Na dzisiejszym rynku coraz więcej jest banków oraz instytucji banko-podobnych, które oferują różnego rodzaju operacje pieniężne. Niektóre banki już zdążyły sobie zapracować na zaufanie klientów, niektóre wciąż na nie pracują i wciąż próbują pozyskiwać nowych klientów, którzy bez wahania powierzą przedstawicielom swoje pieniądze.
Oczywiście, ogólnie rzecz ujmując, banki służą do przechowywania pieniędzy. Pozwalają również na operacje pieniężne, takie jak przelewy, udzielanie kredytów czy pieniężne transfery zagraniczne.
Popularność lokat bankowych
Coraz bardziej popularne stają się lokaty bankowe, choć na rynku bankowym wcale nie są one nowością. Tak naprawdę to lokata narodziła się już stosunkowo dawno, ale ludzie niezmiennie korzystają z niej przez cały czas. W społeczeństwie jest jednak mnóstwo laików, którzy nie do końca potrafiliby wyjaśnić owy termin. Czym więc jest wspomniana lokata?
Lokata – czym jest?
Jest to nic innego jak forma oszczędzania swoich pieniędzy, zazwyczaj tych, które są już środkami odłożonymi. Jednym z najmniej wyszukanych synonimów do słowa „lokata” mogłoby być „zamrażanie pieniędzy”, gdyż w wielkim, telegraficznym skrócie właśnie na tym ona polega. Umieszczając swoje oszczędności na lokacie, klient zobowiązuje się do tego, że na jakiś czas je zamrozi, czyli innymi słowy po prostu przez jakiś okres czasu nie będzie z nich korzystał. Poniekąd klient sam jest w stanie wybrać, jaki to będzie okres czasu, gdyż wybór lokaty zależy właśnie od niego. Przy wyborze bierze się zazwyczaj pod uwagę najlepsze lokaty, by w końcu móc zdecydować się tylko i wyłącznie na jedną i tam właśnie ulokować swoje oszczędności.
Wybór lokaty
Wybór jest w dzisiejszych czasach stosunkowo duży, gdyż jak już zostało wspomniane, co chwilę pojawiają się nowe banki lub podobne instytucje proponujące nie tylko przelewy czy udzielanie kredytów, ale proponują również lokaty. Internet oferuje także możliwość sprawdzenia, które lokaty bankowe są aktualnie„na topie”, czyli na których najwięcej osób lokuje swoje pieniądze. Jest to ranking lokat, który daje wyraźny obraz tego, co dzieje się w każdym banku. Jeśli któryś z nich ma bardzo niekorzystne warunki, to logiczne jest, że większa ilość osób postanowi swoje pieniądze „zamrozić” gdzieś indziej.
Zakładanie lokaty bankowej
Po podjęciu decyzji, klient powinien w danym banku stawić się osobiście, zgłosić swoją gotowość oraz oddać swoje pieniądze w dobre, jego zdaniem, ręce. Następnie należy oczywiście zawiązać umowę pomiędzy daną instytucją, a klientem indywidualnym, by lokata mogła wejść w życie. W umowie zostanie określony czas, w którym pieniądze będą zamrożone – może to być pół roku, a nawet dwa lata. Trzeba więc dokładnie przeczytać wspomniany dokument, by poznać warunki panujące w danej instytucji.
W zasadzie na tym kończy się proces zakładania lokaty – przez określony okres oszczędności będą zarabiały same na siebie, dlatego tak ważne jest oprocentowanie lokat, a klient może spokojnie czekać na odbiór pieniędzy w kwocie większej, niż zostawił na samym początku.
Artykuł został przygotowany przez serwis KontoBankowe24.pl - Porównanie rachunków osobistych 2015.