Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zainwestuj w nowy zawód

Chcesz zarabiać więcej bez konieczności opuszczania rodziny i wyjazdu za granicę – zainwestuj w siebie. Najlepszym pomysłem może się okazać kurs na suwnice Śląsk oczekuje na chętnych do podnoszenia kwalifikacji. Więcej…

Czy kontrolować parabanki?

Bankowość jest jednym z najbardziej kontrolowanych sektorów gospodarki. W Polsce najważniejszą instytucją nadzorującą prace banków jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na Polskim rynku finansowym pojawiło się ostatnio wiele firm pozabankowych oferujących podobne produkty finansowe jak w klasycznych bankach. Niestety dotąd nie ma urzędu, który mógłby sprawować nadzór nad parabankami. Więcej…

Ekologia: Zmieniajmy świat ku zrównoważonemu rozwojowi

W ostatnim czasie sporo osób skupia atencję na problem ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Newsy dotyczące metod pomniejszania śladu węglowego, recyklingu, minimalizmu i ekologicznych produktów cieszą się dużym zaciekawieniem. Społeczności wyszukują wiadomości na temat zero waste, upcyklingu, roślinnej diety czy ekologicznych marek odzieżowych. W tym artykule odkryjemy ciekawe metody na prowadzenie eko życia i świadomą konsumpcję, które nie jedynie dołożą się do dbałości o dobrostan naszej planety, lecz dodatkowo stanowią istotny wyznacznik w stronę zrównoważonego rozwoju. Więcej…

Wyprzedaże roczników w salonach samochodów – oferta godna uwagi

Okres wyprzedaży roczników w salonach samochodowych stale się wydłuża. Zwykle są oczekiwane już na początku roku, ale można się na nie natknąć już w grudniu czy listopadzie. Pracownicy salonu mają zatem kilka miesięcy, aby oczyścić magazyny w celu zwolnienia miejsca na modele z nowego rocznika. Dla klientów takie okazje wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Czy jest tak w rzeczywistości? Czy warto zdecydować się na zakup auta z wyprzedaży rocznika? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule. Więcej…

Sekret do zbalansowanego życia i zadowolenia w szybkim Świecie

W współczesnym zagonionym i pełnym rozkojarzeń świecie, ćwiczenie uważności stała się wybitnie cennym instrumentem dla mnóstwa osób. Uważność, znana też jako mindfulness, to umiejętność egzystowania w każdym calu obecnym i świadomym w danym momencie. Stanowi to sztuka, która dostarcza nam sposobność zastopowania się, spojrzenia wewnątrz siebie i czerpania radości ze wszystkiego wokół. Więcej…
23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I MASZYNY”

Main logo pl

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny.

– Jesteśmy cywilizacją maszyn. Skomplikowany most, stojący kilka kilometrów w górę Wisły od PGE Narodowego, to maszyna. Procesor w smartfonie albo rozruszniku serca któregoś z naszych piknikowych gości to też maszyna – mówi prof. Łukasz A. Turski, jeden z inicjatorów i pomysłodawców wydarzenia. – W czasie Pikniku przyjrzymy się im naprawdę z bliska, zajrzymy do ich świata.  

Od wieków żyjemy w symbiozie z maszynami. Nauczyliśmy się je tworzyć, wykorzystywać, ulepszać, dbać o nie, bo nie wyobrażamy już sobie funkcjonowania bez nich. Jak dalece zmieniają nasze życie? Czym jest sztuczna inteligencja? Czy maszyny myślą sprawniej niż ludzie? Na ile to one zależne są od nas, a na ile my zależymy od nich? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań będzie można znaleźć podczas 23. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 11 maja br. w godz. 11.00 – 20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp oczywiście wolny.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa, podczas której zaplanowano prawie 1000 pokazów, przygotowanych przez ok. 200 instytucji z kraju i ze świata.  W tym roku przestrzeń podzielona została na 7 stref tematycznych.

Strefa Przyszłości to wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie. Będzie tu można spotkać wiele robotów, zajrzeć do świata wirtualnej rzeczywistości, sterować łazikiem marsjańskim i przejść po nowoczesnej, zwijanej kładce dla pieszych.

Strefa Zdrowia to kompendium wiedzy o współczesnej medycynie. Znajdzie się w niej wiele okazji, by wcielić się w lekarzy i spróbować przeprowadzić symulowane operacje. Goście Pikniku obejrzą nowoczesny sprzęt medyczny i poznają możliwości profilaktyki różnych schorzeń.

Zrób to sam to strefa dla wszystkich, którzy lubią tworzyć i konstruować. Tutaj zbudują własnego robota R2D2, satelitę w puszce, uszyją szalik ze ścinków. Zobaczą też gigantyczną drukarkę 3D, przespacerują się Galerią Figur Stalowych i zagrają na organach z rur PCV.

Strefa Rodziny to królestwo najmłodszych. Czeka tu na nich wiele robotów, zadań sportowych, a także mechaniczne dinozaury mówiące ludzkim głosem. Będzie tu też można odpocząć w cieniu drzew, zrelaksować się i coś przekąsić.

Strefa Cywilizacji da możliwość spotkania z bardziej humanistyczną stroną nauki. To podróż zarówno w odległe miejsca, jak i czasy. Na odkrycie czekają kultury Wschodu i dawne wynalazki, które zmieniły świat. Goście dokonają archeologicznych odkryć i zagrają w azjatyckie gry.

Strefa Kultowych Eksperymentów zapewni widowiskowe pokazy i najbardziej znane doświadczenia, które kochają wszyscy. Tutaj będzie okazja, by wycisnąć prąd z ogórka, zagrać na laserowej harfie i zrobić efektownego slime’a.

Strefa Gości Zagranicznych pozwoli poznać dokonania naukowców z różnych krajów. W tym kulturowym tyglu znajdą się wynalazki z Czechosłowacji, nowoczesne roboty oraz mechanizmy opisane przez XII-wiecznego arabskiego inżyniera.

Dla kogo jest Piknik Naukowy?

Dla wszystkich, którzy interesują się nauką i chcą zobaczyć ją z bliska. Ale także dla tych, którzy fascynacji odkryciami naukowymi jeszcze nie poczuli. Piknikowe doświadczenia mogą w nich zaszczepić tę pasję.

Jak co roku odwiedzający będą mogli odwiedzić także stanowisko Centrum Nauki Kopernik oraz przestrzeń Polskiego Radia, z których będą nadawane audycje „na żywo”. Będzie można spotkać się i porozmawiać z wieloma radiowymi gwiazdami. Emocje gwarantowane.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

11 maja 2019 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie.

Więcej informacji: www.pikniknaukowy.pl

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, organizowaną przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez spektakularne eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych. Piknik Naukowy jest wydarzeniem unikatowym na skalę globalną, przyciąga wielu zagranicznych gości i stanowi wzór do naśladowania, a swoje Pikniki organizują Ukraina, Gruzja, Chorwacja, Rosja i Litwa. Współorganizatorem Pikniku Naukowego jest PGE Narodowy w Warszawie.

Polecamy także:

Zaplanuj już naukę do matury 2016!

Uczniowie drugiej klasy liceum albo trzeciej klasy technikum obserwują właśnie zmagania starszych kolegów z maturą, oczekując jednocześnie na zasłużone wakacje. Jednak, by nauka do matury była bezstresowa, warto pomyśleć o niej już teraz, a przygotowania zacząć w okresie letnim. Więcej…

Car Fleet Manager – kim jest i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Obecnie, większość przedsiębiorstw potrzebuje służbowego samochodu. Zdarza się, że działalność opiera się na usługach transportowych, a wówczas firma wyposaża się nie w jeden, ale kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt pojazdów. Posiadając własną flotę samochodową warto skorzystać z usług Car Fleet Managera. Kim jest, na czym polega jego praca i dlaczego warto skorzystać z jego usług? Tłumaczymy! . Więcej…

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…

Co jest istotne w programowaniu aplikacji mobilnych?

Aplikacje mobilne stały się naszym chlebem powszednim, ponieważ wiele osób nie rozstaje się z ulubionym smartfonem czy tabletem. To co jeszcze niedawno wydawało się domena filmów science-fiction, dziś jest naszym codziennym światem. Otacza nas nowoczesna elektronik,a wszystko aż huczy od multimediów. Kilkoma ruchami palca na ekranie jesteśmy w stanie wyszukać i zainstalować sobie w telefonie nową aplikacje... I tu często zaczynają się schody. Więcej…

Co z przyszłością e-commerce

E-commerce jest gałęzią rynku, która nieustannie ulega zmianom jak również dopasowuje do nowych technologii i kształtujących się w porównaniu z tym, co działo się wcześniej. Zaangażowanie nowatorskich technologii a także translokacja ścieżek zakupów faktycznie w ponad 70% do internetu kategorycznie odmienił sektor. Najistotniejszą tematyką okazała się konkurencyjność jak również sposób podtrzymania lojalności użytkowników. Mimo, że ostatnio mówi się o pewnej stagnacji w rozwoju e-commerce, ilość sklepów internetowych i aplikacji nadal wzrasta. Oczekiwania klientów jednak stale się przekształcają, mają przecież jedyną fundamentalną wskazówkę, jaka została przewodnią bazą wszelkich innowacyjnych trendów. Mowa jest o optymalnym uproszczeniu gałęzi handlu online. Konsumenci selekcjonują nadzwyczajnie proste, bezpieczne oraz szybkie zakupy. Z tego artykułu dowiesz się o kilku parę najpopularniejszych nurtów, które ustalają dynamikę rozwoju gałęzi e-commerce. Więcej…