedstawiać, jakie treści będą modne. Książki jako raczej archaiczna rzecz, czytane są, ale niechętnie oraz rzadko. Powiększenie potrzeby czytania da się dokonać z pomocą jego promowania, czego przykładem może być Wyzwanie 52 książki w 2016 roku. Więcej…

Marketing i blog - jak je połączyć

Marketing internetowy to obecnie bardzo wiele możliwości i zagadnień. Na pewno tym, czego w nim pomijać nie można jest przede wszystkim wykorzystanie blogów. Z każdym rokiem stanowią one coraz większą siłę i dlatego też nie powinno się ich bagatelizować. Poza tym, ze względu na wiele możliwości jakie dają, mogą się okazać niezwykle skutecznym środkiem reklamowym. Więcej…
Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

zimne ognie

Niezależnie od wieku fajerwerki dostarczają nam mnóstwo radości i wrażeń. Sztuczne ognie stanowią idealny element oprawy dla ważnych wydarzeń w naszym życiu. Nie dziwi więc fakt, że ogromna liczba osób korzysta z ich uroków nie tylko w sylwestrową noc. Musimy jednak pamiętać o tym, że fajerwerki należą do materiałów pirotechnicznych, a co za tym idzie, ich odpalanie wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Bawmy się odpowiedzialnie

Aby bezpiecznie korzystać ze sztucznych ogni musimy przede wszystkim osiągnąć odpowiedni wiek. Polskie prawo mówi o tym, że zakupu fajerwerków może dokonać jedynie osoba pełnoletnia, czyli posiadająca skończone 18 lat. Kolejnym wymogiem jest stan trzeźwości. Sklepy nie mają prawa przeprowadzać transakcji handlowych z osobami, będącymi po spożyciu alkoholu.

Wyżej wymienione zasady bezpieczeństwa nie obowiązują jednak tylko na etapie kupna. Jeśli chcemy korzystać ze sztucznych ogni samodzielnie – musimy być dorośli i trzeźwi. Trzecia, bardzo ważna zasada bezpieczeństwa mówi o tym, że fajerwerki przeznaczone są tylko do użytku zewnętrznego.

Wiele osób niestety nie stosuje się do tych wymogów, co nierzadko kończy się tragicznie. Stąd apel o zachowanie zdrowego rozsądku. Bawmy się odpowiedzialnie!

Trzymajmy się instrukcji obsługi

Podczas odpalania sztucznych ogni musimy także stosować się do wszystkich zaleceń, jakie znajdziemy w ich instrukcji obsługi. Wyroby pirotechniczne bez zachowania odpowiednich środków ostrożności, mogą nagle wybuchnąć i tym samym przyczynić się do wystąpienia bardzo poważnych obrażeń ciała takich, a także wywołać uszkodzenie lub całkowitą utratę wzroku.

Poniżej przedstawimy podstawowe zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z bardzo popularnych obecnie rodzajów sztucznych ogni.

Petardy

W przypadku petard procedurę powinniśmy rozpoczynać od umieszczenia ich na ziemi. W kolejnym kroku możemy odpalić lont. Ważne jest jednak to, aby podczas tej czynności stać z boku petardy, a lont odpalać na jego końcu, w ten sposób wydłużamy czas jego palenia się. Następnie my musimy szybko oddalić się na odległość, wynoszącą co najmniej 15 metrów, a widzowie co najmniej 25 metrów.

"Pamiętajmy o tym, żeby nigdy nie trzymać petardy w ręku, gdyż grozi to urwaniem palców i poważnym uszkodzeniem ręki, szczególnie w przypadku, kiedy mamy zaciśniętą dłoń. W sytuacji, w której odpalany przez nas produkt nie zadziała, powinniśmy zaś odczekać 15 minut, po czym zanurzyć go w pojemniku z wodą. Nie używajmy także uszkodzonych fajerwerków i nie wysypujmy materiału pirotechnicznego z ich opakowania fabrycznego" – przestrzega nasz rozmówca z Hurtowni Fajerwerków As.

Rakiety

Korzystając z rakiet przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby umieścić patyk w stabilnej wyrzutni, która wcześniej została odpowiednio przymocowana do podpory. Rolę tej ostatniej może pełnić ławka, słupek bądź ogrodzenie. Wyrzutnię lub rurę należy do niej przymocować np. przy użyciu taśmy izolacyjnej lub sznurka.

Można również rurkę wbić w podłoże, ale w taki sposób, aby rakieta miała możliwość swobodnego startu w górę. Jako że patyk stanowi system stabilizujący lot rakiety, musi ona wystartować wraz z nim.

W przypadku rakiet ze składanym kijem powinniśmy najpierw rozłożyć kij, a następnie zablokować łącze. Kolejne kroki już są takie same, jak przy procedurze odpalania zwykłych rakiet.

Tutaj pamiętajmy o tym, żeby nie wbijać samej rakiety w podłoże, wówczas może ona nie wystartować i eksplodować na miejscu. Pamiętajmy też o odpalaniu lontu na wyciągniętej ręce po usunięciu jego pomarańczowej osłony. Po tym, podobnie jak to miejsce podczas odpalania petard – musimy jak najszybciej oddalić się na minimum 15 metrów, a widzowie powinni pozostać w odległości minimum 25 metrów. W razie, gdyby rakieta nie odpaliła, należy odczekać 15 minut, a po tym czasie zanurzyć ją w pojemniku, wypełnionym wodą.

Wyrzutnie

Przed odpaleniem wyrzutni należy ją ustawić w pozycji poziomej na płaskiej, równej oraz stabilnej powierzchni (wyrzutnie kątowe ustawiamy tak, aby strzałka kierowała się w stronę publiczności). Dalej – zdejmujemy osłonę lontu i odpalamy go nie pochylając się nad wyrzutnią oraz mając cały czas rękę w pozycji wyprostowanej. Następnie jak najszybciej opuszczamy miejsce, w którym się ona znajduje. W przypadku tego typu wyrobów pirotechnicznych należy się oddalić na co najmniej 50 metrów lub 70 metrów w sytuacji, gdy wybierzemy wyrzutnię, której kaliber jest większy niż 48 milimetrów. A jeśli nie odpaliła, musimy odczekać 15 minut, a następnie zanurzyć wyrzutnię w pojemniku z wodą.

O czym należy pamiętać w przypadku wyrzutni? Przede wszystkim o tym, aby nie korzystać z niej w miejscach, w których pobliżu zlokalizowane są łatwopalne obiekty, drzewa czy trawy. Warto także wykorzystać możliwe osłony w postaci ławki czy kosza na śmieci, która skutecznie może ochronić przed ewentualnymi obrażeniami w przypadku nieplanowanej eksplozji produktu na miejscu.

Zachowując wyżej przytoczone zasady bezpiecznego korzystania ze sztucznych ogni, możemy mieć pewność, że czeka nas tylko dobra zabawa, pełna niezapomnianych wrażeń.

Race pistoletowe

Race pistoletowe lub inaczej rakietki sygnałowe jak większość fajerwerków mogą być wykorzystywane tylko na otwartej przestrzeni i z dala od materiałów łatwopalnych oraz źródeł ciepła. Do ich wystrzelania zaś należy używać pistoletów sygnałowych bądź alarmowych o odpowiednim kalibrze. A przed wystrzałem musimy:

  • oczyścić lufę lub adapter,
  • umieścić racę odpowiednio w środku,
  • upewnić się, że wokół nie ma żadnych obiektów łatwopalnych, ludzi czy zwierząt,
  • skierować pistolet tak, aby linia strzału znajdowała się w przybliżeniu pod kątem 45 stopni – wówczas wymiar strefy zagrożenia się nie zmieni.

Jeśli nie ma możliwości, aby spełnić wyżej wymienione wymagania, należy zrezygnować z użycia fajerwerków. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Flary

Dużą popularnością wśród tego typu sztucznych ogni cieszą się flary do odpalania w ręku. Są one powszechnie wykorzystywane przez kibiców jako element oprawy meczowej. Z uwagi na to musimy pamiętać o tym, aby zachować szczególne środki ostrożności.

Przede wszystkim upewnijmy się, czy konstrukcja sztucznych ogni nie jest naruszona, a ściślej czy nie ma na nich widocznych wgnieceń i czy nie wysypuje się z nich materiał pirotechniczny. Sprawdźmy, czy miejsce, w którym chcemy je odpalić jest bezpieczne.

Jeśli odpowiednie warunki są spełnione, wówczas możemy zabrać się za zdejmowanie warstwy ochronnej z lontu flary, a następnie za odpalenie jego końcówki. Co istotne – po odpaleniu musimy trzymać flarę na odległość wyciągniętej ręki, kierując ją przy tym ku górze. Nie możemy zapominać, że w trakcie emisji światła, fajerwerki mocno się nagrzewają, dlatego też po ich użyciu należy je odpowiednio zabezpieczyć – odkładając w bezpieczne miejsce lub zanurzając w pojemniku z wodą.

Stroboskopy

Po sprawdzeniu czy opakowanie fajerwerków nie uległo naruszeniu i czy teren jest odpowiednio zabezpieczony ustawiamy stroboskop na stabilnym podłożu. Następnie odpalamy lont i jak najszybciej oddalamy się z zachowaniem bezpiecznej odległości, która w przypadku stroboskopów standardowo wynosi – 15 metrów dla osoby odpalającej i 25 metrów dla widzów.

Tego typu fajerwerki zaczynają działać po około 3-4 sekundach. Jeśli nie zaczną działać, wtedy musimy przeprowadzić opisywaną już procedurę bezpieczeństwa, czyli odczekać 15 minut po czym zanurzyć niewypał w wodzie. I – o czym już także tutaj pisaliśmy – w takich sytuacjach absolutnie nie podejmujemy kolejnych prób odpalania fajerwerków.

Fontanny

Nim zabierzemy się do odpalania fontanny, upewnijmy się, że jest ona w stanie nienaruszonym i że umieściliśmy ją na otwartej przestrzeni, na płaskiej i równej powierzchni oraz w bezpiecznej odległości od widzów i łatwopalnych obiektów. Następnie sprawdźmy, czy na pewno nasza fontanna ustawiona jest stabilnie. Jeśli tak, wtedy możemy przejść do następnego kroku, jakim jest jej odpalenie. A lont najczęściej znajduje się na jej czubku. Pamiętajmy o tym, aby zapalać samą końcówkę lontu, a podczas tej czynności nie pochylać się bezpośrednio nad fajerwerkami.

Rzymskie ognie

Najważniejsza zasada – rzymskich ogni nigdy nie trzymamy w dłoni. Należy je przymocować do stabilnego statywu, za który może nam posłużyć np. słupek lub ławka, a następnie przystąpić do odpalania (oczywiście po wcześniejszym zadbaniu o bezpieczeństwo widzów i otoczenia, jak to miejsce w przypadku innych wyżej opisywanych produktów). W trakcie odpalania rzymskich ogni zaś nie nachylamy się nad nimi, aby nie ryzykować wystąpienia obrażeń twarzy, a lont zapalamy na wyciągniętej ręce.

Zimne ognie

Ten rodzaj fajerwerków, podobnie jak flary, stanowi wyjątek i możemy je odpalać, trzymając produkt w ręku. Musimy tylko pamiętać o tym, że pręt, na którym znajduje się materiał pirotechniczny mocno się nagrzewa i może osiągać temperaturę równą nawet kilkuset stopni Celsjusza. Zachowajmy więc ostrożność i po wypaleniu zimnych ogni umieśćmy pręty w bezpiecznym miejscu, a najlepiej włóżmy do pojemnika z zimną wodą.

Bączki, diabełki i motyle

Bączki, motyle i diabełki, pomimo iż należą do tzw. pirotechniki drobnej, to nadal obowiązują nas te same zasady zachowania ostrożności. Pamiętajmy, że to są wyroby pirotechniczne i bez względu na ich rozmiar czy charakter musimy je użytkować w bezpieczny sposób.

Emitery dźwięku

Emitery dźwięku to fajerwerki, których funkcja jest czysto praktyczna. Dzięki efektom dźwiękowym mają one za zadanie skutecznie odstraszać zwierzęta lub sygnalizować potrzebę pomocy np. ułatwiając lokalizację zagubionych turystów. Najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z tego typu wyrobów pirotechnicznych to:

  • zachowanie minimalnej bezpiecznej odległości równej 40 metrów – dotyczy to tak osób odpalających emitery, jak i tych, znajdujących się w otoczeniu,
  • zabezpieczenie przestrzeni przy użyciu taśmy odblaskowej lub przy współpracy z innymi, przeszkolonymi i posiadającymi odpowiednią wiedzę na ten temat osobami,
  • pod żadnym pozorem nie wolno trzymać w dłoni zapalonego emitera,
  • należy stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej, zgodne z normami takimi jak EN 166 dla ochrony oczu, EN 352-2 dla ochrony słuchu oraz EN 12477 w celu ochrony rąk.

Wybuchowa niespodzianka

Na koniec wybuchowa niespodzianka, która rozkręci każdą imprezę i sprawi, że wszyscy jej uczestnicy, bez względu na wiek będą się świetnie bawili. Wybuchowa niespodzianka nie należy do tradycyjnych fajerwerków, produkt ten powstał z myślą o potrzebach współczesnych klientów, którym zależy na udanej zabawie.

Nie oznacza to jednak, że instrukcja obsługi czy kwestie bezpieczeństwa nie są ważne. Wręcz przeciwnie. A zatem najpierw ustawmy produkt na równym podłożu, a dopiero potem usuńmy pomarańczowe zabezpieczenie lontu z podstawy pudełka. Przed odpaleniem lontu zaś dopilnujmy, aby celował w górę. Po jego odpaleniu po chwili na wysokość około 2 metrów wystrzelą różnego rodzaju imprezowe gadżety-niespodzianki.

Polecamy także:

Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać? Więcej…

Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej - dlaczego warto je znać?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to podstawowe działanie, które realnie przyczynia się do zwiększenia możliwości przeżycia osoby poszkodowanej w sytuacji nagłej. Przeprowadzenie czynności ratujących może ochronić zdrowie, a nawet uratować życie drugiej osoby. Na czym dokładnie polegają zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i dlaczego warto się z nimi zaznajomić? Więcej…

Czego dowiedzą się o nas przyszłe pokolenia? Trwa akcja „Wiadomości do przyszłości”, której celem jest zakopanie kapsuły czasu, przygotowana przez Papiery POL.

Mimo, że żyli dziesiątki, setki a nawet tysiące lat temu, wszyscy słyszeliśmy o poetach takich jak: Homer, Dante Alighieri, Szekspir, Jan Kochanowski. Każdy z nich w jakiś sposób zapisał się w historii i wszyscy oni mieli wpływ na kształtowanie jej. Ich spuścizna jest podwaliną naszej cywilizacji. To co stworzyli stanowi dla nas ważną informację, o tym jak wyglądało życie w poprzednich epokach. Dzięki nim wiemy kim byli ówcześni ludzi, jak wyglądało ich życie, w co wierzyli, czego się bali, co sprawiało im radość. Czy trzeba jednak być wielkim poetą bądź pisarzem, żeby zostawić po sobie tekst, który dla przyszłych pokoleń będzie interesującym świadectwem naszych czasów. Więcej…

Środki do mycia łazienek. Przegląd rozwiązań

Łazienka to pomieszczenie, w którym powinny panować higieniczne warunki. Regularne czyszczenie łazienki pozwala uniknąć powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń, które niekorzystnie wpływają na estetykę wnętrza. W przypadku łazienek w biurze, obiektach handlowych czy zakładach pracy szczególnie ważne jest zastosowanie specjalnych preparatów, które ułatwią pracę. W jakie środki czyszczące trzeba się zaopatrzyć? Więcej…

Borówka amerykańska uprawa i pielęgnacja

Borówkę amerykańską coraz częściej zauważyć można w naszych ogrodach przydomowych. Nic w tym dziwnego - jej owoce są smaczne, zdrowe, dostarczają wielu wartości odżywczych. Należy jednak wiedzieć, że nie wszędzie borówka amerykańska będzie dobrze rosnąć. Więcej…