Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

Wsparcie Ministerstwa Zdrowia dla nowych technologii diagnostycznych w medycynie nuklearnej. Więcej…

Wyposażenie sali konferencyjnej. O czym musisz pamiętać organizując konferencję

Sale konferencyjne w Warszawie cieszą się ogromną popularnością. Idealnie nadają się do przeprowadzenia szkolenia, spotkań biznesowych i zorganizowania rozmaitych eventów. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, które dysponuje zapleczem konferencyjno-szkoleniowym. Więcej…

Intralipoterapia - co to takiego?

Zadowolenie z własnego wyglądu skutecznie poprawia nasze ogólne samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutecznie poprawia jakość naszego życia praktycznie na każdej jego płaszczyźnie. Marzymy o płaskim brzuchu, gładkiej i jędrnej skórze, biodrach i udach bez grama zbędnego tłuszczu, niestety czasami dieta i ćwiczenia nie pomagają. Odpowiedzią na problem tego typu może być poddanie się zabiegowi intralipoterapii - w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm i na czym polega? Więcej…

Mobilna sprzedaż lodów. Perspektywy i możliwości

Posiadanie mobilnego punktu sprzedaży lodów staje się coraz bardziej popularne. Jakie są możliwości takiego biznesu oraz o czym warto pomyśleć zakładając go? Więcej…

Do czego służą skanery wielkoformatowe?

Skanery wielkoformatowe to urządzenia o dużej mocy, które pozwalają uzyskać doskonałej jakości kopie, które później można edytować, kopiować i dystrybuować. Stosowane są najczęściej w biurach inżynieryjnych, gdzie dzięki nim można szybko i skutecznie zeskanować mapy i projekty. Jakie konkretnie cechy posiada skaner wielkoformatowy? Dowiedz się więcej, dlaczego to tak popularne urządzenie i gdzie jeszcze można go wykorzystać. Więcej…
Zimowe zjawiska przyrodnicze

W przyrodzie bez ustanku następują zmiany. W zimie możesz ujrzeć niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, jakie występują w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są równie spektakularne, co niebezpieczne. Przypatrując się naturze trzeba pozostać ostrożnym oraz przygotować się adekwatnie do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wycieczki do lasu. Tutaj zima maluje najpiękniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie.

Śnieg i burze śnieżne

Opady śniegu stanowi zawsze niezmiernie oczekiwana zapowiedź zimy. Śnieg występuje w postaci kryształków lodowych. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przecudowna i misterna. Płatki śniegu mogą tworzyć gwiazdki, słupki, igiełki bądź rozmaite nieregularne płytki. W skupieniu śnieg tworzy białą pokrywę, wówczas świat wydaje się taki cichy i nieskazitelny. Czasami w zimą mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko pojawia wówczas kiedy wiatr przesuwa lekki śnieg zalegający na ziemi. Z kolei podczas gdy pada śnieg a także wieje silny wiatr, wówczas powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są nadzwyczaj gwałtowne możemy mówić o śnieżycy, a jak dodatkowo wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie takich gigantycznych zjawisk, lepiej pozostać w domu. Niemniej aczkolwiek podczas drobnej śnieżycy czy też niedługo po niej warto wybrać się na leśny spacer. Pokryte śniegiem drzewa prezentują się cudownie. Na dodatek da się z łatwością prześledzić tropy zwierząt i rozkoszować się głuchą ciszą.

Mroźne temperatury

Gdy temperatura spada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie tylko zimową porą, lecz też w okresie jesieni i wiosny. Przymrozek wynika z amplitudy, którą oblicza się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Nawet w przypadku spadku poniżej O stopni Celsjusza w nocy różnica wyraża wartości dodatnie. To efekt trwającego wciąż ciepła w trakcie dnia a także małych zmian temperatur. W sytuacji jak dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko definiuje się jako mróz. Nieznaczny, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie stanowi przeciwskazania do dłuższego spaceru. Powinno się pamiętać jednak o nałożeniu grubych rękawic i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza stwarza już ekstremalne warunki, których bezwzględnie należy unikać. Na tak gigantycznym mrozie nie wolno zbyt długo spędzać czasu, ponieważ płuca i oskrzela nie mogą właściwie działać. Zimne, suche powietrze, które gwałtownie i w ogromnej ilości przedostaje się do wewnątrz uszkadza pęcherzyki płucne i oskrzela. Efektem tego są nieodwracalne uszkodzenia, jakie prowadzą do astmy. Nie mniej jednak w przypadku, kiedy jest mróz do minus 15 stopni wskazane jest wybrać się na ożywczy spacer. Podczas niskich temperatur dochodzi do innych nadzwyczajnych zjawisk powiązanych z zamarzaniem pary wodnej, poznasz je czytając kolejny rozdział.

Zmrożone widoki

Zimowa aura stwarza warunki do powstawania malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, ale także w powietrzu. Powstałe w ten sposób przecudnej urody ozdabiają krajobraz. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeżeli podłoże osiągnie temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to występuje wówczas tzw. resublimacja, czyli bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron niejednokrotnie mylimy z z szadzią. Szadź jednak powstaje w przypadku dotknięcia schłodzonej kropelki wody z podłożem lub z powstałą poprzednio szadzią. W wyniku np. wolnego ściekania takiej zamarzającej wody buduje się twarda pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody rozpłyną się przed pełnym zamarznięciem, to w takim razie powstaje gołoledź. Drogowcy nazywają to zjawisko "szklanka", jako że droga oblepiona gołoledzią jest gładka i niezwykle śliska. Wprawdzie szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto przespacerować się do lasu. Otoczone kryształkami lodu czy też szadzią drzewa i krzewy wyglądają magicznie. Niestety taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, w związku z tym w wielu przypadkach dochodzi do złamania gałęzi lub konarów. Masywna warstwa szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem tworzy okiść. To gruba i bardzo ciężka warstwa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy więc rozglądać się bacznie i omijać zakątki z wyraźnymi obciążonymi roślinami, tak aby nie doszło do wypadku. Tymczasem nader urokliwym zjawiskiem jest pył diamentowy. To sporadyczne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, lecz od czasu do czasu da się go dostrzec. Warunek stanowią kilkudziesięciostopniowe mrozy. Powstaje zjawisko bezpośredniego zamarzania wody w powietrzu. Powstające słupki lodowe spadają na ziemię połyskując w promieniach słońca.

Polecamy także:

Elektrosmog

Coraz częściej mówi się o skażeniu elektromagnetycznym. Urządzenia elektryczne lub aparaty telekomunikacyjne stanowią nieodłączną część naszego życia i dostarczają niezbędnych usług. Ich funkcjonowanie opiera się na polach elektromagnetycznych, które rozpowszechniają się w środowisku, w którym żyjemy. Więcej…

Siedem nowopoznanych gatunków żab

Naukowcy odkryli w dżungli znajdującej się na południowym wschodzie Brazylii siedem nieznanych dotąd gatunków żab.   Więcej…

Co wpływa na jakość wydruków?

Nietrudno zauważyć, że dzięki niektórym drukarkom powstają rysunki, ilustracje, a nawet zdjęcia, które charakteryzują się głębokimi i intensywnymi kolorami. Jednak jakość wydruków nie zawsze jest tak dobra. Zdarza się, że nawet dokumenty, w których dominuje tekst, nie są ostre, a litery sprawiają wrażenie wyblakłych. Od czego zależy to, czy wydruki będą wyraźne i wysokiej jakości? Oto, co warto wiedzieć na ten temat. Więcej…

Różne technologie przy zapłodnieniu pozaustrojowym

Zapłodnienie in vitro (IVF, In Vitro Fertilization) to metoda zapłodnienia pozaustrojowego, czyli połączenia plemników i komórek jajowych poza organizmem kobiety. Zarodek, który w ten sposób powstanie, umieszcza się w macicy, aby mógł się w niej rozwijać. Istnieje wiele metod sztucznego zapłodnienia. Zazwyczaj wybór jednej z nich wynika z określonej diagnozy przyczyn niepłodności. Wybiera się taką technologię in vitro, która maksymalnie zwiększy szansę na zapłodnienie. Więcej…

„Marsjanin" – premiera głośnej powieści już 19 listopada

Mark jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Jedynym, który został tam porzucony. I prawdopodobnie pierwszym, który tam umrze. Walka o przetrwanie na obcej i wrogiej planecie oraz dojmująca samotność – to czeka pierwszego w historii kosmicznego rozbitka. Premiera głośnego „Marsjanina" już 19 listopada; w 2015 roku na ekrany kin wejdzie film na jego podstawie w reżyserii Ridleya Scotta. Więcej…