Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

W jaki sposób przebiega montaż basenów?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na wybudowanie basenu na naszej działce, ważne jest, abyśmy zapoznali się z technikami ich montażu. Proces ten pozwoli nam się przygotować na ewentualne zmiany w krajobrazie zarówno w trakcie budowy wymarzonego kąpieliska oraz w późniejszym czasie. Więcej…

Lasy tropikalne w Norwegii?

Badacze znaleźli ślady lasu tropikalnego na obszarze archipelagu Svalbard w Norwegii. Las ten obejmował obszary równika około 380 milionów lat temu. Skąd więc jego ślady w takiej odległości od pierwotnego obszaru występowania? Więcej…

Pojedynek AI

Pojedynek sztucznych inteligencjiAlphaGo to AI - sztuczna inteligencja przygotowana przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie wykreowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszystkich realnych lokalizacji przy pomocy stworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Więcej…

Myszy a alzheimer

Naukowcy z Uniwersytetu Leeds poprzez genetyczne manipulacje wyciszyli jeden gen u myszy, co pozwoliło im na wyhodowanie nadzwyczajnie inteligentnych zwierząt. Więcej…

Jaki rozmiar kontenera wybrać?

Nawet niewielki remont mieszkania może wiązać się z powstaniem sporej ilości gruzu i odpadów budowlanych. Jednym z najlepszych sposobów na ich utylizację jest wynajem kontenera o odpowiedniej pojemności. Jakie typy pojemników oferują firmy, jak duży powinien być zbiornik, który pomieści wszystkie niezbędne materiały i jak wypożyczyć kontener, by nie przepłacać? Więcej…
Zimowe zjawiska przyrodnicze

W przyrodzie bez ustanku następują zmiany. W zimie możesz ujrzeć niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, jakie występują w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są równie spektakularne, co niebezpieczne. Przypatrując się naturze trzeba pozostać ostrożnym oraz przygotować się adekwatnie do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wycieczki do lasu. Tutaj zima maluje najpiękniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie.

Śnieg i burze śnieżne

Opady śniegu stanowi zawsze niezmiernie oczekiwana zapowiedź zimy. Śnieg występuje w postaci kryształków lodowych. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przecudowna i misterna. Płatki śniegu mogą tworzyć gwiazdki, słupki, igiełki bądź rozmaite nieregularne płytki. W skupieniu śnieg tworzy białą pokrywę, wówczas świat wydaje się taki cichy i nieskazitelny. Czasami w zimą mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko pojawia wówczas kiedy wiatr przesuwa lekki śnieg zalegający na ziemi. Z kolei podczas gdy pada śnieg a także wieje silny wiatr, wówczas powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są nadzwyczaj gwałtowne możemy mówić o śnieżycy, a jak dodatkowo wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie takich gigantycznych zjawisk, lepiej pozostać w domu. Niemniej aczkolwiek podczas drobnej śnieżycy czy też niedługo po niej warto wybrać się na leśny spacer. Pokryte śniegiem drzewa prezentują się cudownie. Na dodatek da się z łatwością prześledzić tropy zwierząt i rozkoszować się głuchą ciszą.

Mroźne temperatury

Gdy temperatura spada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie tylko zimową porą, lecz też w okresie jesieni i wiosny. Przymrozek wynika z amplitudy, którą oblicza się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Nawet w przypadku spadku poniżej O stopni Celsjusza w nocy różnica wyraża wartości dodatnie. To efekt trwającego wciąż ciepła w trakcie dnia a także małych zmian temperatur. W sytuacji jak dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko definiuje się jako mróz. Nieznaczny, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie stanowi przeciwskazania do dłuższego spaceru. Powinno się pamiętać jednak o nałożeniu grubych rękawic i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza stwarza już ekstremalne warunki, których bezwzględnie należy unikać. Na tak gigantycznym mrozie nie wolno zbyt długo spędzać czasu, ponieważ płuca i oskrzela nie mogą właściwie działać. Zimne, suche powietrze, które gwałtownie i w ogromnej ilości przedostaje się do wewnątrz uszkadza pęcherzyki płucne i oskrzela. Efektem tego są nieodwracalne uszkodzenia, jakie prowadzą do astmy. Nie mniej jednak w przypadku, kiedy jest mróz do minus 15 stopni wskazane jest wybrać się na ożywczy spacer. Podczas niskich temperatur dochodzi do innych nadzwyczajnych zjawisk powiązanych z zamarzaniem pary wodnej, poznasz je czytając kolejny rozdział.

Zmrożone widoki

Zimowa aura stwarza warunki do powstawania malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, ale także w powietrzu. Powstałe w ten sposób przecudnej urody ozdabiają krajobraz. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeżeli podłoże osiągnie temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to występuje wówczas tzw. resublimacja, czyli bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron niejednokrotnie mylimy z z szadzią. Szadź jednak powstaje w przypadku dotknięcia schłodzonej kropelki wody z podłożem lub z powstałą poprzednio szadzią. W wyniku np. wolnego ściekania takiej zamarzającej wody buduje się twarda pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody rozpłyną się przed pełnym zamarznięciem, to w takim razie powstaje gołoledź. Drogowcy nazywają to zjawisko "szklanka", jako że droga oblepiona gołoledzią jest gładka i niezwykle śliska. Wprawdzie szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto przespacerować się do lasu. Otoczone kryształkami lodu czy też szadzią drzewa i krzewy wyglądają magicznie. Niestety taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, w związku z tym w wielu przypadkach dochodzi do złamania gałęzi lub konarów. Masywna warstwa szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem tworzy okiść. To gruba i bardzo ciężka warstwa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy więc rozglądać się bacznie i omijać zakątki z wyraźnymi obciążonymi roślinami, tak aby nie doszło do wypadku. Tymczasem nader urokliwym zjawiskiem jest pył diamentowy. To sporadyczne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, lecz od czasu do czasu da się go dostrzec. Warunek stanowią kilkudziesięciostopniowe mrozy. Powstaje zjawisko bezpośredniego zamarzania wody w powietrzu. Powstające słupki lodowe spadają na ziemię połyskując w promieniach słońca.

Polecamy także:

Zachowaj spokój i bezpieczeństwo w czasie swoje wakacji

Letnie miesiące to okres, kiedy wiele osób wybiera się na wyczekany wypoczynek, tak aby odprężyć się, zrelaksować się i nasycać się uciechami podróży. Niemniej jednak bez względu na to, czy zamierzasz wczasy w egzotycznym zakątku, lub też spędzasz czas w pobliżu domu, bezpieczeństwo musi nieustannie być Twoim zamiarem. Przedstawiamy parę przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo w ciągu urlopu. Więcej…

Jak efektywnie przygotować się do matury

Matura stanowi jeden z najistotniejszych egzaminów w karierze każdego ucznia. Przedmioty, jakie trzeba zaliczyć na poziomie rozszerzonym, mają fundamentalne znaczenie dla nadchodzących studiów i kariery zawodowej. Z tej przyczyny pożądane byłoby się przygotować i przystąpić do egzaminu z pełnym zaangażowaniem. Niżej przedstawiamy 5 instrukcji, które pomogą dobrze zaliczyć egzamin maturalny. Więcej…

Najsłynniejszy deptak w Polsce - Monciak

Wczasy nad morzem to wspaniała przygoda, którą ma szansę przeżyć każdy z nas. Co warto zwiedzić podczas relaksu na obszarze tak wspaniałego miasta jakim jest Sopot? Więcej…

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne

Stan w toku utrzymywania się pandemii COVID-19 jak również wynikająca z niej recesja ekonomiczna wpłynęły fatalnie na zdrowie psychiczne masy ludzi a dodatkowo uformowały nowe problemy dla osób już cierpiących na choroby psychiczne oraz na przykład zaburzenia powiązane z nałogami. Więcej…

Szczepionka na Ebolę prosto z Chin

CanSino Biotechnology - firma biotechnologiczna z Chin, ma w planach uruchomienie fabryki szczepionek przeciwko gorączce krwotocznej, którą wywołuje wirus Ebola. Fabryka powstanie dopiero za dwa lata. Więcej…