Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Porównanie GPW z innymi rynkami akcji - analiza porównawcza GPW z innymi globalnymi rynkami akcji

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odgrywa kluczową rolę w polskim systemie finansowym oraz ma coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej. Jednakże, zanim inwestor podejmie decyzję o lokowaniu kapitału na GPW, istotne jest przeprowadzenie analizy porównawczej tego rynku z innymi rynkami akcji, zarówno w Europie Środkowej, jak i globalnie. Więcej…

Ciekawe hobby - numizmatyka, złote monety

Numizmatyka jest nauką, która to odnosi się bezpośrednio do banknotów, monet i wielu innych środków pieniężnych. Pasjonaci tej dziedziny zwracają często uwagę na estetykę monet oraz na sposób ich wykonania. Wbrew pozorom numizmatyk jest to bardzo interesującym hobby, które znacznie rozszerza horyzonty oraz pozwala na zdobycie interesującej wiedzy o świecie i historii. Jest to świetna pasja dla każdego. Więcej…

Automatyka do rolet. Praktyczna nowoczesność

Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów na zaciemnianie pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Obecnie coraz częściej sprzedaje się je wraz z całym pakietem automatycznym, który umożliwia wygodne sterowanie. W poniższym artykule przeczytacie o zaletach korzystania z rolet automatycznych oraz o innych informacjach, które trzeba wiedzieć przed ich zakupem. Więcej…

Ciecierzyca w wartościowej diecie

Ciecierzyca, znana również jako cieciorka, jest jednym z ważniejszych składników zdrowej diety. Dlaczego warto sięgać po tę roślinę strączkową? W jaki sposób wpływa ona na nasz organizm? Więcej…

Drukowane biuro

Zapewne każdemu obiło się o uszy coś o drukarkach 3D, jednak niewiele osób jest świadomych jak ogromnie użyteczne są te urządzenia. Więcej…
Kim był Piotr Wysocki?

pomnik historia

Podążając śladami polskich bohaterów narodowych, warto zainteresować się, jaką postacią był Piotr Wysocki. To polski ochotnik wojskowy, instruktor musztry, a przede wszystkim buntownik. To on wypowiedział słynne słowa: Polacy, wybiła godzina zemsty! – hasło rozpoczynające powstanie listopadowe w 1830 roku.

Piotr Wysocki to żołnierz, który konspirował

Piotr Wysocki urodził się w 1797 roku. W 1818 roku wstąpił do  wojska, gdzie został kadetem pułku grenadierów gwardii. Po sześciu latach służby w 1824 roku dostał się do elitarnej placówki wojskowej - Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie - jako instruktor musztry wojskowej. Wielki Książe Konstanty osobiście prowadził szkolenia w tej placówce, które były znane z drakońskich metod. Piotr Wysocki był świadkiem ukarania oficera Waleriana Łukasińskiego oraz innych wojskowych za przynależność do Wolnomularstwa Narodowego, kiedy został skazany na publiczne wychłostanie i zakucie w kajdany. Wydarzenie to mocno wpłynęło na Piotra Wysockiego, który upatrywał w Łukasińskim wzoru postawy patriotycznej i zadecydowało o poszukiwaniu środowisk patriotycznych. W 1827 roku Piotr Wysocki jako instruktor musztry zaczął organizować konspiracyjną wobec caratu organizację niepodległościową. Pośrednią przyczyną buntu podchorążych, na którego czele stał Piotr Wysocki, była decyzja sądu sejmowego o uniewinnieniu konspiratorów z innej organizacji patriotycznej – Towarzystwa Patriotycznego.

Zaangażowanie Piotra Wysockiego w walki o niepodległość

Na samym początku, sam Piotr Wysocki nie wierzył, że może stanąć na czele zrywu o niepodległość. Według niego to podchorążowie powinni zacząć walkę, a później władza miała być oddana w ręce bardziej doświadczonych osób. Niemniej jednak, historia potoczyła się tak, że od pierwszych chwil powstania listopadowego Piotr Wysocki uczestniczył w wielu ważnych bitwach, między innymi pod Wawrem i Grochowem. Po nieudanej obronie reduty na Woli  wraz z generałem Sowińskim w 1831 roku dostał się do carskiej niewoli. Sąd wojskowy podjął decyzję o zesłaniu go na katorgę na 20 lat, dopiero w 1857 roku powrócił do kraju, jednak nie mógł zamieszkać w Warszawie. Zmarł na początku stycznia 1875 roku.  W obawie przed demonstracjami zakazano publikacji o jego śmierci i pogrzebie. Na jego grobie w Warce wyryto często powtarzane przez niego słowa: „ Wszystko dla Ojczyzny – nic dla mnie”. Wielu zarzuca Wysockiemu nieprzygotowanie do powstania, które skutkowało zniesieniem autonomii w Królestwie Polskim i nastaniem mrocznych czasów terroru namiestnika carskiego Iwana Paskiewicza.

Obecnie o jego postaci przypomina Polakom i turystom warszawskie muzeum, gdzie znajdują się poświęcone mu ekspozycje.

Polecamy także:

Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

Płytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB. Więcej…

Wynajęty samochód – pomysł na podróż służbową

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej działają na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Bywa, że jednym z głównych zadań pracowników jest podróżowanie po kraju i częste wyjazdy służbowe za granicę. W przypadku takich podróży samochód z wypożyczalni może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Więcej…

Kto zepsuł internet?

Choć wydaje się nieprawdopodobne, by światowa sieć przestała działać, zaledwie kilka dni temu miał miejsce naprawdę poważny kryzys. Niewiele brakowało, aby mnóstwo najbardziej popularnych stron internetowych po prostu przestało działać. Powodem tego zamieszania była z pozoru mało znacząca decyzja amerykańskiego dewelopera Azer Koçulu, który zaplanował usunąć jeden ze stworzonych przez siebie modułów JavaScript, jaki składa się z 11 linijek kodu. Więcej…

Folie LDPE – jakie są ich właściwości i zastosowanie?

Folia polietylenowa cechuje się szerokim zastosowaniem w przemyśle. Liczne zalety materiału pozwalają produkować z niego rozmaite opakowania. Dowiedz się, jakie konkretne właściwości i zastosowanie ma folia LDPE. Więcej…

Egzamin w WORD - jak na przykład zdać za pierwszym podejściem?

Z legendarnym egzaminem na prawko wiążą się różnorodne historie. Przeważnie można usłyszeć, iż zaliczenie za pierwszym razem jest niewykonalne. Bezspornie to samo wydarzenie generuje wielki stres i poruszanie. Trzeba znakomicie poznać wszystkie reguły ruchu drogowego, rozsądnie manewrować samochodem i zachować refleks na wypadek nieroztropności pozostałych kierowców. A dodatkowo wciąż pojawiają się pogłoski o twardych egzaminatorach, czy innych nieprzyjemnych okolicznościach. W jaki sposób podejść do egzaminu, aby zaliczyć za pierwszym podejściem. Więcej…