Montaż lub budowa kominka w domu jest doskonałym pomysłem, jeśli chcemy cieszyć się przytulną, domową atmosferą, a zarazem ocieplać wnętrze. Rynek oferuje wiele różnorodnych rodzajów kominków zarówno, jeśli chodzi o ich estetykę, jak i o sposób działania oraz instalację. Z tego względu, wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego kominka, który będzie w pełni spełniał ich indywidualne wymagania. Istotną kwestią jest także cieplne zapotrzebowanie całego budynku oraz rodzaj głównego źródła ciepła. Coraz większą popularność zyskują kominki DGP, czyli takie, które posiadają system dystrybucji gorącego powietrza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka?
Jak działają kominki DGP?
Ogrzany wkład kominkowy rozprowadza ciepło do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w budynku, dzięki systemowi izolowanych przewodów bądź kanałów. Gorące powietrze może rozchodzić się w sposób wymuszony lub grawitacyjny. Główną zaletą kominków z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła jest niski koszt instalacji. Takie kominki rzadko ulegają jakimkolwiek awariom. Z tego względu, zepsuty wentylator bądź przerwa w dostawie prądu nie wpłyną znacząco na ich stan. Podstawą wymuszonego systemu dystrybucji gorącego powietrza w kominkach DGP jest turbina, której zadaniem jest zasysanie gorącego powietrza i rozprowadzanie go do poszczególnych odnóg całego systemu.
Wybór odpowiedniego kominka
Kominki DGP mogą współpracować z całą instalacją grzewczą lub działać niezależnie od niej. Nie mogą jednak być jedynym źródłem ogrzewania w całym domu. Jak mówi specjalista z wkładykominkowe.pl: "Budynek powinien mieć dodatkowe źródło ogrzewania, jeśli mieszkańcy nie przebywają w nim przez dłuższy czas. Kominki DGP mogą natomiast całkowicie zastąpić centralne ogrzewanie w okresie wczesnej jesieni lub wiosny, kiedy temperatury nie są ujemne. Przyczyni się to do znacznego zaoszczędzenia środków wydawanych na ogrzewanie. W niewielkich domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzą się kominki wykorzystujące system grawitacyjny, natomiast w przypadku budynków o większym metrażu lepiej postawić na kominki z systemem wymuszonego obiegu".
Użytkowanie kominka DGP
Kominki DGP charakteryzują się dużą wygodą, jeśli chodzi o użytkowanie wkładów. W czasie dużych mrozów ich obsługa nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania. Opał należy dokładać do nich co około trzy godziny. W okresie, kiedy temperatury są niskie, ale nie ujemne, wystarczy dokładanie opału raz na dziesięć godzin. Aby kominek DGP mógł działać niezawodnie przez jak najdłuższy czas, należy obsługiwać go zgodnie z instrukcją użytkowania oraz pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza stają się coraz bardziej popularne. Pomimo tego, iż posiadają wiele zalet i mogą dostarczyć ciepło do wielu pomieszczeń w domu, nie powinny stanowić jedynego źródła ogrzewania danego budynku.