W trakcie budowy robimy wszystko, żeby zaoszczędzić. Jednym z popularnych sposobów jest samodzielne ukręcanie betonu w małej betoniarce. Pomysł dobry, ale tylko w przypadku wykonywania pomniejszych rzeczy, takich jak budowa chodnika czy podjazdu.
Budując dom raczej dodamy sobie mozolnej pracy, a przecież nie o to chodzi. Lepiej zamówić wysokiej jakości beton towarowy, który zostanie dowieziony z betoniarni, a na miejsce betonowania mieszankę dostarczy specjalna pompa. W przypadku betonu warto zaoszczędzić sobie trudu i zaufać specjalistom w celu użycia naprawdę dobrej mieszanki spełniającej wszystkie normy. W końcu beton to na placu budowy jeden z najbardziej wszechstronnych surowców.
- Beton towarowy to gotowa mieszanka betonowa dostarczona przez firmę lub osobę, która nie jest wykonawcą budowy. Taki beton to również surowiec produkowany przez wykonawcę, tyle że poza miejscem budowy, lub beton produkowany na miejscu budowy, ale nie przez wykonawcę - podaje definicję pojęcia specjalista z zakładów betonowych Contractor. - Zamawianie gotowej mieszanki to oczywiście dodatkowy wydatek, jednak pomyślmy, ile tak naprawdę zaoszczędzimy? Samemu ukręcając beton i dowożąc go na miejsce budowy tracimy sporo cennego czasu oraz sił, nie wiemy też, czy nasz beton będzie tak samo dobrej jakości jak mieszanka zamówiona u dobrego producenta. Inwestorzy zdają sobie z tego sprawę, więc ostatnio betonowóz, tzw. "grucha", staje się częstszym widokiem na placu budowy niż robotnicy kursujący z taczkami między deskowaniem a betoniarką.
W zależności od rodzaju beton jest bardzo wszechstronnym materiałem, bez którego trudno wyobrazić sobie przebieg budowy. Tak zwana szlichta to beton najniższej klasy, stosowany przy elementach przenoszących niewielkie obciążenia użytkowe, takie jak podłogi i posadzki. Beton wodoodporny W4, zazwyczaj klasy B20 lub B25 idealnie sprawdza się przy budowie ścian i fundamentów budynków w miejscach, w których poziom wód gruntowych jest szczególnie wysoki. Elementy wykonane z niego nie będą potrzebowały dodatkowej hydroizolacji (chyba, że zakupiony beton jest typu lekkiego - poznamy to głównie po dużo niższej cenie). Beton klasy B7,5 i B10 doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu podbudowy pod podłogi, posadzki, chodniki, podjazdy czy inne nawierzchnie, które nie są narażone na obciążenia konstrukcyjne, a jedynie obciążenia użytkowe. Na elementy narażone na szczególnie duże obciążenie zaleca się użycie betonu klasy minimum B25, lub tych o niższej jakości, ale które mają wydłużony czas zwiększania swojej wytrzymałości z 90 do nawet 360 dni. W takich przypadkach polecany też bywa beton ze zbrojeniem rozproszonym w postaci włókien sztucznych lub stalowych. Dzięki temu nie musimy układać tradycyjnego zbrojenia, jednak jest on bardzo drogi i nie wszędzie można go dostać. Beton klasy B15 lub B20 będzie idealny dla wszelkich typowych elementów konstrukcyjnych domu takich jak schody, stropy, fundamenty, cokoły ogrodzeń itd.
- Zamawiając beton warto zwrócić szczególną uwagę na wybór dobrego producenta. Najlepiej, jeżeli zaufamy sprawdzonej firmie, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz która, jak np. Contractor, obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i duże inwestycje. Jeżeli policzymy sobie zaoszczędzony w ten sposób czas i 100% pewności co do jakości wykonania betonu, to naprawdę okaże się, że zamówienie gotowej mieszanki jest bardziej rozsądne. - radzi pracownik krakowskiej firmy.